Iekšlietu struktūrās nealkst uzņemt no VID aizrotētas, iespējams, negodīgas amatpersonas

Attēlam ir ilustratīva nozīme © F64

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonu rotācija uz iekšlietu struktūrām iespējama tikai pēc tam, kad tiesiskā ceļā konstatēti darbinieku pārkāpumi, turklāt pirms šādas rotācijas jāveic atbilstošs izvērtējums, aģentūrai LETA atzina iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).

Kozlovskis aģentūrai LETA skaidroja, ka amatpersonu rotācijas ir ne tikai viens no veidiem korupcijas risku samazināšanai, bet arī veids amatpersonai noteikto amata pienākumu efektīgākai izpildei.

"Iekšlietu ministrijas iestādēs ir notikušas rotācijas ar citām tiesībaizsardzības iestādēm, un arī nākotnē šādas iespējas tiks izskatītas un nepieciešamības gadījumā īstenotas. Taču, pirms pieņemt lēmumu par amatpersonas rotāciju uz konkrētu amatu, ir jāveic atbilstošs izvērtējums, vai šāda rotācija neradīs kaitējumu valsts un sabiedrības interesēm," norādīja ministrs.

Disciplinārlieta, administratīvā lieta vai krimināllieta ir priekšnoteikums, lai tiesiskā ceļā konstatētu, vai konkrēta amatpersona ir negodprātīga un apsūdzama kādā no likumpārkāpumiem. Tas arī ir pirmais uzdevums, kas Finanšu ministrijai jāpaveic, jo amatpersonu atbilstības izvērtējums ir katras iestādes vadītāja tiešā atbildība un pienākums, norādīja Kozlovskis un piebilda, ka tikai pēc tam var runāt par turpmākām šo amatpersonu rotācijām.

Viņš arī piebilda, ka Iekšlietu ministrija ir gatava sniegt nepieciešamo atbalstu Finanšu ministrijai (FM) atbilstoši savai kompetencei.

Jau ziņots, ka premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS) šodien vienojies ar atbildīgajām amatpersonām par negodprātīgo VID darbinieku rotāciju uz amatiem ārpus dienesta, kā arī ārpus FM struktūrām.

Premjers aģentūrai LETA pastāstīja, ka ir panākta vienošanās ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS), iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (V) un tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču (VL-TB/LNNK), kā arī citām atbildīgajām amatpersonām par nepieciešamību veikt izmaiņas VID struktūrās, jo problēmas dienestā ir vērtējamas kā valsts iekšējās drošības jautājums.

Rīcība sekos tuvāko desmit dienu laikā, taču pagaidām premjers atturējās nosaukt konkrētas amatpersonas, kuras skars rotācija. Negodprātīgās amatpersonas netiek nosauktas, kamēr drošības iestādes nav savākušas pietiekamu pierādījumu apjomu, lai šiem cilvēkiem izvirzītu apsūdzības. Šī iemesla dēļ vārdu nosaukšana būtu pāragra, uzskata valdības vadītājs.

Kučinskis apgalvoja, ka ir plānots meklēt arī risinājumus, lai turpmāk izvairītos no negodprātīgu personu atrašanās valsts pārvaldē. Premjers uzsvēra, ka ar godprātības problēmu risināšanu VID tiek sākta cīņa pret negodprātību valsts pārvaldē kopumā.

VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone finanšu ministrei Reizniecei-Ozolai (ZZS) iepriekš iesniedza Finanšu policijas un VID atbildīgo amatpersonu novērtējumu un priekšlikumus, kā atbrīvot no darba dienestā darbiniekus, pār kuriem krīt šaubu ēna un ir aizdomas par negodprātīgu rīcību.

Finanšu ministre uzdeva Pētersonei līdz 1.maijam nodrošināt, lai tie darbinieki, uz kuriem kritusi nopietna aizdomu ēna, vairs nestrādātu VID struktūrās.

Reizniece-Ozola arī uzdeva veikt visu svarīgāko VID struktūrvienību vadītāju un viņu vietnieku rotāciju. Turpmāk šāds rotācijas mehānisms VID struktūrās būs regulārs, un ik pa pieciem gadiem būs jānodrošina vadītāju rotācija.

Svarīgākais