Munkevicam ar Pīrantu – naudas sodi

© F64

Pēc vairāk nekā pieciem gadiem tiesa beidzot nonākusi līdz spriedumam korupcijā apsūdzētā Jūrmalas eksmēra Raimonda Munkevica un bijušā pilsētas ātrās palīdzības valdes locekļa Normunda Pīranta lietā. Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesa viņiem piesprieda naudas sodus: attiecīgi 49 950 eiro un 47 360 eiro.

Abiem kukuļdošanā apsūdzētajiem tiek arī liegts trīs gadus ieņemt vēlētus amatus valsts un pašvaldību institūcijās. Šāds – mīkstāks – soda mērs pieņemts, atsaucoties uz Krimināllikumu, kas šādu iespēju paredz, ja nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā. Tiesa nolēma arī atcelt R. Munkevicam drošības līdzekli 71 143 eiro drošības naudu un aizliegumu tikt ievēlētam Jūrmalas domes institūcijās un amatos pēc sprieduma stāšanās spēkā. Arī N. Pīrantam drošības nauda (56 914 eiro) tika anulēta, kā arī atcelts aizliegums izbraukt no Latvijas. Savukārt iemaksātās drošības summas tiks atdotas atpakaļ to devējiem: Vladimiram Maksimovam, Valdim Vītoliņam, Edmundam Krūmiņam, SIA NPN, SIA Liktenis, Ivaram Sīpolniekam, Evitai Ostrovskai, Agnesei Aleksejevai, SIA BJF un Mārim Munkevicam. Tāpat atcelts mantas arests abu apsūdzēto īpašumiem. Bet lietiskais pierādījums – kukulis 7114 eiro (5000 latu) apmērā, kas glabājas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā – tiks konfiscēts.

Ja minētās soda naudas netiks samaksātas 30 dienu laikā pēc sprieduma stāšanās spēkā (19. februārī), tad gan R. Munkevicam, gan N. Pīrantam jārēķinās ar brīvības atņemšanu. Kamēr nav saņemts pilns tiesas spriedums, bijušais Jūrmalas mērs vēl nevarot pateikt, vai pārsūdzēs to augstākā tiesu instancē – Rīgas apgabaltiesā – vai ne. «Patlaban man nav saprotama soda motivācija – tas ir par amata vai naudas piedāvājumu?» Neatkarīgajai norādīja R. Munkevics. Attiecībā uz naudas summu – īpašas iebildes neesot, jo ne jau no viņa tā esot atkarīga, turklāt «tā ir tāda pati, kāda citos procesos arī figurējusi». Viņš atzina, ka teju sešus gadus ieilgušais process atņēmis enerģiju un arī līdzekļus, tāpēc, apsverot visus par un pret, vairāk sliecoties par labu ātrākai šīs lietas izbeigšanai. Katrā ziņā šāds sods esot labāks nekā cietumsods. Savukārt N. Pīrants pēc tiesas sprieduma nolasīšanas atzina, ka viņam šāda summa esot pārāk liela. Ja, to nesamaksājot, varētu nebrīvē pavadīt tikai trīs mēnešus, tad viņš varbūt pat apsvērtu šādu soli, bet, ja desmit gadu, tad, protams, tas būtu par ilgu.

Arī prokurore Velta Zaļūksne vēl nav izlēmusi, vai iesniegs protestu. Viņasprāt, lieta pārāk novilcināta, un pie tā esot vainīga Jūrmalas tiesa, kas lietu skatījusi trīs ar pusi gadus. To varēja izdarīt jau pusgada laikā. Jāatgādina, ka prokurore lūdza R. Munkevicu sodīt ar pieciem gadiem cietumā, mantas konfiskāciju un atņemot tiesības ieņemt amatus valsts un pašvaldību iestādēs uz trim gadiem. Likums par šādu apsūdzētajiem inkriminēto noziegumu paredz sodu no trim līdz astoņiem gadiem cietumā.