Igates pils vietējiem netiek, bet viņi nenoskumst

© NRA

Igates pili nomā neizdevās iegūt visai ievērojamiem vietējiem uzņēmējiem – Raivim un Jānim Bunduliem, kuri savu biznesu izvērsuši tieši Limbažu novadā, t.i., Igates pils tuvumā.

Viņi pēdējos gados (tātad acīmredzot ar Eiropas struktūrfondu līdzekļu palīdzību) Limbažu novadā izveidojuši miljonus apgrozošu uzņēmumu koncernu, kas darbojas enerģētikas, augkopības un pārtikas nozarēs (skat. shēmu).

Vietējiem Igates pils kompleksu sakopt, saglabāt un attīstīt it kā būtu vienkāršāk un izdevīgāk. Tomēr, neredzot reālos darbus, nav nekāda pamata apšaubīt Igates pils attīstības iespējas arī Šveices advokāta Dr. Rudolfa Meroni un viņa menedžeru vadībā, it sevišķi, ja atceras nomnieka neapšaubāmās finansiālās iespējas.

Pilīs un būdiņās

Jāatgādina nesen Neatkarīgās izpētītais: Igates pils jaunā nomniece – Rīgā, Ķīpsalā, reģistrētā SIA Domaine et Chateaux (tulkojumā no franču valodas: muižas un pilis) – pieder šā uzņēmuma «spoguļkompānijai», Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā karalistē reģistrētajai Domaine et Chateaux Limited. Savukārt viens no šīs britu kompānijas direktoriem ir pats Rudolfs Meroni. Bet Latvijā reģistrētās SIA Domaine et Chateaux vienīgā valdes locekle ir Diāna Jukna – ilggadējā Dr. Meroni sekretāre Latvijā un caur to arī daudzu lielo Ventspils uzņēmumu padomes locekle.

Kā noskaidroja Neatkarīgā, tieši D. Jukna kopā ar juristi Leldi Frišfeldi piedalījās Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) rīkotajā Igates pils nomas tiesību izsolē.

Otrs pretendents izsolē bija Vidrižu pagastā reģistrētā SIA Grow Food. Šīs uzņēmējsabiedrības līdzīpašnieks (pastarpināti) Jānis Bunduls Neatkarīgajai pastāstīja, ka strādā salīdzinoši netālu no Igates pils, līdz ar to ieinteresējies par pils un tai pieguļošās teritorijas nomas tiesību izsoli. Viņš kopā ar kolēģiem veicis padziļinātu Igates pils saimniecības stāvokļa izpēti un secinājis, ka VNĪ prasītā nomas maksas sākumcena – 3000 eiro mēnesī – ir adekvāta, lai bizness būtu iespējams.

Dāmu enerģija neuzvarama

Tomēr interesi par Igates pili izrādījušas arī daudzas citas personas: «Atminos, ka reiz mēs pils telpās pat satikāmies ar citiem interesentiem. Tie nebija tie, kuri uzvarēja izsolē. Dīvaini, ka par piedāvājumu interesi izrādīja daudzi, bet reāli izsolē startēja tikai divi pretendenti,» stāstīja J. Bunduls.

Pašu izsoles procedūru J. Bunduls raksturoja kā godīgu.

SIA Domaine et Chateaux uzvarēja, solot 3750 eiro – ņemot vērā, ka izsoles solis bija 250 eiro, redzams, ka ilga spēkošanās starp pretendentiem nav bijusi. Iemeslu, kāpēc SIA Grow Food tik ātri padevās, J. Bunduls skaidroja šādi:

«Dāmas, kuras pārstāvēja pretējo pusi, rīkojās ļoti izlēmīgi un pārliecinoši. Mēs pirms tam bijām precīzi izrēķinājuši, līdz kādai summai varam atļauties solīt. Izsoles gaitā ātri sapratām, ka pretējai pusei ir lielākas iespējas piesaistīt kapitālu. Mums turpretī par kapitāla piesaisti būtu jāmaksā procenti.»

J. Bunduls atzina, ka, kopumā vērtējot, Igates pils saimniecība «ir reāls biznesa projekts, ja to vada pieredzējuši un profesionāli menedžeri. Izsoles noteikumos piedāvātie nosacījumi un nomas maksa ir atbilstoša. Tur var nopelnīt, strādājot restorānam, kafejnīcai un viesu nama divdesmit numuriņiem. Šoreiz mums nesanāca. Taču tā nav liela bēda. Mēs jau turpat vien būsim un vērosim, kā viņiem [izsoles uzvarētājiem] sokas. Kas zina, varbūt pat kļūsim par viņu klientiem.»

Apgroza miljonus

Kā redzams no Firmas.lv datiem, SIA Grow Food vienīgais īpašnieks ir akciju sabiedrība Hanse Holding. Atbilstīgi Latvijas likumiem, akciju sabiedrību īpašnieki publiski nav jāatklāj, bet var izdarīt ticamu pieņēmumu, ka Hanse Holding akcionāri ir šīs uzņēmējsabiedrības vadītāji – Jānis, Raivis un Evita Bunduli, kā arī Kristaps Ābelis, kurš iezīmējies kā daudzu uzņēmumu maksātnespējas administrators un arī akadēmiskās vides pārstāvis (Biznesa augstskola Turība). VID datu bāze liecina, ka K. Ābelis savulaik aktīvi darbojies Vidrižu pagasta pašpārvaldē un ir deklarējis īpašumus Vidrižu pagastā (tostarp tajā pašā juridiskajā adresē, kurā SIA Grow Food), līdz ar to viņa dalība šeit aprakstāmajā hol-dingā nav nekāds pārsteigums.

Koncernā ir divi lielās peļņas avoti. Biogāzes uzņēmums SIA Grow Energy uzrāvienu izdarījis 2012. gadā, sasniedzot 2,6 miljonus eiro apgrozījumu (pelņas togad vēl nav bijis), kas 2013. gadā devis jau 3,8 miljonu apgrozījumu un vairāk nekā miljonu peļņu!

Savukārt SIA Grow Agro no dibināšanas 2011. gadā strādājusi ar peļņu, rentabilitātes virsotni sasniedzot 2013. gadā: apgrozījums 600 tūkstoši, bet peļņa – 255 tūkstoši.

Atbilstīgi Firmas.lv datiem, finansiāli ražīgākais šajā koncernā ir Raivis Bunduls. Viņš, piemēram, bijis 99,6% īpašnieks vēl vienā Limbažu novada biogāzes uzņēmumā SIA ConatusBIOenergy un 100% īpašnieks SIA Vitrupes lauki, kuri 2014.– 2015. gadā pārdoti vāciešiem.



Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais