Jaunais Enerģijas dzērienu aprites likumprojekts, kas raisa asas diskusijas, drīzumā tiks izskatīts Saeimā galīgajā lasījumā. Deputāti nav atteikušies no likumā paredzētā aizlieguma tirgot enerģijas dzērienus bērniem un pusaudžiem.
Lai arī virkne ekspertu norāda, ka enerģijas dzērienos esošais kofeīns nav ne ar ko kaitīgāks par kofeīnu kafijā vai tējā, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna uzsver: enerģijas dzērieni nav rekomendējami bērniem un jauniešiem tieši paaugstinātā kofeīna satura dēļ, jo bērnu organisms vēl tikai veidojas un kofeīns, kā arī citas dzērienos esošās vielas, piemēram, cukurs, var negatīvi ietekmēt pusaudžu veselību.
Rūgta pieredze
Enerģijas dzērienu ražotāji uzsver: pats par sevi enerģijas dzēriens nenodara ļaunu, ja to lieto mēreni, tā ir tiesa, taču Neatkarīgās uzklausītais dejotājas un tagad jau horeogrāfes stāsts atklāj rūgtu pieredzi. Viņa nav varējusi atteikties no enerģijas dzērienu lietošanas, jo tikai tā varējusi izturēt lielo slodzi mācībās. Tagad Ausma (vārds mainīts) saprot, ko nodarījusi savai veselībai. «Dzēru tos nenormālā daudzumā – vienu divas dienā, lai izturētu mācības un treniņus, lai būtu enerģija, un man tie arī garšoja,» stāsta Ausma, kurai nācās no rīta celties piecos, lai paspētu uz mācībām Rīgā, bet diena beigusies ap desmitiem vienpadsmitiem ar deju treniņiem. Visticamāk, enerģijas dzērienu lietošana arī nomāca apetīti, kā rezultātā Ausmai radās nopietnas veselības problēmas. Viņa ir pārliecināta, ka lielai slodzei papildus lietotie dzērieni situāciju tikai pasliktinājuši, taču to jauniete sapratusi tikai pašā pēdējā brīdī. Līdz tam tie šķituši kā vienīgais glābiņš.
Tagad jaunā sieviete pati vada savu deju studiju: «Ja enerģijas dzērienus sāk lietot pusaudžu vecumā, sekas parādās agri. Enerģijas dzērieni iedarbojas un uz īsu mirkli sniedz enerģiju un spēku. Ja organisms nav pieradis pie tik lielas kofeīna un taurīna devas, iedzerot šo dzērienu, iedarbība parādās jau pēc dažām minūtēm, tāpēc var šķist, ka tas ir ātrs un viegls veids, kā atgūt enerģiju, kas dejotājiem nepieciešama.» Lai gan nav tādu zinātnisku pierādījumu, ka enerģijas dzērieni ir kaitīgi vai rada atkarību, viņa no savas pieredzes ir pārliecināta, ka atkarība veidojas un – jo vairāk tu dzer, jo vairāk gribas.
Deju skolās neļauj ienest
Arī citi deju skolu un studiju vadītāji ir noskaņoti pret enerģijas dzērienu lietošanu. Dejotājiem ir ne tikai aizliegts lietot, bet arī ienest tos deju skolu un studiju telpās. Deju grupas Buras vadītāja Edīte Ābeltiņa stāsta: ar audzēkņiem ir pārrunāts, kas ir neveselīga pārtika. «Jaunieši, kuri nopietni uztver dejošanu, paši saprot un apzinās, ka enerģijas dzērienu lietošana ir kaitīga,» saka E. Ābeltiņa, tāpēc viņa nav redzējusi vai saskārusies ar situāciju, ka kāds bērns šos dzērienus lietotu. Arī Annika Andersone, deju studijas Benefice vadītāja, atzīst, ka viņas studijā enerģijas dzērienus nav atļauts ienest: «Manā uzraudzībā dejotāji atrodas nepārtraukti, jaunieši studijā pavada ļoti lielu daļu no sava brīvā laika, tāpēc es redzu to, ko viņi lieto uzturā, un enerģijas dzērieni tie nav.»
Lai bērni apzinātos, ka šā dzēriena lietošana nav ieteicama, nevajadzētu aizrauties ar «gudru lekciju lasīšanu» par to, cik neveselīgi tie ir. Tā domā deju skolas vadītājs Edmunds Veizāns: «Runājot par enerģijas dzērienu lietošanu ar pusaudžiem, vajadzētu iztikt bez liekas moralizēšanas, ir jādalās ar pieredzi, neformāli jāpaskaidro tas, cik kaitīgu ietekmi šie dzērieni var atstāt uz jauna cilvēka organismu.»
Vēlas, lai pusaudži pērk
Jau nākamnedēļ Saeima galīgajā lasījumā plāno pieņemt asi apspriesto likumprojektu (tam būs jāstājas spēkā jau 1. jūnijā). Arī trešajam lasījumam bija iesniegts daudz priekšlikumu. Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF), kura jau no paša sākuma iestājas pret enerģijas dzērienu tirdzniecības aizliegumu pusaudžiem, argumentē: nav pētījumu, kas pierādītu enerģijas dzērienu kaitīgumu, un ne vienmēr ar aizliegumu var panākt vēlamo efektu. Šādam likumprojektam neesot ne tiesiska, ne zinātniska pamata. Federācija aicina pārskatīt likumprojektā noteikto vecuma ierobežojumu, samazinot to vismaz līdz 14 gadiem. Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa aicināja izslēgt pantu, kas paredz ierobežot enerģijas dzērienu reklāmu.
Saeimas deputāts Anrijs Matīss bija izteicis priekšlikumu vārdus «enerģijas dzērienus» aizstāt ar vārdiem «enerģijas dzērienus ar paaugstinātu kofeīna saturu», kas nozīmētu aizliegt jauniešiem līdz 18 gadu vecumam pārdot tikai tos, kuros kopējais kofeīna daudzums pārsniedz 320 mg/l.
Pierod ātri un lieto kopā ar alkoholu
«Enerģijas dzērieni nav rekomendējami, ja tos lieto lielos daudzumos un regulāri, tie izraisa atkarību un var nodarīt lielu kaitējumu. Kofeīns, kas ir enerģijas dzērienu sastāvā, ir psihoaktīva, atkarību izraisoša viela. Vienā šāda dzēriena pudelē esošo kofeīna devu var salīdzināt ar 6–8 krūzītēm kafijas,» sarunā ar Neatkarīgo saka narkoloģe Astrīda Stirna. Tad, kad izdzertā dzēriena iedarbība beidzas, cilvēks lieto atkal, lai spētu produktīvi darboties un lai nerastos spēka izsīkums. Un ne tikai kofeīns izraisa šo atkarību, bet arī citas sastāvdaļas, kā arī lielā cukura koncentrācija. Tiesa, narkoloģe atzīst, ka centrā nav vērsušies cilvēki ar enerģijas dzērienu atkarību. Pacienti stāsta, ka šos dzērienus lieto, un daudzi lieto tieši paģiru laikā. «Īpaši bīstama ir enerģijas dzērienu un alkohola kombinācija, tā pastiprina atūdeņošanos cilvēka organismā, var izraisīt sirds pārslodzi. Abi dzērieni iedarbojas pretēji. Enerģijas dzērieni sniedz mundrumu pēc liela alkohola patēriņa, tāpēc ar to palīdzību pacienti ir mēģinājuši nomākt paģiru nelabumu. Alkohols uz organismu darbojas kā depresants, tam ir nomācoša iedarbība, savukārt enerģijas dzēriens ir kā stimulants, kurš paātrina sirdsdarbību, elpošanu, vielmaiņu, kā arī paaugstina asinsspiedienu,» stāsta narkoloģe. Literatūrā ir pieejami dati: šāda dzērienu kombinācija var novest pie letāla iznākuma, izraisīt nāvi.
Viedoklis
Astrīda Stirna, narkoloģe
Īpaši bīstama ir enerģijas dzērienu un alkohola kombinācija, tā pastiprina atūdeņošanos cilvēka organismā, var izraisīt sirds pārslodzi.
***
Saskaņā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes 2015. gada atzinumu Eiropā pēdējā gada laikā enerģijas dzērienus visvairāk uzturā iekļāvuši bērni vecumā no 10 līdz 18 gadiem, no tiem 41% šos dzērienus lietojis saistībā ar fiziskajām aktivitātēm vai nereti kopā ar alkoholu.