Latgalē vecāki apzinās ērču encefalīta draudus un aktīvi vakcinē bērnus

© Ilustratīva bilde

Vārkavas novads Latgalē šogad pirmo reizi iekļauts ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā, kur saslimstība ir īpaši augsta un bērniem vakcināciju pret ērču encefalītu no viena līdz 18 gadu vecumam apmaksā valsts. Vecāki šo iespēju izmanto ļoti aktīvi, stāsta aptaujātie ģimenes ārsti.

Ģimenes ārstes Zitas Laizānes praksē Vārkavas pagastā valsts apmaksātā vakcinācija pienākas 116 bērniem. "Visus šos bērnus esam apzinājuši, informējuši vecākus, un patlaban pirmo poti ir saņēmuši jau 92 bērni, kas ir ļoti labs rādītājs," stāsta Z.Laizāne.

Kaut gan pērn un šogad smagi saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu nav reģistrēti, par slimības riskiem iedzīvotāji esot labi informēti. Pirms vairākiem gadiem pēc smagi izslimota ērču encefalīta apkārtnē par invalīdiem kļuva divi jaunieši - meitene un puisis, un tas iedzīvotājus ir mudinājis ērču encefalītu uztvert ļoti nopietni, pastāstīja doktorātā. "Tikai atsevišķos gadījumos ir īpaši jāpaskaidro, kāpēc ir svarīga vakcinācija pret šo bīstamo neiroloģisko slimību, kas smagākos gadījumos var beigties pat ar nāvi," stāsta Z.Laizāne.

Arī pieaugušo vidū vakcinācija pret ērču encefalītu Latgalē ir visai izplatīta. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latgalē piektā daļa jeb 20% reģiona iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem regulāri vakcinējas pret ērču encefalītu.

To, vai cilvēks pēc saskarsmes ar inficētu ērci saslims un cik smagi noritēs slimība, iepriekš paredzēt nav iespējams, kas ērču encefalītu padara par neprognozējamu un bīstamu slimību. Saslimstību ietekmē dažādi faktori - tas, cik stipra ir cilvēka imunitāte, vīrusa daudzums ērcē u.c. Pēc SPKC datiem, saslimušo vidū biežāk ir cilvēki pēc 50 gadu vecuma, turklāt vīrieši slimo biežāk nekā sievietes, kas, iespējams, skaidrojams ar to, ka vīrieši biežāk dodas mežā sēņot, makšķerēt vai medīt un biežāk sastopas ar ērcēm. Taču nav izslēgts, ka saslimt var arī veselīgi, spēcīgi jauni cilvēki.

Iedzīvotājiem jārēķinās, ka saslimt ar ērču encefalītu var ne tikai augsta riska jeb endēmiskajās teritorijās, bet arī piemājas mežā vai dārzā.

Kaut gan ārā jau ir vasara, mūsdienu vakcīnas ļauj imunitāti iegūt arī gada siltajos mēnešos, kad ērces ir aktīvas. "Mīts, ka vakcinēties var tikai ziemā, saglabājies vēl no padomju laikiem, kad vakcīnās izmantoja dzīvu, novājinātu vīrusu. Inficētas ērces piesūkšanās pēc potes tad varēja izraisīt saslimšanu, taču tagad tas vairs nav iespējams, jo vakcīnā izmanto nedzīvas vīrusa daļinas, kas ļauj vakcinēties augu gadu," skaidro neiroloģe Maruta Naudiņa.

Kopumā Latvijā šogad par ērču encefalīta endēmiskajiem rajoniem atzīti 26 Latvijas novadi. No tiem lielākā daļa jeb 16 ir Kurzemē, astoņi - Vidzemē, bet divi - Latgalē.

Jāatgādina, ka vakcināciju endēmiskajās teritorijās plāno un veic ģimenes ārsts. Visi bērni vecumā no viena līdz 18 gadiem, kuriem ir deklarēta dzīves vieta kādā no endēmiskajām teritorijām, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse, informē SPKC. Ja ģimenes ārsta pamatprakse ir ārpus endēmiskās teritorijas, bērnu viņš vakcinēt nevar, pat ja pacienta deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajā teritorijā. Šādus pacientus pēc iepriekšējas saskaņošanas vakcinē tie ģimenes ārsti, kuru pamatprakse atrodas endēmiskajā teritorijā, skaidro SPKC.

Latvijā

LETA. Latvijas Arhitektu savienība (LAS) brīdina par būtiskiem riskiem "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.

Svarīgākais