Samaina vietām nodokļu piedzinējus

© F64

Nupat notikusī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadošo darbinieku pārcelšana citos amatos ļoti atgādina ar Vladimira Vaškeviča vārdu iezīmētus notikumus pirms sešiem septiņiem gadiem.

Pirms gadiem desmit VID ģenerāldirektora vietnieks Vladimirs Vaškevičs izcēlās ar to, ka par viņu nezin kāpēc baumoja visskaļāk to, ko vispār baumoja un joprojām baumo par gandrīz katru no kaut cik pamanāmām sejām VID vadībā. Proti, ka viņu pamatnodarbošanās esot nodokļu nemaksāšanas un kontrabandas shēmu organizēšana. Tās visas gan ir tikai nodokļu nemaksātāju vai arī valdošo partiju politisko konkurentu palaistas baumas bez kādiem pierādījumiem. Tomēr ar tām vienreiz pietika, lai savu vietnieku visvisādi slavējošais un aizstāvošais VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns 2009. gada oktobrī pārsauktu par jaunizveidotās Administratīvās pārvaldes direktoru. Tad iejaucās finanšu ministrs Einars Repše ar pavēli pārcelt V. Vaškeviču uz Finanšu ministriju. Dažādos preses izdevumos atrodamie E. Repšes TV intervijas atstāstījumi satur visas tās pašas frāzes, ar kādām tagadējā VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone pamato tagadējās darbinieku pārcelšanas pamatā no viena VID kabineta uz kaimiņu kabinetu, bet dažos gadījumos arī tālāk. Visi šie darbinieki esot labu labie, tāpēc viņu pieredzi un prasmes nepacietīgi gaidot atkal nākamās VID struktūrvienības vai vēl citas valsts iestādes. E. Repše savulaik teicis tā, ka V. Vaškevičs esot talantīgs cilvēks, kuram piemītošo rakstura īpašību dēļ jāatstāj darbs VID un jādodas uzlabot Finanšu ministrijas izpratne par nodokļu iekasēšanu.

Jau tajā reizē tika piesaukta darbinieku rotācija kā VID darba uzlabošanas paņēmiens un nosaukti vairāki uzvārdi, kas atrodami arī 2016. gada rotāciju paketē. Pazīstamākais no tagad rotētajiem ir I. Pētersones vietnieks Kaspars Čerņeckis, kam viņa iedevusi VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktora vietu. Arī 2009. gadā viņš jau ir bijis Dz. Jakāna vietnieks, kurš aizrotēts par VID Finanšu policijas pārvaldes direktoru jeb uz to pašu vietu, kurā viņš atradies jau 2003.-2004. gadā. Tajā reizē no Finanšu policijas priekšnieka vietas izrotētais Jānis Kalugins tagadējā rotāciju paketē figurē kā VID Iekšējā audita daļas vadītājs, kurš tikšot pārcelts uz līdzīgu amatu Iekšlietu ministrijā.

Ja rotācijām seko pa V. Vaškeviča pēdām, tad jāatgādina, ka E. Repšes pēctecis Andris Vilks 2011. gadā sarīkojis kvantitatīvi vēl plašāku ar nodokļu iekasēšanu saistīto darbinieku rotāciju. Toreiz tā skārusi apmēram piecdesmit cilvēku, ieskaitot V. Vaškeviču. Šoreiz pārcelšana attiecināta uz kopā 39 VID darbiniekiem.

Pirms valsts svētkiem sniegtais I. Pētersones paziņojums par savu darbinieku rotāciju bija saskaņots ar finanšu ministri Danu ReiznieciOzolu un arī Ministru prezidentu Māri Kučinski, kuri veltīja šim pasākumam atzinīgus komentārus. Neviena amatpersona gan neskaidro, ar ko šī rotācija būs labāka par daudzām iepriekšējām, par kuru gala rezultātu šīs pašas amatpersonas tagad šausminās. Rotāciju pieteikums vēl nenozīmē rotācijas, jo Latvijas ierēdņiem ir dotas lielas tiesības stīvēties, ja viņiem pārcelšana citā darbā nepatīk. Arī šādu piemēru paguva parādīt V. Vaškevičs, kurš no pārvaldes iestādēm un vispār no valsts pazuda tikai tad, kad tika apsūdzēts kukuļdošanā.

Ja ne efektivitāte, tad vismaz humora izjūta saskatāma lēmumā nosūtīt uz cietumu tos VID darbiniekus, par kuru amatnoziegumiem tagad visvairāk baumu. Šie darbinieki turpmāk strādās Ieslodzījuma vietu pārvaldes Tiesvedības daļā un Tiesiskā regulējuma daļā.

Pēc amatu nosaukumiem vistiešāk pa V. Vaškeviča takām tiek sūtīts Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktora amatu K. Čerņeckim atdodošais Marjans Burijs. Viņam rezervētā Informācijas koordinācijas un analīzes daļas vadītāja vieta atgādina par V. Vaškeviča sūtīšanu uz Finanšu ministrijas Nodokļu analīzes departamentu.



Latvijā

Dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” (RB) būves parlamentārās izmeklēšanas komisijas sarunas ar projektu pamatot nolīgtās firmas “Boston Consulting Group” (BCG) pārstāvjiem skaidri parādīja šī projekta bezjēdzību, ko komisijas dalībnieki pieņēma zināšanai bez nekādām pazīmēm, ka viņi šo secinājumu darīs zināmu viņu partijām un sabiedrībai savā vārdā.

Svarīgākais