Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanā Rīgā šogad īpaša uzmanība tiek pievērsta tam, vai un cik mājoklī ir deklarējušies iedzīvotāji.
Ja īpašumā deklarēto nav, Rīgas domes Pašvaldību ieņēmumu pārvalde 0,2–0,6% vietā šim īpašumam piemēro 1,5% likmi no īpašuma kadastrālās vērtības. Vienīgais izņēmums ir dārza mājiņas, kuru platība nepārsniedz 40 kvadrātmetru. Tās ar 1,5% nodokli netiek apliktas pat tādā gadījumā, ja tajās neviens nav deklarējies.
Šī norma vairākos dārza mājiņu īpašniekos radījusi neizpratni, kāpēc vienam kaimiņam NĪN par dārza māju tiek rēķināts kā 0,2%, bet otram – kā 1,5%, lai gan abās nav neviena deklarēta iedzīvotāja.
Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis Neatkarīgajai skaidroja, ka samazinātās nodokļa likmes (t.i., 0,2% līdz 0,6%) piemērošana dārza mājai vai vasarnīcai atkarīga no tā, kā konkrētā ēka reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā. Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 1620 Noteikumi par būvju klasifikāciju pielikumam vasarnīcas un dārza mājas klasificējamas kā viena dzīvokļa mājas, tālāk tās sadalot trīs tipos. Dārza mājas, kurām kadastra reģistrā ir noteikts kods 11100101 – Dārza mājas ar kopējo platību līdz 40 m2 (ieskaitot), galvenokārt ir izmantojamas vasaras periodā. Līdz ar to šīs ēkas ir pielīdzināmas telpu grupām, kuru lietošanas veids ir saistīts ar dzīvošanu, tāpēc šīm ēkām piemērojama samazinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme neatkarīgi no tā, vai ēkā kāds ir deklarēts vai ne. Pēc Valsts zemes dienesta datiem, Rīgas pilsētā ir 1447 šādas ēkas. No tām 182 piederība nav noskaidrota.
Savukārt, ja māja klasificēta atbilstoši kodam 11100102 – Individuālās dzīvojamās mājas un vasarnīcas ar koka ārsienām, dārza mājas ar kopējo platību virs 40 m2 vai 11100103 – Individuālās dzīvojamās mājas un vasarnīcas ar mūra vai mūra – koka ārsienām, tad tā uzskatāma par dzīvošanai pilnvērtīgi izmantojamu objektu un samazinātās nodokļa likmes saņemšanai uz to pilnā mērā attiecināmas saistošo noteikumu Nr. 148 prasības, tajā skaitā prasība pēc personas deklarētās dzīvesvietas šajā objektā uz taksācijas gada 1. janvāri plkst. 0.00.
Pirmais nodokļa maksājums par nekustamo īpašumu bija jāveic līdz 31. martam. Pēc I. Ziedoņa teiktā, pirmā ceturkšņa ieņēmumi Rīgā ir līdzīgi kā iepriekš – līdz 1. aprīlim Rīga domes budžetā kā NĪN maksājums bija ieskaitīti 33,2 miljoni eiro.