Bērni vairāk ziņo par seksuālu vardarbību

© F64

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis saņem arvien vairāk zvanu saistībā ar seksuālo vardarbību, norāda inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa.

Seksuālā vardarbība ir viena no smagākajām tēmām, par ko cietušie bieži vien atsakās runāt. Lai palīdzētu seksuālās vardarbības atpazīšanā un mudinātu par to neklusēt, Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 līdz 13. aprīlim rīko informatīvo akciju Vardarbība nav mazs noslēpums. Runā par TO!.

Uzticības tālruņa akcijas mērķis ir cīnīties pret seksuālo vardarbību un palīdzēt tās atpazīšanā, kā arī mazināt tās sekas. Akcijas laikā ikvienam būs iespēja zvanīt uz tālruni 116111 un ziņot par seksuālās vardarbības gadījumiem pret bērniem, saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu, kā arī nepieciešamo informāciju. Pirmo reizi šādu kampaņu uzticības tālrunis 116111 rīkoja 2013. gadā. Sarežģītākie akcijas laikā izskatītie jautājumi ir bijuši saistīti ar ilgstošu seksuālo vardarbību ģimenē, fizisku un emocionālu vecāku vardarbību, bērnu pamešanu novārtā ģimenē, kā arī vecāku problēmām ar alkoholu.

Uzticības tālrunim par fizisku un seksuālu vardarbību ziņo arvien vairāk. Par seksuālās vardarbības gadījumiem izglītības iestādēs 2014. gadā saņemti 12 zvani, bet 2015. gadā – 24 zvani, liecina inspekcijas apkopotie dati par uzticības tālruņa darbu. Par seksuālo vardarbību bērnu un pusaudžu savstarpējās attiecībās 2014. gadā saņemti četri zvani, 2015. gadā – 14 zvani. Par seksuālo vardarbību ģimenēs 2014. gadā saņemts 41 zvans, bet 2015. gadā – 45 zvani. L. Rieksta-Riekstiņa norāda, ka arī par vardarbību ģimenēs saņemto ziņojumu skaits 2015. gadā ievērojami pieaudzis. 2014. gadā kopumā tika saņemti 1026 zvani par vardarbību ģimenē, bet 2015. gadā jau 1569 zvani. 2015. gadā ievērojami pieaudzis vardarbības aculiecinieku skaits izglītības iestādēs – no 130 cilvēkiem 2014. gadā līdz pat 214 aculieciniekiem 2015. gadā. Inspekcija arī sniegusi konsultācijas zvanītājiem – visvairāk par vecāku fizisku vardarbību ģimenē – 491 konsultācija, taču sniegti arī padomi, kā rīkoties vecvecāku, brāļu, māsu, patēva un pamātes fiziskas vardarbības gadījumā.

Seksuālā vardarbība ir viena no pašām smagākajām tēmām, par ko cietušie bieži vien atsakās runāt vai arī mēdz mainīt iepriekš sniegto informāciju. Tieši tāpat seksuālās vardarbības upuri nereti noliedz notikušās vardarbības aktu, kā arī atsakās no palīdzības.

UZZIŅA

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona. Uzticības tālrunī 116111 palīdzību un atbalstu var meklēt visu diennakti.

Līdz 13. aprīlim informatīva akcija Vardarbība nav mazs noslēpums.

Runā par TO!.

Avots: Labklājības ministrija



Svarīgākais