Bēgļu lietās atpaliek no grafika

© Scanpix

Eiropas Savienības patvēruma meklētāju pārvietošanas programmas ietvaros Latvijā ierodoties vēl 15 bēgļiem, jau uzņemta 21 persona. Lai neradītu pārlieku lielu noslodzi procesā iesaistītajiem dienestiem, būtu vajadzējis uzņemt jau apmēram 80 patvēruma meklētāju.

No Grieķijas pārvietotās personas Latvijā ieradušās naktī no trešdienas uz ceturtdienu un uzreiz izmitinātas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos. Divas uz Latviju pārvietotās ģimenes ir no Sīrijas, divas – no Irākas. Starp pārvietotajām personām ir tādu profesiju pārstāvji kā bankas darbinieks, pavārs, bārddzinis un drēbnieks.

Turpmākajās dienās Valsts robežsardzes amatpersonas turpinās strādāt ar patvēruma meklētājiem un veiks padziļinātas intervijas un nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, lai lietas materiālus varētu nodot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei turpmākam darbam un lēmumu pieņemšanai par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Iepriekš atbildīgās amatpersonas paudušas pārliecību, ka lielākajai daļai pārvietoto patvēruma meklētāju bēgļa statuss, kas dod plašākas iespējas iedzīvoties patvēruma zemē, tiks piešķirts, jo pārvietotās personas pietiekami labi pārbaudītas jau atlases laikā.

Jau vēstīts, ka Latvija apņēmusies divu gadu laikā uz Latviju pārvietot 531 patvēruma meklētāju. Lielākā daļa būtu no ES valstīm – Grieķijas un Itālijas, taču 50 cilvēku nepieciešams pārvietot no trešajām valstīm, un, kā norādījusi Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze PētersoneGodmane, tā varētu būt Turcija.

Ņemot vērā, ka Latvija bēgļu uzņemšanas tempu ziņā atpaliek no izstrādātā plāna, Saeimas deputāti ir pauduši bažas, ka, tuvojoties divu gadu termiņa beigām, Latvijai ik mēnesi būs jāuzņem aizvien vairāk patvēruma meklētāju, kas radītu lieku administratīvo un finanšu slogu.

Taču I. Pētersone-Godmane mierina, ka tas nenotiks, jo bēgļu atlases process beidzot uzņemot tempus un turpmāk ik mēnesi Latvija uzņems apmēram 30 patvēruma meklētāju, bet gada beigās jau pa 50 patvēruma meklētājiem. Šāds pārvietojamo personu daudzums dienestiem nesagādāšot pārmērīgu noslodzi, mierina ierēdne.

Abas pirmās februārī Latvijā no Grieķijas nogādātās ģimenes aizvien gaidot lēmumu par patvēruma meklētāja statusa piešķiršanu, sākušas aktīvi un ar labiem rezultātiem apgūt latviešu valodu un paziņojušas, ka vēlas palikt Latvijā un integrēties, informē valsts sekretāre.



Svarīgākais