Par naudas noguldījumu jāpiemaksā

© NRA

Lai gan Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Mārtiņš Bičevskis intervijā Neatkarīgajai apgalvoja, ka Latvijas banku klientiem, īpaši fiziskām personām, negatīvās likmes par komercbanku depozītiem nedraud, Rietumu banka lieliem noguldījumiem Šveices frankos jau gadu piemēro negatīvu procentu likmi – mīnus 1,5%, bet Meridian Trade Bank to plāno sākt darīt ar 1. aprīli. Uz noguldījumiem citās bankās un citās valūtās tas neattiecas, taču arī ne uz kādu peļņu par naudas glabāšanu bankā šobrīd nav ko cerēt, jo daļa bankas par nelieliem noguldījumiem eiro vispār nemaksā neko.

Eiropas Centrālā banka 11. martā noguldījumu likmi samazinājusi līdz mīnus 0,4%, kas faktiski nozīmē, ka par naudas glabāšanu bankā ir jāpiemaksā. Negatīvas procentu likmes par komercbanku depozītiem ir noteikušas arī Dānijas, Zviedrijas, Šveices un Japānas centrālās bankas. Komercbankas Latvijā no fiziskām personām naudu par depozītu glabāšanu pagaidām neprasa. Un arī M. Bičevska atbilde uz Neatkarīgās jautājumu, ko Latvijas noguldītājiem tas varētu nozīmēt, ir nomierinoša: «Latvijas banku klientiem, īpaši fiziskām personām, negatīvās likmes par komercbanku depozītiem nedraud, jo lielākās bankas ir devušas skaidrus signālus, ka neplāno ieviest negatīvās likmes.» Tomēr jau pāris dienu vēlāk SEB Baltijas vadītājs Riho Unts laikrakstam Dienas Bizness atzinis, ka tiek apspriesta iespēja no banku klientiem ņemt samaksu par depozītu turēšanu. «Ja bankas nesāks pārlikt negatīvās depozītu procentlikmes uz uzņēmumiem, tad banku rīcībpolitika būs izgāzusies, jo, kamēr negatīvās likmes attiecas tikai uz bankām, tās nav stimulējošas klientiem. Korporācijas krāmē naudu depozītos, un tā nav rīcībpolitika, ko centrālās bankas grib panākt ar negatīvajām likmēm. Tāpēc tas bankām acīmredzot soli pa solim būs jādara,» teicis R. Unts.

Savukārt noguldījumiem Šveices frankos, kas ir lielāki par 100 000 Šveices franku, Rietumu banka jau kopš pagājušā gada pavasara piemēro negatīvu procentu likmi – mīnus 1,5%. Ar 1. aprīli to sāks darīt arī a/s Meridian Trade Bank klientu kontu atlikumiem, kas lielāki par 50 000 Šveices franku, neatkarīgi no tā, vai nauda pieder fiziskai vai juridiskai personai.

Neatkarīgās aptaujātie Latvijas komercbanku speciālisti sola, ka pagaidām privātpersonām, kā arī mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par noguldījumiem eiro nav jāsatraucas, – tiem netiek piemērotas negatīvas procentu likmes. Swedbank sola, ka šāda iespēja, respektīvi, negatīva aizdevuma likme, nav iespējama pēc būtības, vismaz Swedbank gadījumā, taču citas bankas nākotnes redzējumā nav tik optimistiski noskaņotas. Šobrīd banku maksātie procenti par privātpersonu noguldījumiem eiro ir tuvu nullei vai atsevišķos gadījumos tieši nulle.

Viedokļi

Agnese STRAZDA, SEB bankas Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja:

– Notikumi finanšu tirgos saistībā ar negatīvajām procentu likmēm attīstās nemitīgi, un mums ir jāspēj pielāgot savas darbības atbilstoši tiem. Atkarībā no Eiropas Centrālās bankas stratēģijas un lēmumiem mēs nemitīgi pārskatām savus lēmumus un darbības attiecībā uz negatīvo likmju ietekmes piemērošanu mūsu klientiem (klientu depozītiem/uzkrājumiem). Šobrīd SEB banka piemēro komisiju par konta atlikumiem, lai mazinātu negatīvo procentu likmju ietekmi, tikai un vienīgi citām bankām (finanšu iestādēm), kas glabā naudu pie mums. Kas attiecas uz kredītiem un jau šobrīd esošajām negatīvajām bāzes likmēm, mūsu skatījums ir šāds – procentu maksājums ir samaksa/kompensācija par kredītrisku, ko banka uzņemas, un par šo kredītrisku kredītņēmējam ir jāveic samaksa. Ja rastos situācija, ka kopējā procentu likme ir negatīva, šābrīža pozīcija būtu šāda – neveikt piemaksu par kredīta izmantošanu, bet gan piemērot nulles kredītprocentu maksājumu.

Māris MANČINSKIS, Swedbank vadītājs Latvijā:

– Mēs neesam mainījuši savu viedokli, un arī šobrīd Swedbank neapsver negatīvu likmju piemērošanu noguldījumiem un kontu atlikumiem. Mēs balstāmies uz gadu simtos nostiprināto sabiedrības pamatprincipu, ka jebkurš saņemtais aizdevums ir atmaksājams pilnā apmērā, – tas vienlīdz attiecas gan uz mūsu klientiem, gan mums pašiem. Tā kā klienta konta atlikums vai noguldījums pēc būtības ir klienta aizdevums bankai, tad nav iespējama situācija, ka noguldījuma likme ir negatīva.

Guntis BEĻAVSKIS, bankas Citadele valdes priekšsēdētājs:

– Bankas būtība ir pieņemt klientu noguldījumus un veicināt tautsaimniecības izaugsmi, kreditējot privātpersonas un uzņēmumus. Citadele ir viena no bankām, kas attīsta savu kredītportfeli un noguldītāju bāzi, tāpēc šobrīd banka neapsver negatīvas likmes privātpersonām un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem eiro valūtā.

Jānis TETERIS, DNB bankas valdes loceklis un finanšu direktors:

– Šobrīd negatīvas likmes piemērojam tikai finanšu institūcijām un tām pielīdzināmiem klientiem. Nākamā klientu grupa, kam varētu tikt piemērotas negatīvās likmes noguldījumiem, ir lielie uzņēmumi ar apjomīgiem kontu atlikumiem. Šobrīd neplānojam piemērot negatīvas likmes mazo un vidējo uzņēmumu klientu segmentam vai privātpersonām. Kā situācija attīstīsies nākotnē – tas būs atkarīgs no tālākās makroekonomiskās un monetārās politikas attīstības.



Svarīgākais