UZMANĪBU: Ērces jau divreiz aktīvākas

© F64

Rīgas un Latgales reģionā ērču aktivitāte pieaugusi aptuveni divas reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 53 ērcēm uz vienu kilometru, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktā situācijas izpēte. Sākusies arī nepieaugušo ērču aktivitāte, kuras ir grūti pamanāmas to niecīgā izmēra dēļ (ap 2 mm), tomēr arī tās var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus.

SPKC dati liecina, ka pēdējos divos gados – 2014. un 2015. gadā – novērota samērā zema saslimstība ar ērču encefalītu – 173 un 169 saslimšanas gadījumi, nav reģistrēti arī letāli gadījumi. Salīdzinājumā – 2011. gadā tika reģistrēti 494 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu. 2014. gadā tika reģistrēti 469 Laimas slimības gadījumi, bet 2015. gadā – 495. Tas nozīmē, ka arī ar šo ērču pārnēsāto slimību iedzīvotāji inficējušies mazāk, jo, piemēram, 2011. gadā saslimušo bija divreiz vairāk. SPKC speciāliste Ilze Arāja norāda, ka saslimstības samazinājums ar ērču encefalītu un Laimas slimību pēdējos gados varētu būt saistīts ar pēdējos divus gadus reģistrēto salīdzinoši nelielo ērču aktivitāti un regulāru ērču pārnesto slimību profilakses pasākumu skaidrošanu iedzīvotājiem. Ik gadu tiek reģistrēta arī ērlihioze: 2014. gadā – 13 gadījumu un 2015. gadā – 41 gadījums. Ērlihiozei ir gripai līdzīgi simptomi – drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī, bet smagākos gadījumos arī nopietnākas sūdzības. Ērlihiozi ārstē ar antibiotikām.

Jau šogad SPKC statistikā reģistrēti divi ērču encefalīta gadījumi, četri Laimas slimības gadījumi un trīs ērlihiozes gadījumi, tomēr vairākums no šiem slimniekiem inficējušies un saslimuši pagājušā gada nogalē, nevis šogad. Ērču encefalīta saslimstību ietekmē arī vakcinācija, savukārt ērlihiozes gadījumu pieaugums salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem varētu liecināt par ārstu labāku informētību, jo šīs slimības vieglākās formas, iespējams, netiek diagnosticētas, skaidro epidemiologi.

Paaugstinoties gaisa temperatūrai, ērču daudzums dabā strauji pieaug, tāpēc SPKC speciālisti aicina ikvienu, kurš uzturas brīvā dabā, būt piesardzīgiem. Vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā, jāievēro piesardzība. Apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, tāpēc, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba; ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, kā papildu līdzekli vēlams izmantot arī repelentus (kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus), tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots. Pārnākot mājās no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.

Valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek 26 Latvijas novados, kur pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu.



Svarīgākais