Āfrikas cūku mēra (ĀCM) un Krievijas tirdzniecības embargo dēļ Latvijā cūkgaļas iepirkuma cena kopš 2014. gada vidus ir samazinājusies par 31%, bet lielajos veikalos cūkgaļas cenas salīdzinājumā ar pagājušo gadu būtiski nav mainījušās.
«Āfrikas cūku mēris (ĀCM) un Krievijas tirdzniecības embargo cūkgaļas sektoru ir ietekmējis negatīvi. Pēc Krievijas embargo Latvija ir zaudējusi ne tikai nozīmīgus eksporta tirgus, bet pārprodukcijas dēļ samazinājies arī eksports uz tradicionālajiem noieta tirgiem citās ES dalībvalstīs,» Neatkarīgajai uzsver Zemkopības ministrijas (ZM) preses sekretāre Dagnija Muceniece.
Āfrikas mēris pircējus nebaida
Cūkgaļas cenas iekšējā tirgū 2015. gadā nav sasniegušas to līmeni, kāds bija, pirms Latvijā tika konstatēts ĀCM un pirms Krievijas noteiktā embargo. Pēc ZM aplēsēm, no 2014. gada jūnija līdz 2015. gada decembrim cūkgaļas cena Latvijā bija samazinājusies gandrīz par 31%. Turklāt pēdējā laika tendences rāda, ka cūkgaļas cena 2015. gada nogalē turpināja samazināties. 2015. gada decembrī, salīdzinot ar 2015. gada novembri, visā Eiropas Savienībā cūkgaļas cena vidēji bija samazinājusies par 4,5%. Latvijā cenas kritums bijis straujāks – par 7,2%. Līdz ar to decembrī cūkgaļas cena Latvijā bija zemāka par 3,4% nekā vidēji ES, liecina ZM aplēses.
«Lielveikalu Rimi pārdošanas dati rāda, ka būtiskas izmaiņas cūkgaļas cenā nav novērojamas, arī sortimenta piedāvājums veikalu plauktos, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir stabils,» Neatkarīgajai saka Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite.
Arī Maxima Latvija veikalos cūkgaļas cenas ir līdzīgas kā pērn, izņemot akcijas, kad to var iegādāties lētāk nekā iepriekšējos gados. «Piedāvājums veikalos nav samazinājies, arī piegādātāju skaits un sortiments ir līdzīgs kā pagājušajā gadā. Vienīgā iezīme, kas bija novērojama pagājušajā gadā, – iedzīvotāji, izskanot pirmajām ziņām par Āfrikas cūku mēri, nedaudz mazāk pirka cūkgaļu, tās vietā priekšroku dodot vistas gaļai. Taču tas bija novērojams uz īsu brīdi, vēlāk pieprasījums pēc cūkgaļas atkal nostabilizējās,» Neatkarīgajai atklāj SIA Maxima Latvija Komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.
Rimi pārdevēji novērojuši, ka pircēju pieprasījumam pēc svaigās gaļas produkcijas, tajā skaitā cūkgaļas, ir tendence pieaugt. I. Bite to skaidroja gan ar sabiedrības dzīvesstila maiņu, gan ar vēlmi gatavot pašiem, izmantojot sev tīkamākās izejvielas. Līdz šim Rimi lielveikalu sortimentā Latvijas cūkgaļa bijusi nelielā apjomā, jo «Latvijas ražotāji bijuši gana kūtri kopīgai sadarbībai». I. Bite to skaidro ar izaicinājumu nodrošināt pietiekami lielus produkcijas apjomus Rimi veikalu tīklam. Taču šobrīd esot panākta vienošanās ar vienu no Latvijas piegādātājiem par regulāru cūkgaļas piegādi. Savukārt Maxima Latvija veikalos pērn vairāk nekā 80% piedāvātās cūkgaļas bija vietējā.
Mazāk ieved un izved
Āfrikas cūku mēris un Krievijas embargo pērn būtiski ietekmējis arī cūku un cūkgaļas ārējo tirdzniecību. Pagājušā gada laikā no Latvijas tika izvests par 14% mazāk dzīvu cūku un par 50% mazāk cūkgaļas, rēķinot eksporta vērtībā. Vienlaikus arī imports ir krietni samazinājies – dzīvas cūkas ievestas par 92% mazāk, cūkgaļa – par 17% mazāk.
ZM dati liecina, ka Latvija dzīvas cūkas eksportē uz tādām valstīm kā Lietuva, Polija un Dānija. 2015. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgu periodu 2014. gadā, dzīvu cūku eksports viskrasāk samazinājās uz Dāniju (par 85%), tomēr tajā pašā laikā eksports minimāli ir pieaudzis uz Lietuvu (par 1%), kas ir galvenais Latvijas dzīvnieku noieta tirgus. Savukārt cūkgaļas eksports no Latvijas 2015. gada 9 mēnešos, salīdzinot ar attiecīgu periodu 2014. gadā, ir krities praktiski uz visām tradicionālajām eksporta galamērķa valstīm – uz Lietuvu par 64%, uz Poliju par 29%, uz Igauniju par 71% un uz Ungāriju par 83%. Cūkgaļas eksports ir pilnībā apstājies arī uz tādām Eiropas Savienības valstīm kā Bulgārija un Somija.
«Lai arī jaunu eksporta tirgu meklēšana un apgūšana nenorit ātri, tomēr Latvija ir atradusi jaunus eksporta tirgus. Latvija ir sākusi cūkgaļas eksportu uz Čehiju un Vāciju, bet no «trešajām valstīm» arī uz Gruziju. Tomēr pagaidām tirdzniecības apjomi ar šīm valstīm ir nelieli (pavisam nepilni 4% kopējā cūkgaļas eksporta struktūrā),» skaidro D. Muceniece.
Jauns atbalsta veids
Pircēji nekādas būtiskas atšķirības cūkgaļas piedāvājumā un cenu amplitūdā nejuta, bet cūku audzētāji gan. Zemnieki, kuri nodarbojās ar cūku audzēšanu, zaudēja ienākumus, jo kritās cūkgaļas iepirkuma cenas, turklāt daļā saimniecību ĀCM dēļ tika noteikti ierobežojumi.
Eiropas Komisija, lai atvieglotu situāciju cūkgaļas tirgū, no šā gada 4. janvāra ir iedarbinājusi privātās uzglabāšanas atbalsta shēmu. Saskaņā ar regulas nosacījumiem atbalstu var saņemt par cūku pusliemeņu, šķiņķu, plecu, kā arī dažādu citu atkaulotu un neatkaulotu cūkgaļas gabalu, kā arī cūku speķa privātu uzglabāšanu. Latvijā līdz šim nozare šo atbalsta shēmu nav izmantojusi. Turklāt, lai mazinātu tirgus traucējumu radītās finansiālās problēmas cūkaudzētājiem, 2015. gada nogalē Latvijā cūku ganāmpulku īpašniekiem tika izmaksāts ES ārkārtas pagaidu atbalsts 1,3 miljonu eiro apmērā.
Cūkgaļas vidējā iepirkuma cena, eiro/kg
2014
Janvāris 1,52
Februāris 1,47
Marts 1,40
Aprīlis 1,56
Maijs 1,59
Jūnijs 1,63 - Latvijā konstatē Āfrikas cūku mēri
Jūlijs 1,62
Augusts 1,56 - Krievija ievieš embargo
Septembris 1,51
Oktobris 1,51
Novembris 1,34
Decembris 1,26
2015
Janvāris 1,17
Februāris 1,21
Marts 1,34
Aprīlis 1,35
Maijs 1,38
Jūnijs 1,37
Jūlijs 1,35
Augusts 1,35
Septembris 1,42
Oktobris 1,39
Novembris 1,27
Decembris
Cūkgaļas vidējās mazumtirdzniecības cenas, eiro/kg
2010. gads 3,37
2011. gads 3,39
2012. gads 3,53
2013. gads 3,70
2014. gads 3,71
2015. gads 3,72
Avots: CSP, Neatkarīgā