Jaunie ģeoloģijas doktori un polārpētnieki šovasar dosies ekspedīcijā uz Rasela ledāju Grenlandē

© publicitātes

SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" nolēmusi finansiāli atbalstīt Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētnieku pirmo ekspedīciju uz Grenlandi, kas notiks šogad, no 25.jūlija līdz 5.augustam.

LU Dabas zinātņu centra jaunie ģeoloģijas doktori un polārpētnieki šovasar dosies zinātniskā ekspedīcijā uz Rasela ledāju Grenlandē. Ekspedīcijas mērķis ir veikt augsta līmeņa ledāju zinātniskos pētījumus, sekmējot Latvijas zinātnes attīstību un konkurētspēju starptautiskā līmenī.

Pētījumos tiks izmantots mūsdienīgas ģeofizikālās metodes, tostarp Latvijas uzņēmuma "Radsys" ražotais ģeoradars, kas ļaus izvērtēt ledāju kušanas intensitāti un izmaiņas globālo klimata pārmaiņu rezultātā. Plānots, ka ekspedīcijā dosies Dr.geol. Kristaps Lamsters, Dr.geol. Jānis Karušs, Dr.geol. Māris Krievāns un Mg.sc.ing. Agnis Rečs.

Pētnieku grupas dalībnieki ir pētnieki un pasniedzēji Latvijas Universitātē, kas ir realizējuši vairākus pētniecības projektus. Līdz šim projekta dalībnieki ir veiksmīgi īstenojuši divas ekspedīcijas uz Mulajegidla ledāju Islandē, ar ko tika sākti Latvijas zinātnieku pētījumi ledājos, pilnveidota šādu pētījumu metodika un nepieciešamais aprīkojums.

"Ņemot vērā to, ka uzņēmuma Igate darbība ir saistīta arī ar ceļu būves materiālu ražošanu un izejvielu ieguvi, tostarp arī ar ģeoloģisko izpēti, Igate ar lepnumu atbalsta savā ziņā "savējos", par kādiem uzskata LU ģeologus. Tāpat tiek domāts par ciešāku sadarbību ar zinātniekiem arī nākotnē, šajā sadarbībā iesaistot arī uzņēmuma Igate laboratoriju. Katrā ziņā LU pētnieku ekspedīcija uz Grenlandi ir arī vēsturisks notikums Latvijas zinātnē, tas ir jauns pavērsiens," uzskata "Igates" līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

"Tas dos iespēju attīstīt un pilnveidot polāro, īpaši glaciālo un ģeofizikālo, pētījumu jomu Latvijā. Šīs un nākamo ekspedīciju laikā iegūtie rezultāti sniegs būtisku ieguldījumu zinātnes attīstībā Latvijā kopumā – tiks attīstīts Latvijā jauns un pasaulē aktuāls pētniecības virziens. Tādējādi tiks sekmēta arī Latvijas valsts un tās zinātnieku atpazīstamība pasaulē," pauda Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētnieks, ģeoloģijas doktors Kristaps Lamsters.

K.Lamsters skaidroja, ka mūsdienu globālo klimata pārmaiņu rezultātā Grenlandes un Antarktīdas ledāji strauji sarūk, ietekmējot globālo jūras ūdens līmeņa paaugstināšanos. Tādējādi visā pasaulē, tostarp Latvijā, palielinās dažādi vides riski. Ledāju kušanas rezultātā Grenlandē samazinās ledus biezums un tiek radīts liels ledājūdeņu daudzums. Šie ledājūdeņi strauji noplūst pa plaisām un iekšledāja tuneļiem. Par šo ledājūdeņu noteces kanālu sistēmas attīstību, izmēriem un izvietojumu ledājos zinātniekiem trūkst detālas informācijas.

Šajā ekspedīcijā tiks iegūti augstas izšķirtspējas inovatīvi dati par atsevišķu Grenlandes ledāju kušanu, hidroloģisko sistēmu, zemledāja reljefu, ledus biezumu un tā izmaiņām, kas palīdzēs risināt globāla līmeņa zinātnes problēmas.

Ekspedīcija uzskatāma kā sākums polāro pētījumu virziena attīstībai Latvijā. Tiks izveidota polāro pētījumugrupa, kas veic pētījumus ledājos Antarktīdā, Grenlandē, Islandē un polārajos reģionos citur pasaulē.

Plānojot Grenlandes ekspedīciju, ir sākta sadarbība ar Viļņas universitātes pētniekiem un Zinātnieku atbalsta centru Kangerlusuakā, Grenlandē. Tāpat ir sākta sadarbība ar Nacionālo Antarktikas zinātnisko centru Ukrainā un ir iesniegts kopīgs projekts ekspedīcijai uz Antarktīdu, jo Ukrainai piederošā Vernadska stacija Antarktīdas pussalas tuvumā varētu tikt izmantota kā atbalsta punkts ekspedīciju laikā.

Plānojot nākotnes ekspedīcijas uz Antarktīdu, potenciālā sadarbība ir iespējama ar vairāku Eiropas valstu, piemēram, čehu, poļu, britu, slovāku Antarktiskajām stacijām.

LU ģeologi apsver iespēju arī tiešai zinātniskai sadarbībai konkrēti ar uzņēmumu "Igate" nākotnē, prognozēja Lamsters.

Igate ir lielākais atbalstītājs gaidāmajai ekspedīcijai uz Grenlandi, kuru atbalsta arī AS "Latvijas balzams" un SIA "Gaļas pārstrādes uzņēmums "Nākotne".

Igate ir kompānija ar Latvijas uzņēmēju kapitālu, kas dibināta 1991.gadā un kura atrodas Jelgavā, bet atsevišķas uzņēmuma struktūrvienības izvietotas arī citur. Igate ir viens no vadošajiem ceļu būves nozares uzņēmumiem valstī, kas šogad svin savu 25.jubilejas gadu.

Igates pamatnodarbošanās ir ceļu, ielu, laukumu un meža ceļu būvniecība. Lai nodrošinātu veicamā darba kvalitāti, esam izveidojuši un attīstījuši bruģa, asfalta un minerālmateriālu ražotnes, kas rada papildus darba vietas un veicina gan pilsētas, gan novada attīstību," skaidroja Dace Zviņģele.

Pēdējo gadu laikā Igate modernizējusi bruģa un minerālmateriālu ražotnes, atjaunojusi ceļu būves mašīnu parku, 2012.gadā veiktas apjomīgas investīcijas jaunā asfalta ražošanas rūpnīcā un modernizēts bitumena termināls, paredzot cisternu apsildi gan ar elektrību, gan eļļu.

Attīstot pakalpojumu klāstu un kvalitāti, kā arī veicinot kooperācijas principus nozarē, Igate piegādā bruģi, minerālmateriālus, asfaltu un bitumenu arī citiem sadarbības partneriem ceļu būvē.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais