Šodien, 30.martā, sabiedrības līdzdalības platformā "ManaBalss.lv" ir uzsākta iniciatīva "Pensija bez nodokļa". Lai iniciatīvu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atcelšanu valsts maksātajām 1. līmeņa pensijām iesniegtu Saeimā, ir jāsavāc 10 000 iedzīvotāju parakstu.
"Iniciatīvas mērķis ir veikt grozījumus likumdošanā, nosakot, ka valsts maksātajām 1. līmeņa pensijām nav jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis," skaidro iniciatīvas autors un iesniedzējs Arnis Vērzemnieks. "Šīs izmaiņas būtu spēkā no 2020. gada līdz 2045. gadam, lai nodrošinātu, ka paaudzei, kas 1990. gadā izcīnīja Latvijas neatkarību un piedalījās atjaunotās valsts veidošanā, aizejot pensijā, nepazeminātos dzīves kvalitātes līmenis. Sasniedzot pensijas vecumu, iedzīvotājiem ir tiesības saņemt finansiālu nodrošinājumu bez atkārtotiem nodokļu maksājumiem," papildina A.Vērzemnieks.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) jaunākie dati liecina, ka aptuveni 86% no šī brīža pensiju saņēmējiem pensijas apmērs ir zemāks par valstī esošo minimālo algu - 370 eiro. 32% pensiju saņēmēju tās apjoms ir zemāks pat par neapliekamo minimumu pensijai - 235 eiro. Iniciatīvas izveides laikā tika veikts SKDS pētījums, kura dati rāda, ka nepilni 40% iedzīvotāju ir spiesti finansiāli atbalstīt kādu iedzīvotāju pensijas vecumā, jo saņemtā pensija ir nepietiekama, lai nodrošinātu iztiku.
"Aprēķini liecina, ka, sasniedzot pensijas vecumu, pašreizējiem darbspējīgā vecuma cilvēkiem ienākumi var sarukt pat uz pusi," informē iniciatīvas iesniedzējs A.Vērzemnieks. "Iedzīvotājiem, kuri pēdējo desmit gadu laikā ir devušies pensijā vai to darīs nākamo desmit gadu laikā, ir bijušas salīdzinoši nelielas iespējas uzkrāt finanšu līdzekļus savām vecumdienām. Straujās pārmaiņas, ar ko saskārās iedzīvotāji deviņdesmitajos gados, mainoties Latvijas ekonomikai, daudziem radīja grūtības pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem. Lielākajai daļai cilvēku bija jādomā par izdzīvošanu un ģimenes pabarošanu nevis par uzkrājumu veidošanu vecumdienām."
Kamēr Latvijas valsts nav sasniegusi tādu attīstības līmeni kā, piemēram, ziemeļvalstis, nedrīkst ņemt nodokļus no valsts pensiju saņēmējiem tādējādi grūžot cilvēkus nabadzībā. Attīstītākajās Eiropas Savienības valstīs pensijas arī apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, tomēr tur pensiju apmēri ir ievērojami lielāki, kā arī pensijas neapliekamais minimums ir krietni augstāks. Piemēram, Vācijā pensijas neapliekamais minimums ir 1225 eiro un minimālās algas apmērs ir aptuveni 1200 eiro mēnesī, turpretī Latvijā minimālajai algai esot 370 eiro, ar nodokli neapliekamā summa ir vien 235 eiro. Savukārt Lietuvā, Bulgārijā, Ungārijā un Slovākijā, kuras ir Latvijai līdzvērtīgā attīstības līmenī, pirmais pensiju līmenis netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Papildus platformā iesniegtajai iniciatīvai tiks vākti arī paraksti kolektīvajā iesniegumā, lai dotu iespēju ar parakstiem atbalstīt iniciatīvu cilvēkiem, kuriem nav pieejas internetam un līdz ar to portālam "ManaBalss.lv".