VID nepiekrīt secinājumiem par ieņēmumu dienesta darbu

© F64

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nepiekrīt Valsts kontroles secinājumiem par ieņēmumu dienesta darbu, aģentūru LETA informēja VID.

Valsts kontrole revīzijā secina, ka ne 2014.gadā, ne 2015.gadā valstī nav spēkā esoša attīstības plānošanas dokumenta, kurā būtu izvirzīti mērķi un noteikti sasniedzamie rezultāti ēnu ekonomikas apkarošanas jomā, tādējādi pastāv risks, ka valsts budžeta līdzekļi tiks izlietoti bez ilgtspējīga redzējuma ēnu ekonomikas apkarošanā. Savukārt VID atzīst, ka ieņēmumu dienests nevar būt atbildīgs par tāda attīstības plānošanas dokumenta izstrādi, kurā būtu izvirzīti mērķi un noteikti sasniedzamie rezultāti ēnu ekonomikas apkarošanas jomā.

"VID jau vairāku gadu garumā aktīvi līdzdarbojās "Ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu plāna" izstrādē, kā arī realizē noteiktus pasākumus, neskatoties uz to, ka šāds plāns nav izstrādāts un apstiprināts, kas savukārt norāda uz to, ka šāda attīstības plānošanas dokumenta neesamība pati par sevi nevar liecināt par to, ka valsts budžeta līdzekļi tiks izlietoti bez ilgtspējīga redzējuma ēnu ekonomikas apkarošanā," apgalvo VID.

Ar mērķi samazināt akcīzes preču nelikumīgo tirgu, kopš 2012.gada VID vadībā tiek izstrādāts un realizēts "Tiesībaizsardzības iestāžu rīcības plāns" cīņā pret akcīzes preču nelikumīgu apriti, kas ir saistošs ne tikai VID, bet arī Valsts robežsardzei, Valsts policijai, Drošības policijai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Tas liecina par mērķtiecīgu un ilgtspējīgu kopīgo darbu minētajā jomā, par ko liecina arī sasniegtie rezultāti nelegālās akcīzes preču aprites ierobežošanā.

VID atzina, ka ikgadējā Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījuma rezultāti uzrāda, ka ēnu ekonomikas apjoms Latvijā 2015.gadā ir mazinājies par 2,2% no iekšzemes kopprodukta. Pēdējo gadu griezumā raugoties, samazinājums ir vēl būtiskāks. "Ēnu ekonomikas sarukuma pamatā galvenokārt ir neuzrādīto uzņēmējdarbības ienākumu un aplokšņu algu apjoma samazināšanās. Tas liecina, ka pozitīvus rezultātus ir devuši gan VID īstenotie pasākumi brīvprātīgās nodokļu saistību izpildes veicināšanai, gan rosinātās izmaiņas normatīvajos aktos, kas vērstas uz nodokļu iekasēšanas uzlabošanu un ēnu ekonomikas mazināšanu," uzsvēra VID.

Tāpat VID norādīja, ka nodokļu ieņēmumi ir ļoti cieši saistīti arī ar attiecīgās valsts, šajā gadījumā - Latvijas, ekonomiskās attīstības tendencēm un tempu kopumā. Arī Latvijas Banka ir atzinusi, ka, ņemot vērā Latvijas ekonomikas pieauguma tempu samazinājumu, šogad ir jārēķinās ar, iespējams, mazākiem nodokļu ieņēmumiem budžetā, nekā plānots.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā