ALTERNATĪVA: Pedagogiem valsts ģimnāzijās stundā 7,90 eiro, pārējās izglītības iestādēs - 7,19 eiro

© F64

Ikšķiles vidusskolas direktora Česlava Batņas izstrādātais alternatīvais pedagogu darba samaksas modelis paredzētu valsts ģimnāzijas pedagogam maksāt 7,90 eiro stundā.

Kā liecina Batņas izstrādātā modeļa projekts, atalgojums par vienu darba stundu valsts ģimnāzijās būtu 7,90 eiro, līdz ar to atalgojums par likmi, kas ir 40 stundas nedēļā, būtu 1265 eiro.

Pārējās izglītības iestādēs pedagogi par vienu darba stundu varētu saņemt 7,19 eiro, kas par vienu likmi kopā veidotu 1150 eiro atalgojumu.

Batņa uzsver, ka pedagogu atalgojums nedrīkst būt mazāks par Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicēto sabiedriskajā sektorā strādājošo aizpagājušā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēru, reizinot ar noteikto koeficientu. Par minēto koeficientu pusēm vēl būtu jāvienojas.

Alternatīvais modelis paredz, ka maksimālais kontaktstundu skaits vispārējās izglītības pedagogam ir līdz 22 stundām nedēļā, savukārt profesionālās ievirzes izglītības iestādēs - līdz 32 kontaktstundām, kas ir pielīdzināmas astronomiskajām stundām un ietver sevī starpbrīžus starp mācību stundām, organizatoriskos pasākumus mācību telpas sagatavošanai darbam, sanāksmju apmeklēšanu, atbalsta sniegšanu izglītojamo dienas kārtībai paredzēto norišu (ēdnīcas apmeklēšanu, gatavošanos sporta nodarbībām, ārpusklases pasākumu apmeklēšanu, izglītojamo drošības nodrošināšanu) nodrošināšanai.

Tāpat, vienojoties ar mācību priekšmetu pedagogu, kontaktstundu skaitu vispārējās izglītības pedagogiem izglītības iestādes vadītājs drīkst palielināt līdz 30 (profesionālās ievirzes izglītības iestādēs līdz 36 kontaktstundām). Apliecinājums tam būtu pedagoga un izglītības iestādes vadītāja abpusēji parakstīta tarifikācijas lapa/karte, kas ir neatņemama darba līguma sastāvdaļa.

Par papildus tarificētajiem iekļaujamajiem obligātajiem pedagogu pienākumiem atalgojums un darba slodze tiktu aprēķināta, balstoties uz vidējo izglītojamo skaitu klasē atbilstoši mācību priekšmetu grupām.

Savukārt pirmskolas pedagogu maksimālais kontaktstundu skaits pedagogam būtu līdz 30 stundām nedēļā un tāpat ietvertu organizatoriskos pasākumus mācību telpas sagatavošanai darbam, sanāksmju apmeklēšanu, atbalsta sniegšanu izglītojamo dienas kārtībai paredzēto norišu nodrošināšanai.

Alternatīvā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanai papildus būtu nepieciešami ne vairāk kā 35 miljoni eiro, pārliecināts modeļa autors Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa.

Vakar, pēc tikšanās ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski (V), ministrs norādīja, ka saskaņā ar provizoriskajiem aprēķiniem modeļa ieviešanai, neskaitot pirmsskolas izglītības posmu, būtu papildus jau budžetā iezīmētajiem 27 miljoniem jāpiešķir vēl aptuveni 68 miljoni eiro, savukārt, lai finansētu arī pirmsskolas posmu, no valsts budžeta vēl būtu nepieciešams ap 30 miljoniem eiro, savukārt no pašvaldību budžeta - ap 60 miljoniem.

Batņa uzskata, ka modelis nerada tik lielu fiskālo ietekmi un ka Izglītības un zinātnes ministrijas veiktais aprēķins nevar tikt ņemts par pamatu, jo "tas ir ļoti aptuvens un tam pamatā nav precīzi pamatotu finansiālu aprēķinu".

Batņa atgādināja, ka arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga nepiekrīt šim aprēķinam un pieprasīs Izglītības un zinātnes ministrijai veikt konkrētus aprēķinus, iekļaujot visus alternatīvajā modelī minētos noteikšanas pamatprincipus.

Svarīgākais