Ēnu ekonomikas apkarošanai rosina ieviest tipveida līgumus

© Valsts policija

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības izstrādātajā ēnu ekonomikas apkarošanas plānā kā aktuāli pasākumi ir minēta būvkomersantu klasifikācijas iedzīvināšana un efektīva tās sasaistīšana ar Publisko iepirkumu likumu, kā arī tipveida līgumu ieviešana būvniecības nozarē, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

"Būvkomersantu klasifikators ir ļoti svarīgs instruments, kas tirgū ilgstoši strādājošiem uzņēmumiem uzliek lielu atbildību - visu nodokļu nomaksu, darba drošības ievērošanu, atbilstošu speciālistu kvalifikāciju u.c. Tie ir padsmit kritēriji, kas uzņēmumiem ir jāievēro, turklāt jāievēro ilgtermiņā," sacīja Fromane.

Klasifikators arī nozīmēs to, ka noteikta apjoma objektus varēs būvēt tikai noteikta apjoma un pieredzes kompānijas, skaidroja Fromane un norādīja, ka tas izslēgtu iespēju, ka uz atsevišķiem konkursiem parādās kaut kādas nesaprotamas būvkompānijas, bet pēc tam objektā ir problēmas gan ar darbu izpildi, gan objekta nodošanu ekspluatācijā, gan garantijām.

"Klasifikators sakārtos nozari, tāpēc ļoti svarīga ir tā sasaiste ar Publisko iepirkumu likumu, lai iepirkumos varētu startēt tikai klasificētie uzņēmumi. Tas arī mazinātu visas dokumentu ķīpas, kas tagad uzņēmumiem ir jāiesniedz, piedaloties iepirkumā. Ja uzņēmums ir iekļauts konkrētā klasē - tātad tas drīkst būvēt noteikta apjoma objektu, un vairs nebūtu jāiesniedz neskaitāmi dokumenti par iepriekšējo pieredzi un paveiktajiem darbiem," stāstīja Fromane.

Trešais svarīgākais ēnu ekonomikas apkarošanas pasākums būtu tipveida līgumi būvniecības nozarē, informēja Fromane. Neskatoties uz to, ka par šiem tipveida līgumiem ir ilgstoši diskutēts, tā pa īstam tie vēl joprojām nav apspriesti.

"Redzam, ka tipveida līgumus ir iespējams ieviest ja ne šogad, tad nākamgad. Tas būtu ļoti nozīmīgs faktors, kas ļautu būvniecības nozarē iedibināt tradīcijas, kuros gadījumos var prasīt termiņa pagarinājumu un kuros nevar, kas notiek tad, ja būvniecības laikā projekts mainās, kādā veidā tiek saskaņotas cenas izmaiņas, ja tiek mainīts projekts, kādā veidā un kad ir jāveic ieturējuma naudas izmaksas, kā arī daudzos citos jautājumos. Tipveida līgums ļautu gan uzņēmējiem paredzēt un prognozēt to, ko viņi var sagaidīt no valsts, jo patlaban valsts bieži vien kā stiprākais partneris izmanto savas dominējošās pozīcijas. Nav svarīgi, vai tie būtu FIDIC vai kādi citi standartizēti līgumi, mēs aicinātu tos šogad izvērtēt un vienoties - kurš ir tas tipveida līgums, kuru izvēlas Latvija," sacīja Fromane.

Jautāta, vai tipveida līgumu ieviešanai Ekonomikas ministrijai būtu jāizstrādā kāds jauns Ministru kabineta noteikumu projekts, Fromane skaidroja, ka tas varētu būt kā apstiprināts valsts standarts vai kā valdības apstiprināts pielikums Ministru kabineta noteikumiem.

"Tipveida līgums ļautu valstij samazināt birokrātisko aparātu, jo tad tik daudziem valsts darbiniekiem nebūtu jāiesaistās katra atsevišķa līguma sagatavošanā. Tāpat uzņēmumiem nebūtu katrā iepirkumā jāvērtē juridiskos riskus, tas visus nostādītu vienotā situācijā, padarītu daudz skaidrākas un vienlīdzīgākas attiecības starp līgumslēdzējiem partneriem. Tipveida līgumi ievērojami uzlabotu biznesa vides prognozējamību un sakārtotību," norādīja Fromane.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Būvuzņēmēju partnerība uzskata - ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē būtu nepieciešams pēc iespējas ātrāk valsts līmenī noteikt references algas būvniecības profesiju grupās, kas ļautu ievērojami samazināt ''aplokšņu algu'' īpatsvaru. Otrs variants būtu noslēgt ģenerālvienošanos nozarē, ko paredz Darba likums. Ja šo vienošanos noslēgtu uzņēmumi, kas veido 60% no nozares apgrozījuma, tad pārējiem tā būtu obligāti jāievēro.

Svarīgākais