Vakar Latvijā no Grieķijas nogādātājiem patvēruma meklētājiem - divām ģimenēm no Sīrijas un Eritrejas - tiks sniegts nepieciešamais atbalsts, arī ja tāds viņiem būs nepieciešams tuvāko dienu laikā, aģentūrai LETA apliecināja biedrības "Patvērums ''Droša māja''" vadītāja Sandra Zalcmane.
Biedrības "Patvērums ''Droša māja''" vadītāja atgādināja, ka biedrībai pārvietotie bēgļi nav nekas jauns, jo faktiski bēgļi Latvijā ir bijuši jau no 1998.gada. Zalcmene gan atzina, ka gadu gaitā ir mainījušie reģioni, no kuriem bēgļi dodas šurp, līdz ar to bija jāpielāgojas valodu jautājumam.
"Mēs savās iespēju robežās tajā brīdī, kad patvēruma meklētāji būs ieguvuši bēgļa statusa, palīdzēsim nodrošināt saziņu ar institūcijām, kas būs vajadzīgas. Tāpat mēs tikko pabeidzām pilotprojektus tiem patvēruma meklētājiem, kas patlaban atrodas Muceniekos - bija iespējams iepazīties ar vairāk nekā desmit tēmām, kuras mēs gribētu, lai viņi zinātu, piemēram, sociālie jautājumi, nodarbinātība," pastāstīja Zalcmane.
Arī vakar ieradušies patvēruma meklētāji nepaliks bez atbalsta, ja tāds viņiem būs nepieciešams tuvāko dienu laikā, apliecināja biedrības vadītāja.
Viņa secināja, ka bēgļu uzņemšanas rīcības plāns ir ļoti labs, lai veidotu sistēmu, un tajā var just, ka tā ir valstiskā līmenī risināma problēma - atbildība vairs netiek prasīta tikai no Iekšlietu ministrijas, bet gan no citām atbildīgajām ministrijām. Pēc Zalcmanes domām, ļoti laba ziņa ir tāda, ka rīcības plānā tiek runāt par daudziem dažādiem jautājumiem un dažādām sfērām.
Kā ziņots, vakar vēlu vakarā no Grieķijas Latvijā nogādāti pirmie patvēruma meklētāji - pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība saskaņā ar Eiropas Savienības pārvietošanas programmu, aģentūru LETA informēja IeM.
Personas ieradās Latvijā vēlā piektdienas vakarā, neilgi pirms pusnakts un patlaban atrodas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos.
Pēc ierašanās Latvijā, atbilstoši starptautiski noteiktajām procedūrām un Patvēruma likuma prasībām Valsts robežsardzes amatpersonas veica sākotnējās darbības, proti, iesniegumu pieņemšanu, personas iepazīstināja ar patvēruma meklētāja tiesībām un pienākumiem patvēruma procedūras laikā, veica sākotnējo aptauju, ievadīja personu pirkstu nospiedumus "Eurodac" sistēmā un izsniedza patvēruma meklētāja dokumentus.
Nākamnedēļ Valsts robežsardzes amatpersonas turpinās strādāt ar patvēruma meklētājiem un veiks padziļinātas intervijas un nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, lai lietas materiālus varētu nodot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei turpmākām darbībām un lēmumu pieņemšanai par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.
Tāpat pakāpeniski nākamnedēļ darbu ar pārvietotajām ģimenēm uzsāks citas valsts un nevalstiskās institūcijas, kam jānodrošina sociālekonomiskās iekļaušanas pasākumi.
Kā šodien informēja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, eritrejiešu ģimenē vīrs nodarbojies viesnīcu menedžmenta sfērā, viņš brīvi runā angliski, savukārt sieviete ir friziere. Savukārt ģimene no Sīrijas pagaidām runā tikai arābiski. Vīrietis ir drēbnieks-dizainers, savukārt sieva ir medmāsa. Katrā ģimenē ir pa pirmskolas vecuma bērnam.
Kā ziņots, Latvija divu gadu laikā apņēmusies no Grieķijas un Itālijas uzņemt 531 patvēruma meklētāju, kas sākotnēji uzturēsies Muceniekos. Neraugoties uz šo patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijā, šķērsojot valsts austrumu robežu, ikdienā iekļūst nelegālie imigranti, no kuriem daļa pieprasa patvērumu Latvijā.