Tuvāko gadu laikā Latvijā brīvībā varētu izlaist pirmos uz mūžu notiesātos

Attēlam ir ilustratīva nozīme © F64

Tuvākajos gados brīvībā varētu nokļūt pirmie Latvijā ar mūža ieslodzījumu notiesātie, jo būs apritējis termiņš, kad šīs personas var lūgt pirmstermiņa atbrīvošanu.

Šobrīd trīs Latvijas cietumos - Jelgavā, Daugavpilī un Iļģuciemā - atrodas 55 vīrieši un viena sieviete, kuri notiesāti ar mūža ieslodzījumu, liecina Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) aģentūrai LETA sniegtā informācija. Iespējams, viņu skaits palielināsies, jo astoņiem vīriešiem tiesa ir piespriedusi mūža ieslodzījumu, taču tiesas process vēl nav noslēdzies.

Notiesātie cietumā sodu izcieš trijās režīma pakāpēs - zemākajā, vidējā un augstākajā. Katrā pakāpē ir jāpavada konkrēts laiks, un pāreja uz katru nākamo pakāpi nozīmē, ka ieslodzītais cietumā ievērojis disciplīnu un aktīvi iesaistījies resocializācijas pasākumos. Pārejai uz katru nākamo pakāpi var sekot dažādu privilēģiju piešķiršana, piemēram, biežākas tikšanās ar radiniekiem, brīvāka pārvietošanās cietuma teritorijā vai pārvietošana uz kameru, kur atrodas ieslodzītie ar mazākiem brīvības atņemšanas soda termiņiem.

Šobrīd Daugavgrīvas cietumā uz mūžu notiesāto iecirknī atrodas 45 personas, vidējā pakāpē 28 notiesātie un zemākajā pakāpē 17 notiesātie. Savukārt Jelgavas cietumā vidējā pakāpē atrodas divi notiesātie un zemākajā - pieci notiesātie, bet Iļģuciema sieviešu cietumā atrodas tikai viena notiesātā - medmāsa, kurai pērn stājās spēkā spriedums par savu bērnu nonāvēšanu un sakropļošanu.

Divi no notiesātajiem ieslodzījumā atrodas kopš 1993.gada un divi kopš 1994.gada. Likums paredz, ka nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu tiesai var lūgt, ja notiesātais izcietis 25 gadus no brīvības atņemšanas soda - tātad teorētiski pie šādas iespējas četrotne var tikt 2018. un 2019.gadā.

Pretendēt uz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu var tikai no augstākas režīma soda izciešanas pakāpes, un šajā pakāpē šobrīd ir tikai viens no ieslodzītajiem. Šim vīrietim sākotnēji bija piespriests nāvessods, taču, Latvijai 90.gadu vidū no tā atsakoties, augstāko soda mēru aizstāja ar mūža ieslodzījumu.

IeVP centrālā aparāta Resocializācijas daļas vecākais inspektors Jānis Rozenbergs, kurš vairākus gadus nostrādājis Daugavgrīvas cietumā ar ieslodzītajiem, kas notiesāti uz mūžu, ieskicējot šāda cilvēka portretu, aģentūrai LETA norādīja, ka tas vidēji ir 44 gadus vecs vīrietis, Latvijas pilsonis, rīdzinieks, uz kura sirdsapziņas gulstas vairākas slepkavības.

IeVP priekšniece Ilona Spure norāda, ka Latvijā jau vairākus gadus uz mūžu ieslodzīto skaits stabili pieturas pie 50 un tas mūsu valstij nav mazs skaitlis, ņemot vērā valsts kriminogēno stāvokli un notiesāto pastrādātos noziegumus.

Latvijā

Latvijā izveidotā enerģētikas politikas pārvaldība nenodrošina mērķtiecīgu virzību uz Nacionālā enerģētikas un klimata plāna (NEKP) mērķu sasniegšanu un nepiedāvā skaidru risinājumu, kā finansēt nepieciešamos pasākumus, tādējādi valsts riskē nesasniegt plāna mērķus noteiktajā termiņā un arī saņemt Eiropas Savienības (ES) sankcijas, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Svarīgākais