Pirmajās krīžu un konsultāciju centra Skalbes atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem darbības dienās iedzīvotāji visvairāk vēlējušies izrunāties, jo izjūt trauksmi pēc traumatiskās pieredzes vai gaidot izmeklēšanas rezultātus, kā arī saņemt informāciju, vai un kādu atbalstu iespējams saņemt. Cilvēki vēlas arī iedrošinājumu, lai vērstos tiesībsargājošās iestādēs, stāsta centra Skalbes vadītāja Zane Avotiņa.
Tieslietu ministrija, ievērojot Eiropas Savienības direktīvu, kas nosaka minimālos standartus cietušo aizsardzībai pirms kriminālprocesa, tā laikā, kā arī pēc tam, izveidojusi konfidenciālu un bezmaksas atbalsta tālruni cietušajiem 116006. Atbalsta tālruņi ar šādu pašu numuru jau darbojas vairākās Eiropas valstīs. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs sacīja, ka Tieslietu ministrija jaunas štata vietas šāda atbalsta centra veidošanai nevar veidot, tāpēc izvēlēts jau strādājošs krīzes centrs, kuram ir pieredze krīzes situāciju risināšanā, un šīs funkcijas nodotas tam, piešķirot valsts finansējumu – 110 500 eiro gadā. Par valsts finansējumu tiek apmaksāti izdevumi, kas saistīti ar tālruņa darbību – sakaru pakalpojumi un atlīdzība tā darbiniekiem.
Emocionālais atbalsts, informācija par raksturīgākajām emocionālajām, fiziskajām, domāšanas un uztveres reakcijām pēc traumas, kā arī informācija par cietušo tiesībām un iespēju saņemt atbalstu, – par atbalsta tālruņa darbību stāsta Z. Avotiņa. «Pēc palīdzības var vērsties cilvēks, kurš pats cietis noziegumā, cietušā tuvinieks, negadījuma aculiecinieks vai arī, ja persona pati bijusi iesaistīta noziegumā,» norāda Z. Avotiņa. Kā piemērs tiek minētas vairākas iespējamās situācijas – zādzība, ceļu satiksmes negadījums, uzbrukums uz ielas, pazemošana, vardarbība internetā, vardarbības draudi vai vardarbība ģimenē, seksuālā vardarbība, slepkavība un citi nozieguma veidi. Viens no centra uzdevumiem būs gadījumos, ja cilvēks šaubās, vai vērsties policijā, iedrošināt, jo cilvēki, kuri paši cietuši noziegumā vai bijuši liecinieki, var izjust šoku, bailes, kaunu un vainas izjūtu. «Reizēm cilvēks nezina vai nesaprot, ka ir cietis noziegumā, taču viņam šķiet, ka kaut kas nav tā. Piezvanot uz atbalsta tālruni, būs iespējams aprunāties un noskaidrot lietas būtību, saņemt atbalstu, ko darīt tālāk,» saka Z. Avotiņa. Skalbes vadītāja arī stāsta, ka traumatiskas pieredzes viena no emocionālajām reakcijām ir spriedze, un, ja tā netiek mazināta, cilvēkam draud nopietni emocionāli, fiziski, uzvedības traucējumi. Cilvēkam šādos apstākļos ir ierobežota spēja domāt un pieņemt lēmumu.
Tālrunis darbojas katru dienu no pulksten septiņiem rītā līdz desmitiem vakarā. Iedzīvotāju zvanus uzklausīs vienlaikus divi apmācīti darbinieki (kopumā darbosies seši speciālisti). Gan Z. Avotiņa, gan Valsts policijas priekšnieka vietnieks Artis Velšs uzsver, ka atbalsta tālrunis nekādā veidā neaizstāj policijas darbu un, ja kāds vēlas paziņot par noziegumu vai notikušu nelaimi, ir jāzvana tieši policijai. «Gada laikā policija saņem ap 200 000 ziņu par dažādiem gadījumiem, taču ne visi ir noziegumi. 25 procentos gadījumu ir noziedzīga nodarījuma pazīmes,» saka A. Velšs, «taču visos gadījumos cilvēks jūtas aizskarts, un viņš ir vērsies pie policijas, daudzkārt ir nepieciešama tieši uzklausīšana un atbalsts krīzes situācijā.» Tālruņa 116006 priekšrocības ir vieglā pieejamība, tas ir bez maksas un nodrošina tūlītēju emocionālo palīdzību. Visas sarunas ir anonīmas, netiks arī piefiksēts tālruņa numurs, no kura cilvēks zvana.
Atbalsta tālrunis darbojas jau no gada sākuma, un šajā laikā saņemti jau vairāk nekā 50 zvanu. Z. Avotiņa atklāj, ka cilvēki vēlas izrunāties pēc traumatiskas pieredzes, vēlas iegūt informāciju par atbalstu, ko var saņemt, kā arī saņemt iedrošinājumu vērsties policijā. No Neatkarīgās pieredzes – ļoti daudziem cilvēkiem ir nepieciešama tieši juridiska palīdzība, taču tiesības pieprasīt valsts nodrošināto juridisko palīdzību ir tikai tām personām, kuras ir maznodrošinātas vai trūcīgas, vai gadījumos, ja nonākušas tādā situācijā vai materiālajā stāvoklī, kas tām liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību. Taču bezmaksas juridiskās konsultācijas sniedz arī augstskolas un citi, vairāk informācijas jāmeklē Juridiskās palīdzības administrācijā.
UZZIŅAI
Avots: Skalbes, www.cietusajiem.lv