Sākas barikāžu atceres pasākumi: Dainis Īvāns stāstīs par Atmodu

© latvijaslaudis.lv

Šodien Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā notiks tikšanās ar Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju, Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieku Daini Īvānu, lai runātu par barikāžu laiku.

1991.gada janvāra barikādes Rīgā bija Trešās atmodas laika kulminācija. Ar 1990.gada 4.maija Neatkarības deklarāciju iesāktais ceļš, kā arī tautas griba to īstenot tika pārbaudīta ar atklātu padomju militāro spiedienu. 1990.gada nogalē Baltijā parādījās reāli draudi par tā saukto PSRS prezidenta pārvaldes ieviešanu, kas nozīmētu pasludinātās neatkarības faktisku likvidēšanu un PSRS centrālās varas ietekmes atjaunošanu.

1991.gada janvārī centrālās varas draudi pārvērtās reālā militāra spēka pielietošanā, kas prasīja civiliedzīvotāju dzīvības. 1991.gada 12.janvāra naktī padomju militārās vienības uzbruka Viļņas televīzijas, radio un citiem objektiem. Pēc šī uzbrukuma, kurā tika nogalināti 14 un ievainoti 110 cilvēki, Rīgā sākās stratēģiskas nozīmes objektu aizsardzības plānošana, tajā iesaistot vienīgo spēku, kas bija Latvijas valdībai - tautas masu fizisko klātbūtni, praktisko, organizatorisko un morālo atbalstu.

Radio 13.janvārī agri no rīta pārraidīja Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieka Īvāna aicinājumu tautai pulcēties Rīgā. Plkst.14 Rīgā, 11.novembra krastmalā, notika Latvijas Tautas frontes rīkotā "Vislatvijas protesta manifestācija sakarā ar iespējamo bruņoto apvērsumu un Padomju armijas bruņotajām akcijām Lietuvā". Tajā piedalījās ap 600 000 līdz 700 000 cilvēku. Šajā pašā dienā tika sākta barikāžu celtniecība Rīgā un diennakts maiņu nodrošināšana televīzijas, radio, Augstākās Padomes, Ministru padomes un citu iestāžu aizsardzībai.

Barikādes Rīgā ilga no 13.janvāra līdz 27.janvārim. To laikā bojā gāja Roberts Mūrnieks, 20.janvāra milicijas īpašo uzdevumu vienības (OMON) uzbrukumā Iekšlietu ministrijai tika nošauti iekšlietu darbinieki Vladimirs Gomonovičs un Sergejs Konoņenko, režisors Andris Slapiņš, skolnieks Edijs Riekstiņš, vēlāk no gūtajiem ievainojumiem mira kinooperators Gvido Zvaigzne. 21.janvārī Vecrīgā barikāžu celtniecības laikā bojā gāja Ilgvars Grieziņš.

Muzejs aicina atsaukties cilvēkus, kuru rīcībā ir priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti par 1991.gada janvāra barikādēm, un būtu pateicīgs tās saņemt krājuma papildināšanai.

Tikšanās ar Īvānu muzejā notiks plkst.12.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.