Viļums par deputātiem: Uz diviem krēsliem ir grūti sēdēt, bet ērti gulēt

© F64

Saeimas opozīcija ir nākusi klajā ar ierosmi aizliegt valdības locekļiem apvienot darbu parlamentā ar darbu Ministru kabinetā, novēršot situāciju, kad izpildvara pati kontrolē lēmējvaru. Taču parlamenta pozīcija šo iniciatīvu neatbalstīja.


 
Saeima šodien noraidīja opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) iesniegtos likumprojektus, kas paredzēja pienākumu nolikt parlamenta deputāta mandātu uz laiku, kamēr tiek pildīti ministra pienākumi.

Pašlaik Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka deputātam ir tiesības nolikt mandātu uz Ministru prezidenta, Ministru prezidenta biedra, ministra un valsts ministra amata pildīšanas laiku. Daudzi politiķi to līdz šim ir izmantojuši, bet daudzi – arī nē. Tādējādi LRA rosināja veikt izmaiņas Kārtības rullī, nosakot, ka šī prasība ir obligāta.

Lai sekmīgi ritētu darbs Saeimā un Saeimas komisijās, ir nepieciešama un tiek prasīta maksimāla noslodze no visiem simts deputātiem, lai komisijās pilnvērtīgi būtu pārstāvēts vēlētāju viedoklis un sēdēs būtu nodrošināts kvorums - savu iniciatīvu skaidroja LRA. Apvienība uzskata, ka valdības locekļu darba grafiks ir noslogots un ir grūti savienot divus amatus.

Savukārt deputāts Viļums debatēs atgādināja: demokrātijas pamatprincipi nosaka, ka valstī ir četras, viena no otras neatkarīgas varas - lēmējvra, izpildvara, tiesu vara, kā arī mediju vara. Šiem četriem riteņiem ir jādarbojas neatkarīgi vienam no otra. Tāpat kā tiesnesis nevar būt deputāts vai valdības loceklis, tāpat kā pašvaldību kapitālsabiedrībās nedrīkst strādāt būt pašvaldību depuāti, tāpat būtu jānosaka, ka Saeimas deputāti nedrīkst strādāt valdībā amatu apvienošanas kārtībā. “Ir grūti sēdēt uz diviem krēsliem, bet ir viegli uz tiem gulēt. Tādēļ ir jāļauj valdības locekļiem strādāt neatkarīgi. Pretējā gadījumā Saeimas loceklis kā valdības loceklis uzrauga pats savu darbību,” uzsvēra Viļums.

Tikmēr Vienotības pārstāvis Smiltēns oponēja, atzīstot, ka piedāvātie likuma grozījumi ir sagatavoti pavirši. Patreizējais regulējums par to, ka valdības locekļi var piedalīties Saeimas komisijās un iesniegt priekšlikumus, ir noteikts Satversmes 63. Pantā. Tātad būtu bijis jāsāk ar Satversmes labošanu.

Svarīgākais