Ekonomikas ministrijas (EM) dzīvojamo māju siltināšanas programmas īstenošana sastopas ar grūtībām, šodien, atklājot EM un Latvijas Energoefektivitātes asociācijas (LATEA) rīkoto energoefektivitātes semināru namu apsaimniekotājiem, atzina ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL).
"Latvijas iedzīvotāji nav apzinājušies, ka dzīvoklis ir īpašums ilgtermiņā, un, kaut arī māju siltināšanas projektos puse no ieguldījuma tiek segta no Eiropas Savienības naudas, cilvēki tomēr baidās no kredītsloga," sacīja Kampars.
Savukārt pozitīva virzība esot tajās pilsētās, kur ir gan pieredze, gan arī šādu projektu attīstītāji, kā tas ir, piemēram, Valmierā.
Kampars pauda cerību, ka, atvieglojot likumdošanas nosacījumus, kas ļautu arī iedzīvotājiem vieglāk iesaistīties šāda veida projektos, pieteikumu skaits pavasarī jau būs lielāks.
Šodien notika EM un LATEA rīkots energoefektivitātes seminārs namu apsaimniekotājiem, kurā uzsvērts, ka Latvijā nepieciešams izstrādāt un iedzīvināt likumdošanā vienotus energoefektivitātes pasākumu kritērijus.
LATEA valdes priekšsēdētājs Māris Sproga norādīja, ka šādi standarti ir vitāli nepieciešami, lai nedegradētu pašu energoefektivitātes pasākumu jēgu un nepārvērstu to par kārtējo kampaņveida aktivitāti.
"LATEA jau šobrīd strādā pie konkrētas sertifikācijas sistēmas un prasībām, kas varētu tikt piemērojamas ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, ņemot vērā galveno - enerģijas patēriņu pirms un pēc veicamajiem darbiem. Savukārt pielietoto materiālu un tehnoloģiju kvalitāte un ilgtspēja ir būtisks energoefektivitātes kritērijs, kam jāsniedz būtiskākais - energoresursu un reālas naudas ietaupījumus iedzīvotājiem un valstij," stāstīja Sproga.
Sproga norāda, ka visiem energoefektivitātes pasākumiem ir jābūt viegli un atklāti pārskatāmiem un saprotamiem visa darbu procesa laikā, sākot ar energoauditu un turpinot ar projekta izstrādi, iepirkumu, apliecinājumu iegūšanu, projekta uzraudzību un tā atdeves izvērtēšanu.
Seminārā tika uzsvērts, ka nereti energoefektivitātes jēdziens tiek aprobežots tikai ar ēku siltināšanu, kamēr būtiski ir veikt arī ēku elementu, it īpaši apkures un ventilācijas sistēmu, renovāciju, pie kam apkures sistēmai jābūt tādai, lai iedzīvotāji paši varētu regulēt siltumu savā dzīvoklī un maksātu pēc individuālajiem skaitītājiem.
Latvijas Energoefektivitātes asociācija jeb LATEA ir nevalstiska organizācija, kurā apvienojušies daudzi Latvijas uzņēmēji - gan ražotāji, gan pakalpojumu sniedzēji. Atšķirībā no dažādām šauri profesionālām organizācijām LATEA biedri nosedz pilnu spektru energoefektivitātes pakalpojumu jomā. LATEA pārstāv videi draudzīgu un ilgmūžīgu materiālu ražotājus un būvniekus, energoaudita, termoaudita un energoefektivitātes projektu vadības profesionāļus.
Jau ziņots, ka arī iepriekš ekonomikas ministrs aktīvi aicinājis iedzīvotājus iesaistīties daudzdzīvokļu māju siltināšanas programmā, paužot cerību, ka daudzdzīvokļu māju siltināšana kļūs par visas Latvijas kustību, kā tas jau ir vērojams citur Eiropā.
Aktivitātes "Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi" mērķis ir paaugstināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitāti, lai nodrošinātu dzīvojamā fonda ilgtspēju un energoresursu efektīvu izmantošanu. Kopējais aktivitātē pieejamais publiskais finansējums ir 16 634 764 lati.