Situācija ar asins krājumiem Austrumu slimnīcā satraucoša

© F64

Situācija ar asins krājumiem Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ir satraucoša, tomēr pagaidām nav kritiska, aģentūrai LETA pastāstīja slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova.

Viņa stāstīja, ka janvārī Austrumu slimnīcā, salīdzinot ar decembri, asins donoru aktivitāte ir kritusies apmēram uz pusi. Potetinova skaidroja, ka viens no iemesliem ir tas, ka Ziemassvētku laikā cilvēki vairāk domā par labajiem darbiem, aktīvāk ziedo, un to izjuta arī slimnīcas Asins dienestā.

Pagaidām situācija gan vēl neesot kritiska, ņemot vērā lielo donoru atsaucību decembrī, kā rezultātā izdevies izveidot rezerves.

Slimnīcas Asins dienests klīniku pieprasījumu spēj nodrošināt par 60%, pārējos 40% tā saņem no Valsts asins donoru centra (VADC). Ņemot vērā straujo donoru skaita kritumu, arī slimnīca šajās dienās saviem donoriem izsūtīs uzaicinājumus ierasties slimnīcas stacionārā "Gaiļezers" un ziedot asinis.

Taujāta, cik lieli asins krājumi šobrīd ir Austrumu slimnīcā, Potetinova norādīja, ka slimnīcā teju ik minūti tiek ievests jauns pacients un nav iespējams paredzēt, cik daudz un kādas grupas asinis būs nepieciešamas cilvēku dzīvību glābšanai. Temps, kādā rezerves tiks izsmeltas, nav prognozējams, piebilda slimnīcas pārstāve.

Viņa gan zināja teikt, ka pašlaik slimnīcai visvairāk trūkst A rēzus pozitīvās grupas asiņu.

Kā stāstīja Potetinova, lielākais asins komponentu daudzums tiek novirzīts smagi cietušajiem pacientiem, kuri slimnīcā tiek ievesti no visas Latvijas, nereti pēc smagas, komplicētas politraumas, kuru stāvoklis pieprasa ārstēšanu Intensīvās terapijas klīnikā vai Toksikoloģijas un sepses klīnikā. Asins pārliešana bieži ir nepieciešama arī tuberkulozes un plaušu slimību pacientu ārstēšanā, kā arī cilvēkiem, kuri ir guvuši apdegumus un nonākuši Apdegumu centrā.

No asins donoru atsaucības pilnībā atkarīgi ir hematoloģiskie pacienti, kurus ir skārusi kāda asinsrades slimība, kas var būt gan onkoloģiska, gan neonkoloģiska rakstura. Katru gadu šāda rakstura slimības pirmreizēji tiek diagnosticētas aptuveni 500 cilvēkiem, kopumā Austrumu slimnīcas hematologu uzraudzībā ir ap 4000 šādu pacientu, un 95% gadījumu runa ir par ļaundabīgām saslimšanām.

Lai nodrošinātu dzīvībai tik svarīgo asins pārliešanu, viena hematoloģiskā pacienta ārstēšanā ir jāiesaistās vismaz 15-20 asins donoriem, jo pie akūtām asins saslimšanām viena ārstēšanās kursa laikā vienam pacientam ir nepieciešams pārliet vidēji 15-20 asins komponentu devas. Potetinova arī piebilda, ka gada laikā vienam pacientam tiek nozīmēti vismaz 3-4 kursi, nereti arī vairāk. Ir gadījumi, kad vienam pacientam ir bijusi nepieciešama pat 52 devu pārliešana, ir gadījumi, kad pacientam asins pārliešana nepieciešama ik pēc mēneša.

Jau ziņots, ka VADC ir ierobežojis asins izsniegšanu slimnīcām, jo būtiski samazinājies donoru skaits. VADC aicina atsaukties visu asins grupu donorus. Īpaši nepieciešamas A rēzus pozitīvās, B rēzus negatīvās un 0 rēzus negatīvās asinis.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.