Par nepamatotu vardarbību pret iedzīvotājiem uz apsūdzēto sola sēdušies seši policisti [papildināts]

Attēlam ir ilustratīva nozīme © F64

Šobrīd Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā atrodas piecas krimināllietas, kurās seši Valsts policijas un Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki apsūdzēti par nepamatotu vardarbību pret iedzīvotājiem. Vienā no lietām cietušais no gūtajām traumām nomira, liecina aģentūras LETA apkopotā tiesas informācija.

Policisti pamatā apsūdzēti pēc Krimināllikuma panta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, taču atsevišķās lietās apsūdzības uzrādītas arī pēc citiem Krimināllikuma pantiem, piemēram, par tīša smaga miesas bojājuma nodarīšanu, kas vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei.

Tā vienā lietā apsūdzība liecina, ka kāds Valsts policijas darbinieks, kā uzskata prokuratūra, 2012.gadā kopā ar diviem saviem darba kolēģiem saņēma norīkojumu palīdzēt personas aizturēšanā kādā kriminālprocesā.

Tās pašas dienas pusdienas laikā apsūdzētā persona kopā ar saviem kolēģiem ieradās kāda nama kāpņu telpā Rīgā, nostājoties pie dzīvokļa durvīm.

Kad dzīvokļa durvis atvēra kāds vīrietis, apsūdzētā persona viņu izrāva no dzīvokļa, "padeva tālāk" savam kolēģim, kurš minēto vīrieti "padeva tālāk" kāpņu telpā esošajam otram kolēģim. Neskatoties uz to, ka minētais vīrietis aizturēšanas laikā neizrādīja nekādu pretošanos un nebija arī pamats uzskatīt, ka viņš var bēgt, apsūdzētā persona bez acīmredzama iemesla noguldīja vīrieti uz grīdas ar seju uz leju mājas kāpņu telpā un saslēdza viņam rokas uz muguras. Turpinot savas prettiesiskās darbības, apsūdzētais policists, pārsniedzot viņam piešķirtās tiesības, zemē ar saslēgtām rokām guļošajam vīrietim tīši izdarīja divus sitienus ar roku pa cietušā muguru krustu rajonā, kreisajā pusē, aģentūrai LETA pastāstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina.

Vardarbības rezultātā cietušajam vīrietim tika nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi, kas izraisīja veselības traucējumus virs 21 dienas un izpaudās kā krūšu kurvja kreisās puses sasitums ar nobrāzumiem, zemādas asinsizplūdums un divu ribu lūzums.

Tiesā aģentūra LETA noskaidroja, ka lietu turpinās skatīt 26.maijā.

Citā lietā, kur bija iestājušās vistraģiskākās sekas, apsūdzēti divi Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki. Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas tiesas apgabala prokurore Jekaterina Kušakova, 2013.gada oktobrī policija saņēma izsaukumu no mediķiem par to, ka Višķu ielā pretim trolejbusa galapunktam atrodas kāds smagi piedzēries vīrietis.

Prokuratūra uzskata, ka, mēģinot noskaidrot piedzērušā vīrieša datus, viens no likumsargiem uzkāpis virsū uz guļošā vīrieša plaukstām. Pēc tam policisti vīrieti ievietoja dienesta automašīnā un, turpinot noskaidrot personību, ar rokām un kājām izdarīja vairākus sitienus pa cietušā galvu un ķermeni. Tad apsūdzētie vīrieti nogādāja patversmē Gaiziņa ielā, kur, turpinot lietot fizisku spēku, izvilka cietušo no auto un, paņemot aiz rokām un kājām, ienesa viņu patversmē, kur nometa uz grīdas. Cietušajam medicīniskā palīdzība netika sniegta, un viņš aptuveni pēc nedēļas Rīgas Stradiņa slimnīcā nomira.

Lai arī vīrietis tika aizvests uz patversmi, bezpajumtnieks viņš nebija, turklāt, kā uzsvēra prokurore, saskaņā ar lietas materiāliem viņš bija miermīlīgs un policistiem nepretojās.

Lieta tiesai nosūtīta jau pērn janvārī, taču dažādu apstākļu dēļ pēc būtības vēl nav skatīta. Tagad tiesas sēde paredzēta 29.februārī.

Kā aģentūra LETA noskaidroja tiesā, pārējās trīs lietas, kurās apsūdzēti Valsts policijas darbinieki, tiks skatītas 24.februārī, 24.martā un 1.aprīlī.

Tagad ar iekšlietu iestāžu darbinieku noziegumu izmeklēšanu nodarbojas pagājušā gada novembrī izveidotais Iekšējās drošības birojs (IDB). Biroja pagājušajā nedēļā sniegtā informācija liecina, ka tas veic pirmstiesas izmeklēšanu vairāk nekā 100 kriminālprocesos.

Vairumā gadījumu sāktie kriminālprocesi saistīti ar Valsts policijas amatpersonām. 31% no kriminālprocesiem ir par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, ja tā saistīta ar vardarbību vai ar vardarbības piedraudējumu, 16% gadījumu kriminālprocesi sākti pēc Krimināllikuma panta par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību, proti, miesas bojājumu nodarīšanu ārpus dienesta pienākumu pildīšanas laika.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais