KNAB: Cīņai pret korupciju ir nepieciešama sabiedrības līdzdalība

© F64

Mūsdienās korupcijai ir nozīmīga ietekme uz visām cilvēka dzīves jomām un ekonomikas nozarēm, taču sekmīgai cīņai pret korupciju ir nepieciešama sabiedrības līdzdalība, uzsver Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), komentējot pētījumu par to, ka korupcija Latvijai varētu izmaksāt līdz pat 5,67 miljardiem ASV dolāru (5,08 miljardiem eiro) gadā.

Jau tagad par galveno prioritāti noteikta koruptīvu noziedzīgu nodarījumu, interešu konfliktu un prettiesiskas rīcības ar finanšu līdzekļiem izskaušana institūcijās, kas rīkojas ar publisku personu mantu un liela apjoma finanšu līdzekļiem, it īpaši publisku personu kapitālsabiedrībās, lielākajās pašvaldībās, institūcijās, kas iesaistītas Eiropas Savienības fondu vadībā un ostās, skaidro KNAB.

KNAB atzīst, ka mūsdienās korupcijai ir nozīmīga ietekme uz visām cilvēka dzīves jomām un visām ekonomikas nozarēm. Korupcija visās tās izpausmēs rada būtiskus riskus uzņēmējdarbības veikšanai, uzsver biroja pārstāvji.

"KNAB misija ir vēršanās pret korupciju ar likuma spēku un sabiedrības atbalstu, lai panāktu amatpersonām uzticētās varas godprātīgu izmantošanu valsts un sabiedrības interesēs," pauž KNAB. Tādējādi sabiedrības līdzdalība korupcijas apkarošanā ir nozīmīga stabilai valsts attīstībai, kā arī pašu uzņēmēju godprātīga rīcība un iesaistīšanās. Informēšana par pretlikumīgām darbībām sniegs rezultātus efektīvai cīņai pret korupciju, skaidro birojā.

KNAB aicina ikvienu, it īpaši uzņēmējus, kas sastapies ar korupciju, vērsties KNAB.

Jau ziņots, ka korupcija Latvijai varētu izmaksāt līdz pat 5,67 miljardiem ASV dolāru (5,08 miljardiem eiro) gadā, liecina aplēses Eiropas Parlamenta pasūtītajā institūta "RAND Europe" pētījumā.

Ņemot vērā trīs dažādus korupcijas uztveres indeksus, pētnieki secinājuši, ka korupcijas dēļ Latvija katru gadu zaudē no 13,16% līdz 19,24% iekšzemes kopprodukta, kas ir no 3,4 miljardiem eiro līdz 5,08 miljardiem eiro. Līdzās Latvijai korupcijas izraisīto zaudējumu ziņā ir Lietuva, Polija, Slovākija, Rumānija, Bulgārija, Horvātija, Grieķija un Itālija.

 

Svarīgākais