Binde: Sasummējot LMT un "Lattelecom" apgrozījumu, tas sasniegs 370 miljonus eiro

© F64

Apvienojot "Latvijas Mobilo telefonu" (LMT) un "Lattelecom", tirgū tiks radīts ļoti spēcīgs spēlētājs, kuram no konkurences uzraugu puses tiks piemērotas tik stingras prasības, ka tā vērtība saruks, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā sacīja LMT valdes priekšsēdētājs Juris Binde.

Kā norādīja Binde, sasummējot LMT un "Lattelecom" apgrozījumu, tas sasniegs 370 miljonus eiro, kas ir 67% no tirgus. "Būtiski, ka šāds tirgus dalībnieks pēc sava apgrozījuma ir 3,7 reizes lielāks par nākamo tirgus dalībnieku ["Tele2"]," uzsvēra Binde. "Apvienotais "Bites" un "Baltcom" uzņēmums, par ko parādījušās runas, ne tuvu nestāv klāt pat pašreizējam tirgus dalībniekam "Tele2"."

Binde atgādināja, ka uzņēmumiem, kuriem ir ļoti liela tirgus vara, Eiropas Komisija uzliek virkni pienākumu. "Šie pienākumi parasti ir ļoti nopietni, tādējādi apvienotais uzņēmums var zaudēt būtiskus un vērtīgus aktīvus, un līdz ar to krīt tā vērtība," teica Binde.

"Galvenais uzdevums, ar ko nodarbojas konkurences uzraugi Eiropas Savienībā, ir šādu uzņēmumu konkurētspējas apzināta samazināšana par labu konkurentiem," piebilda Binde. "Faktiski šādas apvienošanās rezultātā uzņēmumu vērtība nevis palielinās, bet samazinās."

"Ja normāli būtu, ka viens plus viens ir divi, tad šajā gadījumā labākajā gadījumā ir 1,5, sliktākajā gadījumā - tas pats viens," piebilda Binde.

Viņš arī atzina, ka LMT vērtējumā ir divi turpmākās attīstības ceļi - monopolizācija, "kas novedīs pie tirgus stagnācijas, negatīva nozares izaugsmes potenciāla, un tiks radīti visi priekšnoteikumi cenu kāpumam", vai konkurences turpināšana, kas arī turpmāk ļaus Latvijas telekomunikāciju nozares klientiem baudīt konkurences sniegtos blakusefektus.

Kā ziņots, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti šodien nolēma aicināt Ministru kabinetu (MK) atlikt lēmuma pieņemšanu par rīcību ar abu uzņēmumu kapitāla daļām līdz brīdim, kad tiks veikta "objektīva un kvalitatīva sociālekonomiskās situācijas analīze".

Iepriekš ziņots, ka valdība 12.aprīlī plāno pieņemt lēmumu par turpmāko rīcību ar abu uzņēmumu kapitāla daļām. Pašlaik tiek izvērtēta iespēja uzņēmumus apvienot vai arī saglabāt pašreizējo situāciju, abos variantos saglabājot valsts kontroli pār uzņēmumu daļām.

Pagājušā gada 20.novembrī tika saņemts abu uzņēmumu apvienošanas piedāvājums no "TeliaSonera", un līdz šā gada 22.janvārim uzņēmums gaidīja Latvijas valdības atbildi. Tomēr tika izlemts, ka par turpmāko rīcību ar LMT un "Lattelecom" valsts kapitāldaļām lems jaunā, Māra Kučinska (ZZS) vadītā valdība.

"Lattelecom" un LMT darbības uzlabošanas darba grupa patlaban izskata tikai divus iespējamos scenārijus - abu uzņēmumu apvienošanu vai pašreizējās situācijas saglabāšanu, žurnālistiem iepriekš sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Ašeradens pauda, ka "Lattelecom" un LMT darbības uzlabošanu varētu turpināt uz pašreizējās īpašnieku modeļa bāzes.

Savukārt finanšu ministre Reizniece-Ozola uzskata, ka valstij kā "Lattelecom" un LMT akcionārei ir jābūt atbildīgai par savu aktīvu efektīvu izmantošanu, tāpēc uzņēmumu apvienošana būtu lietderīga. Finanšu ministres ieskatā, būtu prātīgi piedāvāt Skandināvijas telekomunikāciju koncernam "TeliaSonera" atbalstīt uzņēmumu apvienošanu, valstij saglabājot kontroli pār uzņēmumu daļām.

Ekonomikas ministrs iepriekš tikās ar Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma "TeliaSonera" pārstāvjiem, lai uzklausītu ārvalstu investora redzējumu par "Lattelecom" un LMT attīstību un iespējamo turpmāko sadarbības modeli. Tikšanās laikā "TeliaSonera" sniedza informāciju par uzņēmuma darbības stratēģiju Baltijas reģionā un iespējamiem turpmākās attīstības scenārijiem. "TeliaSonera" apstiprināja, ka plāno turpināt strādāt telekomunikāciju nozarē Baltijā un vērtē investīcijas Baltijas telekomunikāciju uzņēmumos kā ilgtermiņa investīcijas.

"TeliaSonera" pārstāvji kā labāko uzņēmumu turpmākās attīstības scenāriju redz "Lattelecom" un LMT apvienošanu, tādējādi nodrošinot efektīvāku abu uzņēmumu resursu izmantošanu. Uzņēmumu apvienošana ļautu arī optimizēt turpmāk nepieciešamo investīciju apjomu uzņēmumu konkurētspējas saglabāšanai un rezultātā uzlabotu patērētājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti un pieejamību.