UZZINI: Doti vārdi no Lielbritānijas iegādātajai bruņutehnikai

© F64

No Lielbritānijas iegādātie kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutransportieri nosaukti par "Glābēju", "Pērkonu", "Vairogu", "Virsaiti" un "Zobenu", aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Ministrijas izsludinātajā konkursā par latviskiem nosaukumiem pieciem kāpurķēžu bruņutehnikas modeļiem piedalījās 178 skolēni. Par konkursa uzvarētājiem atzīti visi tie skolēni, kopumā 17, kuri bija piedāvājuši kādu no ministrijas izvēlētajiem nosaukumiem - Alvis Dadzis, Rēzija Veronika Laumane, Verners Jānis Trokšs, Mārtiņš Melberģis, Artūrs Liepiņš, Miks Grundmanis, Miks Bleija, Markuss Mikševičs, Renārs Zīle, Dāvis Lorencis, Zane Niedra, Roberts Cakuls, Rūdolfs Liepiņš, Digna Zilbere, Sandra Vītoliņa un Kalvis Stepanovs.

Konkursa uzvarētāju apbalvošana notiks vasarā Ādažu bāzē, un katram uzvarētājam būs iespēja doties izbraucienā ar bruņutransportieri.

Jau ziņots, ka 2014.gada septembrī tika noslēgts starpvaldību pirkuma līgums par Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo 123 tehnikas vienību iegādi. Bruņutehniku bruņotie spēki saņems laikā no 2016. līdz 2020.gadam.

Iepirkumā ietilpst pieci bruņutehnikas modeļi. Latvija iegādāsies kaujas vadības nodrošināšanas bruņutransportierus "Sultan", kuri aprīkoti ar kaujas vadības sistēmu un 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, kā arī izlūkošanas kaujas mašīnas "Scimitar", kas bruņotas ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, ieskaitot vieglo tanku, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem.

Tāpat tiek pirkti arī bruņutransportieri "Spartan", kuri aprīkoti ar 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, un medicīnas bruņutransportieri "Samaritan", kuri aprīkoti ar pirmās medicīniskās palīdzības komplektu un paredzēti līdz četru gulošu ievainoto pārvadāšanai no kaujas lauka līdz ievainoto savākšanas punktam.

Bruņotie spēki saņems arī evakuācijas un remonta bruņutransportierus "Samson", kas aprīkoti ar vinčām un instrumentu komplektu transporta pārvietošanai un pirmā līmeņa remontam, kā arī 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai.

Bruņutehnikas iegādes summa ir 39,4 miljoni britu mārciņu.

Pirmās četras kāpurķēžu bruņumašīnas Latvijai tika piegādātas jau 2015.gada septembrī un tiek izmantotas tehniķu un mehāniķu, kā arī karavīru apmācībai vienībās Ādažu bāzē. Līdz šim Latvija bija viena no NATO dalībvalstīm, kurai nebija savas bruņutehnikas.