Bankomātos gadā iemaksā miljardu eiro

© F64

Lai gan bankomātu kopējais skaits ar katru gadu turpina samazināties, skaidras naudas iemaksu automātu tīkls kļūst arvien plašāks. Trīs gadu laikā iemaksu bankomātu skaits pieaudzis teju par trešdaļu. Tā kā caur iemaksu bankomātiem gadā cirkulē aptuveni miljards eiro, arī šis skaidras naudas kanāls ir zem naudas atmazgātāju ķērāju lupas.

Iespēju iemaksāt skaidru naudu bankomātā patlaban Latvijā nodrošina četras bankas – Swedbank, SEB banka, banka Citadele, Nordea un DNB banka. Pirmie šāda veida bankomāti Latvijā tika atklāti pirms desmit gadiem un to vienā dienā izdarīja gan Hansabanka (tagad Swedbank), gan arī Parex banka (tagad Citadele). Tobrīd šādi bankomāti jau divus gadus darbojās Igaunijā.

Popularitāte aug

Sākumā summas, ko bankomātos iemaksāja privātpersonas un uzņēmumi, bija nelielas un arī šo pakalpojumu izmantoja vien maza daļa no klientiem, bet tagad to izmanto daudzi, jo īpaši tie, kuriem ir jāmaksā kredīts vai līzings, bet ienākumi ir skaidrā naudā.

«Iemaksas bankomāti visvairāk tiek izmantoti datumos pirms dažādu kredītu un rēķinu apmaksas veikšanas. Taču lielu iemaksu apjomu veido juridiskās personas, kas bankomātu izmanto, lai iemaksātu saimnieciskās darbības ieņēmumus, piemēram, veikalnieki,» Neatkarīgajai atzina Citadele valdes loceklis Kaspars Cikmačs.

Savukārt SEB bankas iemaksu automātus lielākoties izmanto privātpersonas. Vidējā iemaksu summa SEB bankomātos 2015. gadā bijusi 183 eiro privātpersonām un 760 eiro uzņēmumiem. «Salīdzinājumā ar 2014. gadu vidējās iemaksu summas uzņēmumiem ir samazinājušās, taču, ja salīdzinām aizvadīto sešu gadu periodu, redzam, ka vidējā iemaksu summa uzņēmumiem joprojām ir augstākā līmenī. Privātpersonu vidējās iemaksas bankomātos būtiski samazinājās 2009., 2010., 2011. un 2012. gadā, bet šobrīd redzam, ka iemaksu apjoms pieaudzis,» Neatkarīgajai sacīja SEB bankas Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja Agnese Strazda.

2015. gadā SEB bankomātu tīklā klienti veikuši 14 miljonus transakciju, skaidrā naudā izņemot 1,2 miljardus eiro, bet savos kontos iemaksājot vairāk nekā 500 miljonus eiro.

Savukārt Swedbank bankomātos vidēji tiek iemaksāti vairāk nekā 300 eiro.

Tīklu vēl paplašinās

SEB bankai šobrīd ir 62 iemaksu/izmaksu bankomāti, no kuriem nepilna trešdaļa atrodas Rīgā. Pēc A. Strazdas teiktā, pēdējo trīs gadu laikā šo bankomātu skaits nav būtiski mainījies. Banka vairāk strādājot pie tā, lai bankomātiem atrastu piemērotāko atrašanās vietu, proti, tur, kur ir lielākais pieprasījums pēc tiem.

Šobrīd Swedbank piedāvā 122 vietas, kurās ir iespēja veikt naudas iemaksu bankomātā, un no tām lielākā daļa ir ārpus Rīgas. Savukārt bankai Citadele šobrīd ir 52 bankomāti, kuros ir gan iemaksas, gan izmaksas funkcija. Turklāt banka plāno tuvākajā laikā uzstādīt vēl jaunus šādus bankomātus.

Zem pārbaužu lupas

Tā kā caur iemaksu bankomātiem gadā cirkulē miljoniem eiro, šis skaidrās naudas iemaksu avots ir zem pārbaužu lupas. Neatkarīgās aptaujātie banku speciālisti atzina, ka bankām ar likumu ir uzlikts pienākums pārbaudīt iemaksātās naudas izcelsmi. Un tas tiek darīts neatkarīgi no tā, kādā veidā tā ir iemaksāta – skaidrā naudā bankomātā, filiālē vai arī ar pārskaitījumu.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītājs Viesturs Burkāns Neatkarīgajai atklāja, ka pērn no dažādiem likuma subjektiem, tai skaitā arī bankām, dienests saņēmis 17 113 ziņojumus par neparastiem un aizdomīgiem finanšu darījumiem. Tas ir nedaudz vairāk nekā 2014. gadā, kad dienests saņēma 17 041 šādu ziņojumu.

Tiesībsargājošām iestādēm dienests 2015. gadā nosūtījis 340 lietu materiālus. Pamatojoties uz dienesta iesniegtajiem dokumentiem, pērn tika uzsākti 197 jauni kriminālprocesi, bet 56 gadījumos savāktos materiālus varēja pievienot jau esošām krimināllietām.

«Viena no pagājušā gada prioritātēm bija lielu finanšu līdzekļu iesaldēšana, ja ir aizdomas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju jeb kā tautā saka – naudas atmazgāšanu. Saskaņā ar Krimināllikuma 195. pantu pērn izdevām 243 rīkojumus kopumā par 21,6 miljonu eiro iesaldēšanu. Otra no prioritātēm bija lielu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmu atklāšana. Pērn 47 gadījumos figurēja šādas shēmas ar 20 un vairāk personu piedalīšanos (2014. gadā tādas bija 45) un 59 gadījumos summas pārsniedza vienu miljonu eiro,» stāstīja V. Burkāns.

2015. gadā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju tika notiesātas 17 personas, tai skaitā 4 ar reālu brīvības atņemšanu, kopumā konfiscējot 1,4 miljonus eiro un vienu automašīnu. Pērn notika arī 27 procesi bez notiesāšanas, tas ir, procesi, kad krimināllieta tiek sadalīta divās daļās, lai ātrāk apmierinātu cietušo prasības. Tajos tika pieņemti tiesas lēmumi par 30 fiziskām un 17 juridiskām personām.

Bankomātos gadā iemaksā miljardu eiro

Iemaksu bankomātu lietošanas paradumi

• Vidējā iemaksu summa

Privātpersonas 183 eiro

Uzņēmumi 760 eiro

• Visintensīvākā iemaksu mēneša diena 1–2 dienas pirms līzingu, kredītu un rēķinu apmaksas

• Visintensīvākais iemaksu laiks no pulksten 12 līdz 15

Aizdomas un pierādījumi par naudas atmazgāšanu

• Bankas un citas iestādes 2015. gadā ziņoja par 17 113 neparastiem un aizdomīgiem finanšu darījumiem

• Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests tiesībsargājošām iestādēm 2015. gadā nosūtīja 340 lietu materiālus.

• Pamatojoties uz dienesta iesniegtajiem dokumentiem, 2015. gadā tika uzsākti 197 jauni kriminālprocesi, bet 56 gadījumos savāktos materiālus pievienoja jau esošām krimināllietām

Viedokļi

Agnese Strazda, SEB bankas Korporatīvās komunikācijas pārvaldes vadītāja:

«2014. gadā vērojām pieaugumu kopējā bankomātos veikto darījumu apjomā, iemaksu un izmaksu apjomam pārsniedzot 1,7 miljardus eiro. 2015. gadā apjomi nedaudz samazinājās. Aptuveni 90% no visiem klientiem, kas izmanto skaidras naudas iemaksas pakalpojumus, ir privātpersonas. Šis īpatsvars nav būtiski mainījies kopš 2012. gada. Tas, ka nenovērojam būtisku skaidras naudas iemaksas apjoma pieaugumu 2015. gadā, vairāk saistīts ar mērenu, bet pozitīvu dinamiku par labu bezskaidras naudas darījumu (pirkumi ar kartēm, pārskaitījumi) veikšanai.»

Vineta Savicka, Swedbank ārējās komunikācijas vadītāja:

«Mūsu novērojumi liecina, ka iespēja iemaksāt skaidru naudu bankomātā saglabā stabilu pieprasījumu, jo arvien vairāk klientu skaidras naudas transakcijas vairs neveic filiālēs, bet gan izmanto bankomātus.»

Kaspars Cikmačs, Citadele valdes loceklis:

«Tendence naudas iemaksai izmantot biežāk bankomātu, nevis doties uz bankas filiāli pieaug. Tāpēc šis bankas pakalpojums kļūst arvien populārāks, jo naudu iemaksāt bankomātā var bez komisijas maksas un bankomāti ir pieejami gan bankas filiālēs, gan ārpus tām. Bankas filiāles arvien vairāk kļūst kā finanšu konsultāciju centri, un šeit darījumi ar skaidru naudu notiek arvien mazāk.

Latvijā

Ārlietu ministre Baiba Braže (JV) Latvijai nevēlamu personu sarakstā iekļāvusi vēl desmit Krievijas pilsoņus par agresijas kara Ukrainā atbalstīšanu, nosakot liegumu ieceļot Latvijā uz nenoteiktu laiku, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).