Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) šodien nolēma ierosināt administratīvo lietu pret AS "Latvijas Gāze" (LG).
SPRK informēja, ka šā gada 11.janvārī LG saņēma AS "Latvenergo" vēstuli, kurā "Latvenergo" izteica lūgumu LG nodrošināt dabasgāzes pārvades un sadales sistēmas lietošanas pakalpojumu Rīgas otrajai termoelektrocentrālei (TEC2). 29.janvārī arī SPRK lūdza LG nodrošināt "Latvenergo" pieeju attiecīgajām dabasgāzes sistēmām vai atteikuma gadījumā pamatot - kāpēc atteikts.
Savukārt 2.martā SPRK un "Latvenergo" saņēma LG vēstuli, kurā gāzes koncerns norāda, ka, ja gadījumā šogad pieņemtie grozījumi Enerģētikas likumā paredz gāzes tirgus atvēršanu pirms 2017.gada aprīļa, tiek pārkāpti LG izsniegtajā dabasgāzes tirdzniecības licencē noteiktie principi. SPRK ieskatā, LG vēstule būtībā ir atteikums "Latvenergo" lūgumam.
Tāpat SPRK norādīja, ka LG, 11.janvārī saņemot "Latvenergo" vēstuli, bija pienākums 30 dienu laikā sniegt atbildi, taču LG to nedarīja. SPRK uzskata, ka visi šie argumenti ļauj ierosināt administratīvo pārkāpuma lietu pret LG.
Savukārt LG pauda uzskatu, ka administratīvās lietas ierosināšanai nav pamata, jo nav saskatāms administratīvā pārkāpuma sastāvs. LG esot informējusi SPRK un "Latvenergo", ka elektrības ražotāja lūgums tiks izskatīts gāzes koncerna padomes sēdē un pēc tam tiks sniegta atbilde. LG norāda, ka šogad būtiski mainījies tiesiskais regulējums - pieņemti grozījumi Enerģētikas likumā, kā arī gāzes piegādes un lietošanas noteikumi -, padarot tiesisko situāciju pretrunīgu un neskaidru. LG uzsver, ka gāzes uzņēmums nav sniedzis "Latvenergo" atteikumu par piekļuvi gāzes infrastruktūrai.
Lai "Latvenergo" iesniegumu varētu skatīt pēc būtības, LG nolēma vērsties regulatorā ar lūgumu ierosināt strīdu starp LG un "Latvenergo". Attiecīgi LG šodien aicināja aicināja SPRK neierosināt administratīvo lietu, bet gan ierosināt strīdu starp uzņēmumiem, lai operatīvi rastu atbildes uz visiem strīdīgajiem jautājumiem.
Savukārt LG akcionārs "Uniper Ruhrgas International GmbH" (iepriekš darbojās ar nosaukumu "E.ON Ruhrgas International GmbH") informēja, ka šā gada marta sākumā ir nosūtīta vēstule Valsts prezidentam Raimondam Vējonim un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) ar minēto problēmu izklāstu.
SPRK šodien nolēma ierosināt administratīvo pārkāpuma lietu pret LG, taču gāzes koncerna lūgumu ierosināt strīdu starp LG un "Latvenergo" regulators neatbalstīja.
Kā ziņots, LG lūdza SPRK skaidrot, kā rīkoties ar "Latvenergo" pieteikumu piekļūt gāzes sadales sistēmai.
LG pārstāvis Vinsents Makaris aģentūrai LETA skaidroja, ka LG nosūtījusi vēstuli "Latvenergo", skaidrojot, ka gāzes koncernam nav skaidrs, kā patlaban rīkoties ar piekļuves pieteikumu sadales sistēmai, jo pieņemtais Elektroenerģijas likums esot pretrunā ar privatizācijas līgumiem un LG ekskluzīvajai licencei.
Savukārt "Latvenergo" pārstāvis Andris Siksnis aģentūrai LETA norādīja, ka uzņēmums ir saņēmis LG vēstuli, kurā nav apstiprināta iespēja Latvijas gāzes sistēmas pakalpojumu nodrošināšanai, lai transportētu dabasgāzi no trešajām pusēm šī gada martā. Līdz ar to "Latvenergo" jau trešo reizi tiek liegts iegādāties Lietuvas komersantu piedāvātu komerciāli izdevīgu gāzes apjomu "Latvenergo" ražošanas vajadzībām.
""Latvenergo" veiks nepieciešamās aktivitātes, lai izmantotu Enerģētikas likumā un SPRK normatīvajos aktos noteiktās tiesības iegādāties dabas gāzi no cita komersanta ārpus Latvijas un izmantot to savām vajadzībām," iepriekš teica Siksnis.
LETA jau rakstīja, ka "Latvenergo" gāzes testa partiju no Lietuvas vēlējās saņemt jau martā. Lietuvas valsts enerģijas grupas "Lietuvos Energija" gāzes tirdzniecības uzņēmums "Litgas" pauda gatavību piegādāt "Latvenergo" gāzi viena miljona kubikmetru apjomā par izdevīgāku cenu, nekā piedāvā LG.
Valdība 9.februārī pieņēma Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātos Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumus, kas ļauj uzņēmumiem iegādāties gāzi ārpus Latvijas. Noteikumi atļaus "Latvenergo" iegādāties gāzi no citiem avotiem jau tagad, negaidot gāzes tirgus atvēršanu 2017.gadā.
"Ņemot vērā, ka SPRK pērn pieņemtie noteikumi par piekļuvi LG infrastruktūrai nenosaka piekļuvi visai sistēmai, proti, neparedzot izeju uz sadales tīklu, pagaidu risinājums būs Ministru kabineta noteikumi, kas šīs tiesības noteiks," norādīja tā laika ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
SPRK pērn septembrī pieņēma gāzes pārvades sistēmas un Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumus, kas ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem, bet Administratīvā apgabaltiesa 17.novembrī apmierināja LG lūgumu par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu šajā lietā. SPRK šo Administratīvās apgabaltiesas lēmumu pārsūdzēja. Savukārt 5.janvārī Augstākā tiesa atcēla lēmumu par pagaidu aizsardzību lietā, kura ierosināta pēc LG pieteikuma par SPRK 10.septembrī pieņemtajiem dabasgāzes infrastruktūras lietošanas noteikumiem, kas ļauj Latvijas lietotājiem gāzi piegādāt no alternatīviem avotiem.
Līdz ar to noraidīts LG lūgums par pagaidu aizsardzības piemērošanu. Lēmums nav pārsūdzams.