Zīdaiņus glābj ar atvēsināšanu

GLĀBĒJS. Hipotermijas iekārta atdzesēs mazuli, kurš būs ietīts speciāla materiāla autiņā, apsedzot arī mazuļa galviņu (attēlā izmantota lelle), stāsta Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas vadītāja neonatoloģe Dina Apele-Freimane © f64

Tikko dzimušu mazuli ietin speciāli veidotā matracītī, kas pievienots medicīniskai ierīcei, un pakāpeniski atdzesē viņa ķermeņa temperatūru līdz 34 grādiem. Tur zīdainītis pavada turpmākās 72 stundas, līdz aparāts pakāpeniski sasilda mazuli atkal līdz normālai ķermeņa temperatūrai. Šo procesu sauc par hipotermiju, ko izmanto to jaundzimušo ārstēšanai, kuriem pirms dzemdībām vai dzemdību laikā ir asfiksija un ja pietiekamā līmenī mazulis nav saņēmis skābekli.

Kopš šīs nedēļas tāda hipotermijas iekārta ir arī P. Stradiņa slimnīcā. Slimnīcas Dzemdību nodaļa ir īpaša, jo tieši šajā slimnīcā koncentrējas augsta riska grūtnieces no visas Latvijas, tas ir, sievietes grūtniecības stāvoklī, kurām ar grūtniecību nesaistītas veselības problēmas vai grūtniecības komplikācijas. «Jebkuri faktori, kas ietekmē māti, ietekmē arī gaidāmo mazuli,» stāsta Perinatālās aprūpes centra Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja neonatoloģe Dina Apele-Freimane. Vismaz puse dzemdību, kas norit Stradiņa slimnīcā, ir ar paaugstinātu risku, tāpēc no mediķiem tā ir ļoti liela atbildība - sniegt savlaicīgu un efektīvu palīdzību grūtniecēm, vēlāk - mammām un mazuļiem. «Dzemdību laikā vai uzreiz pēc dzemdībām jaundzimušajiem ir asfiksija, tas ir, mazulis nesaņem skābekli pietiekamā apmērā, un tas var rezultēties ar smadzeņu šūnu bojājumu,» stāsta neonatoloģe, «vienīgā ārstēšanas metode šiem mazuļiem ir hipotermija, kas par 50 procentiem samazina risku veidoties smadzeņu bojājumiem, kā rezultātā var iestāties invaliditāte vai mazulis pat var nomirt.» Hipotermija nozīmē mazuļa atvēsināšanu jeb kūlingu (no angļu valodas - cooling - dzesēšana), un tā ir apstiprināta ārstēšanas metode, lai nobremzētu šūnu bojājuma procesu.

Hipotermija jāuzsāk sešu stundu laikā pēc dzimšanas un jāturpina 72 stundas, kuru laikā mazuļa ķermeņa temperatūra ir pazemināta līdz 33,5 grādiem. Hipotermiju nodrošina speciāls aparāts (ražojis britu uzņēmums Inspiration Healthcare), kas no sākuma pakāpeniski bērniņu atdzesē līdz noteiktai temperatūrai, bet pēc tam notur šo temperatūru vienmērīgu trīs diennakšu garumā. Pašu mazulīti ietin tādā kā gumijas autiņā, kas savienots ar aparātu. «Mazulītim tas nepavisam nepatīk, jo viņš tiek turēts aukstumā, tāpēc uz šīm stundām viņu iemidzina un atsāpina, mazulītis saņem ēdienu caur zondi, un visas šīs stundas mediķi kontrolē jaundzimušā veselības rādījumus,» Neatkarīgajai stāsta D. Apele-Freimane. Hipotermiju var izmantot tikai tad, ja bērniņš ir iznēsāts, jo mazuļiem, kuri dzimst pirms laika vai ar ļoti mazu svaru, jānodrošina cita veida aprūpe, var teikt - pretēji - viņi speciālos inkubatoros saņem siltumu.

Līdz šim Stradiņa slimnīcā šādas hipotermijas iekārtas nebija, un mazuļus, kuriem nepieciešama atvēsināšana, veda uz Bērnu slimnīcu vai Rīgas Dzemdību namu, saka Stradiņu Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone. Taču pēdējo trīs mēnešu laikā divos gadījumos hipotermija nebija pieejama, jo visi aparāti citās slimnīcās bija aizņemti, tāpēc tas ir ļoti svarīgi, ka tagad arī Stradiņa slimnīcā, kur gadā notiek 2000 dzemdību, ir sava hipotermijas iekārta. Tas arī daudz nozīmē jaundzimušo māmiņām, jo viņām nav jāizjūt diskomforts tā dēļ, ka tikko dzimušu mazuli aizved prom, uzsver mediķi. Par to jāpateicas labdarības akcijai Par īstu bērnību, kuras laikā, pērkot zīmola Selga cepumus, viens eirocents tika ziedots šīs iekārtas iegādei. Tā kopumā izmaksāja 16 000 eiro. Zīmola Selga vadītāja Ivita Skudiķe sacīja, ka pagājušajā gadā divas Latvijas slimnīcas šīs akcijas rezultātā saņēma bilirubīna noteikšanas iekārtas mazuļiem un akcija norisināsies arī nākamgad.