«Maz tiesību, esam atkarīgi no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas žēlastības,» telefonsarunā saka Liepājas Krusta evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Mārtiņš Urdze. Ar šiem vārdiem viņš ilustrē draudzes līdzšinējās iespējas Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) sastāvā. Liepājnieki ir gatavi izstāties no LELB pēc tam, kad luteriskās baznīcas sinodē pieņemts lēmums par sieviešu ordinācijas aizliegumu.
Draudzes kopsapulcē vairākums nobalsoja par izstāšanos no LELB un par iestāšanos Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas (LELBĀL). Informācija www.kalpot.lv liecina, ka draudzē ir 130 locekļu, Vācijā dzimušais M. Urdze draudzes darbu vada kopš 1999. gada. «Es esmu aizsūtījis atlūgumu. Daļa no draudzes aizies, daļa paliks. Esam jau kādu laiku par to runājuši, esam diskutējuši, un negribu tā turpināt,» viņš stāsta. Mācītājs Urdze ir nolēmis pāriet uz LELBĀL, un par savu un draudzes vairākuma lēmumu viņš saka - atstājot LELB, ticīgie cilvēki negribēja palikt bez piederības luterāņu organizācijai - «negribam būt sekta, gribam būt kopā ar luterāņiem».
Mācītājs telefonsarunā ar Neatkarīgo uzsver, ka viņam nav pieņemama Latvijas luteriskās baznīcas nostāja sieviešu ordinācijas jautājumā, turklāt tas notiek baznīcā, kurā kalpo daudz sieviešu. Tas ir jautājums gan par viņām, gan par tām sievietēm, kuras ordinācijas aizlieguma dēļ bija spiestas atstāt kalpošanu Latvijā. Kopš 1993. gada LELB nav ordinējusi par mācītāju nevienu sievieti.
M. Urdze piebilst, ka vēl jānokārto un jānosūta visi nepieciešamie draudzes dokumenti par oficiālu LELB atstāšanu, bet «šajās dienās» tas varētu notikt. Kā iespējamās negatīvās sekas viņš nosauc līdzšinējo draudzes īpašumu zaudēšanu. Būs jāmeklē jaunas telpas. «Bet neesam ar mieru padoties,» saka mācītājs.
LELB nostāja sieviešu ordinācijas jautājumā, proti, aizliegumā, izraisījusi rezonansi luterāņu vidē. Vācu Ziemeļu baznīcas pārstāvis paziņojis, ka Ziemeļu baznīca pārtrauks attiecības ar LELB vadības līmenī. Tāpat Pasaules luterāņu federācija brīdinājusi LELB par iespējamām sekām, informē ziņu aģentūra LETA. Arī Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns Neatkarīgajai sacīja, ka LELB jautājumā par sieviešu ordināciju ir izvēlējusies citu ceļu, ka ved uz radikalizāciju un fragmentāciju, daudziem citādi domājošajiem, visticamākais, izvēloties alternatīvu - LELBĀL, kurai ir draudzes un tagad arī vienojoša struktūra (apgabals) arī Latvijā. Viņš diskusijas par sieviešu ordināciju vērtē kā daļu no neokonservatīvisma viļņa Eiropā un citur pasaulē. «Austrijā gandrīz ievēlēja galēji labēju prezidentu, Ungārijā un Polijā pie varas ir politiski spēki, kuru viedokļi sakrīt ar reliģisko tradicionālistu skatījumu,» norāda profesors.