Zikas vīrusa odi uz Latviju neatceļos

© NRA

Tā kā ar Zikas vīrusu var inficēties ikviens, arī ceļotāji, kuri devušies uz vīrusa skarto Brazīliju vai citām valstīm, pastāv iespējamība, ka tūristi savā organismā «atved vīrusu» arī pie mums. «Tomēr jāuzsver, ka Latvijā vīruss nevar izplatīties, jo infekciju izplata Aedes aegypti sugas odi, kuri nedzīvo mūsu klimata apstākļos,» Neatkarīgajai saka Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Izplatās Dienvidamerikā

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) jaunākais ziņojums apliecina, ka Dienvidamerikas valstīs izplatās Zikas vīrusslimība. Brazīlijā tās gadījumi reģistrēti jau 14 štatos, Kolumbijā – piecos apgabalos. Zikas vīrusslimības uzliesmojumi līdz šim reģistrēti Āfrikas kontinentā (Gabonā, Ugandā, Centrālāfrikas Republikā, Kaboverdē), Dienvidaustrumāzijā (Pakistānā, Indonēzijā, Filipīnās, Malaizijā, Kambodžā un Taizemē) un kopš 2007. gada arī Klusā okeāna salās (Mikronēzijā, Kuka Salās, Franču Polinēzijā, Jaunkaledonijā, Guamā, Samoa, Vanuatu un Zālamana Salās), pirmie gadījumi šogad novēroti Meksikā un Surinamā.

Slimību profilakses un kontroles centrā Neatkarīgajai stāsta, ka ar Zikas vīrusu var inficēties no Aedes ģints odiem.

Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, sarkanas acis, var pievienoties galvassāpes, acu sāpes un vemšana un citas neiroloģiskas komplikācijas. Slimība parasti ir viegla, simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagai slimības formai nepieciešama hospitalizācija. Zikas vīrusslimības simptomi ir līdzīgi Denges un Čikunguņjas drudža simptomiem.

Vai iedzimst mikrocefālija?

Satraucošāka informācija saistīta ar Zikas vīrusa iespējamo iedarbību uz grūtniecēm. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs sniedz informāciju, ka Brazīlijā pēdējā gada laikā ievērojami pieaudzis konstatēto mikrocefālijas (patoloģija, kurai raksturīga iedzimta maza galva) gadījumu skaits – kopumā reģistrēti 399, turklāt novembrī mediķi divām Brazīlijas grūtniecēm, kuru embrijiem ar ultrasonogrāfiju bija konstatēta mikrocefālija, amnija šķidrumā konstatēja Zikas vīrusa klātbūtni. Pašreiz notiek pētījumi.

BBC vēsta, ka Latīņamerikas valstu valdības spiestas ieteikt sievietēm atlikt grūtniecību līdz brīdim, kamēr tiks noskaidroti lietas apstākļi. Tiek pieļauts, ka sievietes, kuras inficējušās ar Zikas vīrusu, grūtniecības laikā nodod infekciju bērnam, un, iespējams, tieši tas ir iemesls, kāpēc Dienvidamerikas valstīs, kur izplatās šis vīruss, ir reģistrēts arī netipiski liels skaits mikrocefāliju.

Var atceļot slimnieks ar vīrusu

Teorētiski arī uz Latviju var atceļot tūrists vai atgriezties mājās Latvijas iedzīvotājs, kas Brazīlijā inficējies ar Zikas vīrusu, taču, kā uzsver epidemiologi, citam cilvēkam šo vīrusu viņš nodot nevar. Ir pierādīts, ka vīrusu konkrētās ģints odi paņem jau no inficēta cilvēka un tālāk nodod citam cilvēkam. Tātad vīrusa izplatīšanai vajadzīgi odi, kuri, par laimi, pie mums nedzīvo. Pastāv gan infekcijas nodošanas risks ar donoru bioloģiskajiem materiāliem, līdz ar to ceļotājiem, kuri apmeklē Zikas vīrusslimības skarto teritoriju, jāatturas no asins vai cita bioloģiskā materiāla nodošanas 28 dienas pēc infekcijas skartās teritorijas atstāšanas.

Arī Latvijas epidemiologi grūtniecēm, personām ar imūnsistēmas traucējumiem un cilvēkiem, kas cieš no smagām, hroniskām kaitēm, pirms došanās ceļojumā iesaka konsultēties ar ārstu, lai novērtētu ceļojuma risku un saņemtu nepieciešamās rekomendācijas. Tā kā pret Zikas vīrusu nav vakcīnas un nav arī zāļu, vienīgā iespēja ir censties izvairīties no bīstamo odu kodumiem.

Kas notiks ar olimpiādi?

Centrs arī sagatavojis ieteikumus, kā to izdarīt, – izvēlēties atbilstošu aizsardzības līdzekli pret kukaiņiem, atbilstoši ģērbties, lietot moskītu tīklus un ņemt vērā citus ieteikumus, ceļojot uz Dienvidameriku. Ja divu nedēļu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma pa valstīm, kur reģistrēta Zikas, Denges vai Čikunguņjas vīrusa infekcija, novērojams drudzis un muskuļu sāpes, jāvēršas pie ārsta.

Zikas vīrusa izplatība aptumšo gatavošanos vasaras olimpiskajām spēlēm, kurām šogad jānotiek Riodežaneiro Brazīlijā. Varas iestādes paziņojušas, ka viens no plāniem, kā cīnīties ar vīrusa izplatību, ir iznīcināt vietas, kurās dzīvo vīrusu pārnēsājošie odi. Tā varētu būt apkārtnes apstrāde ar ķimikālijām, kas odus iznīcina, kā arī augsnes virskārtas noņemšana vietās, kur odi īpaši savairojušies.



Svarīgākais