Latvijas Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu saņems Jānis Rokpelnis

© F64

Latvijas Literatūras gada balvu (LALIGABA) par mūža ieguldījumu žūrija nolēmusi piešķirt dzejniekam un rakstniekam Jānim Rokpelnim, šodien paziņoja balvas žūrijas pārstāvis filozofs un publicists Ilmārs Šlāpins.

Lai tiktu izvirzīts balvai par mūža ieguldījumu, pretendentam jāatbilst diviem kritērijiem, proti, jābūt cilvēkam, kurš savu mūžu ieguldījis literatūrā, kā arī viņam joprojām jābūt dzīvam, sacīja Šlāpins. "Šogad šos abus kritērijus ir lieliski izdevies apvienot. Turklāt Rokpelnis joprojām ietekmē to, kas notiek latviešu literatūrā."

Savukārt pats Rokpelnis atzina, ka pārāk sarūgtināts par šo balvu nav. "Prāta līmenī ir sajūta, ka tad, kad iedod balvu par mūža ieguldījumu, literāta dzīvei tiek pavilkta svītra," vēstīja balvas ieguvējs. Viņš arī minēja, ka līdz šim nav pārāk daudz balvu saņēmis, taču, viņaprāt, tām balvām un prēmijām, kuras piešķir profesionāļi, ir citāda - lielāka vērtība.

Rokpelnim balva piešķirta par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, radot augstvērtīgus literāros darbus dzejā un atdzejā.

Rokpelnis dzimis 1945.gadā Rīgā rakstnieka Friča Rokpeļņa ģimenē. Studējis psiholoģiju un filozofiju Ļeņingradas universitātē. Studijas beidzis LVU Vēstures un filozofijas fakultātē kā filozofs, pasniedzējs. Strādājis Mākslas muzejā, Rīgas kinostudijā, izdevumos "Literatūra un Māksla", "Labrīt" un "Karogs".

Bijis docētājs Latvijas Evaņģēliski luteriskajā kristīgajā akadēmijā. Bijis Rakstnieku savienības dzejas konsultants, 2004.gadā vadījis dzejas meistardarbnīcu. Sarakstījis vairākus scenārijus leļļu filmām - "Umurkumurs", "Vanadziņš" un citām, libretu muzikālai izrādei "Meistars Aleksandrs". No krievu valodas atdzejojis Aleksandra Bloka, Inokentija Aņņenska, Marinas Cvetajevas, Nikolaja Rēriha un Semjona Haņina dzeju. Apbalvots ar laikraksta "Padomju Jaunatne" prēmiju par gada labāko pirmo dzejoļu krājumu, 1981.gadā ar Dzejas dienu balvu, 2000.gadā ar Baltijas Asamblejas balvu, 2001.gadā ar Aleksandra Čaka prēmiju un 2004.gadā ar Literatūras gada balvu. 2010.gadā par dzejoļu krājumu "Nosaukums" saņēmis žurnāla "Latvju Teksti" balvu dzejā un Ojāra Vācieša literāro prēmiju. 2015.gadā dzejnieka ieguldījums Latvijas rakstniecībā novērtēts ar Ministru kabineta Atzinības rakstu.

Šlāpins skaidroja, ka ne katru gadu, bet tomēr bieži gadās, kad autors vai grāmata neiederas nevienā no balvas kategorijām, taču žūrijai gribas dot īpašu novērtējumu. Tā šogad pie specbalvas par nozīmīgu ieguldījumu pasaules kultūrtekstu latviskošanā ticis dzejnieks Uldis Bērziņš.

Bērziņš specbalvu ieguvis par "Eddas dziesmas" tulkošanu no senislandiešu valodas, ko izdevis apgāds "Jānis Roze". Viņš informēja, ka patiesībā darbs ar "Eddas dziesmas" izdošanu vēl nemaz nav beidzies. Iecerēts, ka pēc pusotra gada klajā nāks e-grāmata.

Latvijas Literatūras gada balva piecās nominācijās tiks pasniegta 21.aprīlī Spīķeru koncertzālē plkst.18. Apbalvošanas ceremonijā tiks noskaidrots labākais dzejas krājums, labākais prozas darbs, labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem, labākais ārvalstu literatūras tulkojums latviešu valodā un spilgtākā debija.

Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu - LALIGABA lampu, kuras idejas autors ir dizaina studija "Mājo". Balvas veidola koncepcijas pamatā ir grāmata kā gaismas simbols, tādējādi atklājot literāri augstvērtīgu darbu spēju izgaismot domāšanu, emocijas un sapratni. Balva kā augstākā atzinība par ieguldījumu Latvijas literatūrā reizē kalpo arī kā funkcionāls interjera priekšmets Latvijas literātu mājvietās, gadu gaitā iedzīvinot simbolisku Latvijas literatūras gaismas lauku.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā strādāja literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstnieks Arvis Kolmanis, filozofs un publicists Ilmārs Šlāpins, literatūrzinātniece Austra Gaigala, dzejnieks Aivars Eipurs, kultūras žurnāliste un literāro projektu vadītāja Liega Piešiņa, literatūras un latviešu valodas skolotāja, literatūrzinātniece Lita Silova, literatūrzinātniece Sandra Ratniece un dzejnieks Artis Ostups.

LALIGABA ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Par balvas norisi kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Svarīgākais