Šodien visi dārza darbu mīļotāji dodas uz Siguldu

© staduparade.lv

Šajā nedēļas nogalē gaidāma lielā Stādu parāde Siguldā, kurā pulcēsies aizrautīgākie stādu īpašnieki un tirgotāji teju no visas Latvijas un arī kaimiņvalstīm. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) apkopojis ieteikumus par to, kur vēl iegādājami stādi un kam jāpievērš uzmanība, izvēloties konkrēto pirkšanas vietu.

Ja ir vēlme vienuviet redzēt lielāko daļu Latvijā audzēto dekoratīvo, augļu koku un krūmogulāju, tad noteikti jāapmeklē divi lielākie stādu tirdzniecības pasākumi - "Stādu parāde" 30.aprīlī un 1.maijā Siguldā, kā arī "Stādu dienas" 7., 8.maijā Jelgavā.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības speciālists: "Cenas, protams, tur nebūs tik draudzīgas, kā uz vietas stādaudzētavā, toties viss sortiments būs pieejams vienkopus. Lielākā šo pasākumu priekšrocība - iespēja salīdzināt visdažādākos stādus un pieņemt lēmumu par atbilstošākā iegādi."

Tomēr neapšaubāmi drošākā, uzticamākā vieta, kas nodrošina papildu informāciju, ir dārzam tuvākā stādaudzētava.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības speciālists: "Jo tuvāk augi audzēti vietai, kur tie augs pastāvīgi, jo mazāks stress un adaptēšanās periods tiem būs pēc pārstādīšanas. Izvēloties stādaudzētavu, ir arī iespēja tās saimniekus e-pastā vai pa tālruni informēt, kādus tieši stādus vēlaties, tādējādi nodrošinoties, ka jūs interesējošais augs tiek atlikts un būs pieejams. Noteikti izmantojiet iespēju lūgt profesionāļa konsultāciju, jo, iespējams, ka tas, ko esat iecerējuši stādīt, jums nemaz neder. Ja vēlaties stādīt augus lielākos daudzumos, tad tos iespējams pasūtīt uz rudeni, kad speciāli jums pavairos tās šķirnes, ko vēlaties."

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais