Pašvaldību policisti vēlas izdienas pensijas

© F64

Tiesības uz izdienas pensiju būtu pašvaldības policistiem, kuri sasnieguši 55 gadu vecumu un kuru izdienas stāžs nav mazāks par 20 gadiem, turklāt pēdējiem pieciem jābūt nostrādātiem pašvaldības policijas amatpersonas statusā. Šādu ierosinājumu Saeimā iesniegusi biedrība Gods kalpot dzimtenei kopā ar 10 000 iedzīvotāju parakstu.

Diskusijas par šo iniciatīvu grūti paredzēt, jo izdienas pensijas saņēmēju loka paplašināšana automātiski nozīmē papildu izdevumus no sociālā budžeta. Valdības, arī Labklājības ministrijas, kas atbild par pensiju politiku, viedoklis, visticamāk, būs negatīvs. Vēl nesen politiskā diskusija pensiju jomā bija par atteikšanos no izdienas pensijām vai vismaz saņēmēju loka sašaurināšanu, tā vietā veidojot atbalsta sistēmu personām, kuras, sasniedzot noteiktu vecumu, iepriekšējā profesijā strādāt vairs nevar.

Iniciatīvas iesniedzēji Saeimā uzsver, ka tās galvenais mērķis ir panākt vienlīdzīgu attieksmi pret pašvaldību policistiem, lai arī viņiem, līdzīgi kā valsts policijas darbiniekiem, tiek piešķirtas un izmaksātas izdienas pensijas. Biedrība ir izveidojusi un aicina Saeimu pieņemt pašvaldības policijas amatpersonu izdienas pensiju likumu, kurā būtu noteikta kārtība izdienas pensiju piešķiršanā, aprēķināšanā un izmaksā. Biedrības vadītājs Andrejs Požarnovs (viņš arī nesen dibinātās politiskās partijas Gods kalpot mūsu Latvijai vadītājs un Rīgas satiksmes valdes loceklis) uzsver, ka šim regulējumam jābūt līdzvērtīgam gan Iekšlietu ministrijas sistēmas darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, gan arī pašvaldības policijas amatpersonām. Biedrība piedāvā izdienas pensijas izmaksāt no valsts pamatbudžeta dotācijas (nevis sociālā budžeta), kas arī pašlaik paredzēta šim mērķim.

Pašvaldības policijas darbinieki veic likumā Par policiju noteiktos pienākumus, kas ir līdzvērtīgi Valsts policijas Kārtības policijas veicamajiem pienākumiem, bet pašvaldības policijas darbiniekiem nav tiesību pēc noteikta vecuma sasniegšanas pretendēt uz izdienas pensijas saņemšanu, teikts iniciatīvas pieteikumā. Biedrība uzskata: nosakot izdienas pensiju piešķiršanas un izmaksas kārtību pašvaldības policistiem, sabiedrībai būs būtiski ieguvumi - tiks novērsta nevienlīdzība un ieviesta vienāda pieeja policistiem neatkarīgi no pakļautības formas; tiks radīta papildu iespēja pašvaldības policijas darbā iesaistīt augsti profesionālus speciālistus; paaugstināsies pašvaldības policijas darba kapacitāte un tika nodrošināti iztikas līdzekļi tiem bijušajiem pašvaldības policistiem, kas veselības apsvērumu dēļ nevar turpināt strādāt policijā līdz vecuma pensijas sasniegšanai.

Kādas izdienas pensijas vēlas pašvaldības policisti

• Pašvaldības policijas amatpersonai, kura sasniegusi 55 gadu vecumu, izdienas pensiju piešķir 55 procentu apmērā no vidējās mēneša darba samaksas, kas noteikta saskaņā ar likumu, un par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensijas apmēru palielina par diviem procentiem no vidējās mēneša darba samaksas.

• Pašvaldības policijas amatpersonai, kura neatkarīgi no vecuma atbrīvota no amata veselības stāvokļa vai darbinieku skaita samazināšanas dēļ un kuras izdienas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, izdienas pensiju piešķir 40% apmērā no vidējās darba samaksas un par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensijas apmēru palielina par diviem procentiem no vidējās mēneša darba samaksas

• Maksimālais izdienas pensijas apmērs nedrīkst pārsniegt 80% no vidējās mēneša darba samaksas

Avots: Neatkarīgā pēc Saeimā iesniegtā pašvaldības policijas amatpersonu izdienas pensiju likuma projekta

Svarīgākais