"Islāma valsts" vadībā neesot "atsaldēto", to vada pilnībā saprātīgi cilvēki

© scanpix

"Islāma valsts" nemaz nav tas, ko mēs esam pieraduši redzēt plašsaziņas līdzekļos, tādēļ līdz šim tā arī nav izdevies to uzvarēt. Lai saprastu, kas ir viena vai otra organizācija, ir jāsaprot, kas to vada un kādus uzdevumus tā sev ir noteikusi. To intervijā aģentūrai LETA apgalvoja orientālists un Krievijas Ekonomikas augstskolas pasniedzējs Andrejs Čuprigins.

Viņš sacīja, ka "Islāma valsti" vada pilnībā saprātīgi, nebūt ne dumji un ļoti nopietni cilvēki. Tas ir bijušais Sadama Huseina armijas virsnieku korpuss. Viņiem ir laba militārā un cita veida izglītība, bet amerikāņu rīcības rezultātā pēc 2003.gada un pēc šiītu valdības nākšanas pie varas viņi vienkārši tika izmesti uz ielas. Viņi sāka meklēt sev piemērotu nodarbošanos, vienlaikus būdami ļoti saniknoti.

"Es vēlos uzsvērt: "Islāma valsts" vadībā nav "atsaldēto". Tas ir skaidri jāapzinās," teica Čuprigins.

Sākotnēji "Islāma valsti" finansēja Saūda Arābija un Katara ar starpnieku palīdzību, lai gan ir maz ticams, ka Katara pašlaik tai piešķir līdzekļus," viņš stāstīja.

Tāpat ir jānoskaidro, kas izmanto "Islāma valsti", uzskata eksperts. "Teroristu rīcība ir vairāk vai mazāk pietuvināta Turcijas uzdevumiem, tādēļ [Turcijas premjers Redžeps Tajips] Erdoans ar viņiem nekaro un pat rīkojas pretēji. Jūs arī pievērsāt uzmanību tam, ka neviena no amerikāņu koalīcijas sunnītu valstīm neveic aktīvas kaujas darbības? Ir tā, ka "Islāma valsts" cīnās pret Irānas interesēm Tuvajos Austrumos. Tiešā veidā Saūda Arābija pret Teherānu nekaro, bet īsteno karu, kas tiek dēvēts par karu pēc pilnvarojuma," stāstīja Čuprigins.

Beigu beigās, ja uzskata, ka "Islāma valsts" vēlas izveidot kalifātu visā pasaulē, var tūlīt iet lasīt detektīvromānus.Islāma kalifāta izveides lozungs ir tikai mobilizēšanas tehnika, pārliecību pauda orientālists.

"Kur viņi sagrāba teritorijas? Tuvo Austrumu reģionos ar naftas un gāzes krājumiem. Viņi pat negāja, teiksim, uz Sahāras tuksneša dienvidiem, kur nav ne ūdens, ne pārtikas. Teroristiskie grupējumi vienmēr sāk darbību tajos reģionos, kur ir ko sagrābt, jo īpaši ogļūdeņražus," viņš teica.

Čuprigins uzskata, ka "Islāma valsts" ir tikai fenomens, kas norāda uz to, ka reģionā aktīvi notiek politiskā robežu pārdale. Viņš sacīja, ka tur līdz šim faktiski spēkā ir Saiksa-Piko līgums, kurš visiem jau ir apnicis. (Saiksa-Piko līgums ir 1916.gada 16.maijā noslēgta slepena vienošanās starp Lielbritānijas, Francijas, Krievijas un vēlāk arī Itālijas valdībām, kurā tika sadalītas interešu sfēras Tuvajos Austrumos pēc Pirmā pasaules kara. Vienošanās pamatu izstrādāja Francijas diplomāts Fransuā Žoržs Piko un anglis Marks Saikss. - Redakcijas piezīme).

"Liela daļa Tuvo Austrumu problēmu ir šīs vienošanās un nepamatoto un mākslīgi novilkto robežu rezultāts. Pašlaik notiek pārdale vietā, kur pierobežas konflikti bija visasākie, kas ir tieši Sīrijas un Libānas reģions," norādīja eksperts.

Svarīgākais