GADA VĀRDS: Atkrastei jāiedzīvojas latviešu valodā

© F64

Jau trīspadsmito reizi ir izvēlēts gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens, bet ne visus iepriekšējo gadu laureātus latvieši turpina lietot. Arī daudzi nevārdi ir aizmirsti – tātad tie bijuši īslaicīgi valodas piesārņotāji mūsdienu latvieša un latviešu valodā.

Šogad žūrija par labiem atzinusi vairākus jaunvārdus: rītdienīgs, papēžmeitene, pārzīmološana, dabpratība, arī par sugasvārdu kļuvušo porziņģis. Laiks rādīs, cik dzīvotspējīgs mūsdienu latviešu valodā būs uzvarētājs – 2015. gada vārds atkraste, kā vienā vārdā var apzīmēt jūras piekrastes zonu, kas sākas no jūras krasta un turpinās dziļjūrā.

2015. gada nevārda gods ticis vārdam uzstādījums, kas nevietā tiek lietots kā mērķis, iestatījums (datorikā), nostādne, princips u.tml. Akcijas Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens rīkotāji informē, ka nevārdu kategorijā bija pieteikts arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas restorāna nosaukuma sākotnējais variants – Kleever un pret šo nosaukumu aktīvi protestēja ne tikai kultūras nozares pārstāvji, bet ļoti daudzi cilvēki no malas. Rezultātā Gaismas pils restorāns ieguva nosaukumu Klīversala. Par spīti sabiedrības izkarotajam latviski labskanīgākajam restorāna nosaukumam, tas savā mājaslapā joprojām piedāvā brančotēku. Starp citu, pagājušā gada nevārdu vidū ir nosaukts arī brančs jeb vēlās brokastis.

Savukārt spārnoto teicienu kategorijā no pieteiktajiem teicieniem spilgtākie piemēri: «Kļūdu bijis daudz, bet sistēma kārtībā», «Es tajā laikā biju Ķīnā», «Ikviens, kas ēd no rokas, vismaz pāris reižu gribējis tajā iekost» (Rīgas Latviešu biedrības valde šī teiciena autoram rakstniekam Vladim Spārem piešķīrusi speciālbalvu), «Sods par braukšanu sabiedriskajā transportā», «Salauztā slotaskāta krimināllieta», «Mūs var glābt aukstums un nabadzība». Par spārnotāko 2015. gada teicienu kļuva «Salauztā slotaskāta krimināllieta», kas raksturo absurdo kriminālprocesu pret cilvēku, kurš, aizstāvot Latvijas Satversmes vērtības, kādā pretvalstiskā mītiņā salieca slotaskātu. Akcijas organizatori pamato – gada teiciens precīzi atspoguļo lietas būtību, jo krimināllieta divās tiesu instancēs izskatīta tikai sakarā ar salauztu slotaskātu.

Trīspadsmit gadu laikā var novērot, kuri šīs akcijas labie un sliktie vārdi ir iekļāvušies valodā: kremlini, lamu pirksts, Kolorādo lenteņi, zīmols, mēstule, burziņš, smacenis, ēnstrādnieks, tērzētava, lieldraugs (ģenerālsponsors vietā). Bet, piemēram, muzikologa Guntara Pupas piedāvātais tvarts attiecībā uz kompaktdisku vai kaseti nav ieguvis popularitāti, arī bankomātu par naudnīcu plaši nedēvējam, toties nevārda kategorijā ierindoto nerīdzinieku, visticamāk, no valodas neizskaudīsim, jo tas rada asociācijas ar plaši izmantoto nepilsonis.

VĀRDI UN NEVĀRDi

GADA VĀRDS

2015 atkraste

2014 ausīši

2013 pašbilde

2012 ziemotne

2011 staidzināt

2010 zibakcija

2009 glābējsilīte

2008 talkot

2007 ēnstrādnieks

2006 draugoties

2005 smacenis

2004 mēstule

2003 zīmols

GADA NEVĀRDS

2015 uzstādījums

2014 aplikācija (ja domāta lietotne, lietojumprogramma)

2013 dīlot, dīlošana, dīls

2012 uzrunāt (problēmu)

2011 konsolidēt

2010 pa lielam

2009 saīsināt (darbiniekus)

2008 šis te... šo te...

2007 siera produkts

2006 hendlings

2005 centrs

2004 māsterplāns

2003 eiro

Avots: Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un LZA Terminoloģijas komisijas akcija Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens



Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.