Mītus par Latvijas snaiperiem dažādos konfliktos izplata ar zināmu regularitāti

 
©F64

Krievijas atbalstīto kaujinieku pašpasludinātajā "Luhanskas tautas republikā" (LTR) izplatītās runas par Latvijas snaiperiem mierīgo iedzīvotāju apšaudīšanā ir mīts un vērtējams kā centieni diskreditēt Latviju, aģentūrai LETA norādīja Drošības policijā (DP).

Mīts par Latvijas un citu Baltijas valstu "snaiperu" līdzdalību dažādos konfliktos tiek izplatīts ar zināmu regularitāti. DP rīcībā nav informācijas, kas to apstiprinātu, līdz ar to šādas informācijas izplatīšanu konflikta teritorijās varētu vērtēt kā centienus diskreditēt Latvijas valsti, aģentūrai LETA norādīja DP preses sekretāre Līga Pētersone.

Plašsaziņas līdzekļi savulaik ziņojuši, ka Gruzijas pusē 2008.gada augustā karojuši ASV un citu NATO dalībvalstu pilsoņi, tostarp kāda snaipere - sieviete no Latvijas.

2010.gadā Krievijā izskanēja apgalvojums, ka Kirgizstānas konfliktā iesaistījušies "snaiperi no Baltijas", kas valdības uzdevumā apšauda nemierniekus.

Savulaik bieži Krievijas medijos, kā arī Latvijas krieviski iznākošajos laikrakstos tika apgalvots par sieviešu-snaiperu no Baltijas valstīm klātbūtni karā Čečenijā. Šīs "abstraktās" sievietes pat iemantojušas iesauku "baltās zeķbikses".

Jau ziņots, ka Krievijas atbalstīto kaujinieku pašpasludinātajā LTR izplatījušās runas par snaiperiem no Latvijas, kuri it kā apšaudot mierīgos iedzīvotājus, sociālajā vietnē "Facebook" vēsta grupas "Informatīvā pretošanās" koordinators un Ukrainas parlamenta deputāts Dmitro Timčuks.

"Tā sauktās LTR bandītisko formējumu un vietējo iedzīvotāju vidū klīst baumas par it kā notiekošām provokācijām, kuras rīko Pretterorisma operācijas spēku apakšvienības, kurās ir "algotņi no Baltijas valstīm"," raksta Timčuks.

Vietējie mediji, atsaucoties uz "ierēdņiem" un kaujinieku spēku pārstāvjiem, vēstījuši, ka "Latvijas snaiperu-algotņu" grupas apšauda mierīgos iedzīvotājus kontrolpunktā "Zolotoje" ar mērķi diskreditēt LTR, paziņoja deputāts.

Konfliktā Austrumukrainā gan iesaistījās vai joprojām piedalās Latvijas iedzīvotāji. Tā DP jau iepriekš prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā inkriminējusi Austrumukrainas teroristu rindās karojošajam Latvijas iedzīvotājam - nacionālboļševikam Benesam Aijo, kā arī Vjačeslavam Visockim, Valentīnam Miļutinam, Grigorijam Kosņikovskim un Anatolijam Matjukovskim. Pērn novembrī DP sāka kriminālprocesu vēl pret diviem Latvijas pilsoņiem par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā Ukrainā. Visas personas tika izsludinātas meklēšanā.

DP šogad 25.janvārī sāka kriminālprocesu pret Daugavpils iedzīvotāju Artjomu Skripņiku par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā Austrumukrainā. Kriminālprocess sākts par iespējamu iesaistīšanos nelikumīgo kaujinieku grupējumā, kas cīnās pret Ukrainas varas iestādēm. Vīrietis tika aizturēts pēc atgriešanās Latvijā, un tiesa aizdomās turētajam ir piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu. Lieta šonedēļ nodota prokuratūrai apsūdzības uzrādīšanai.