Plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtas, pacientu monitoru iekārtas, premium klases ultrasonogrāfs, mutes un žokļu ķirurģijas ierīces un cits medicīniskais aprīkojums viena gada laikā iegādāts dažādās ārstniecības iestādēs, iepirkumos neievērojot godīgas konkurences principus. Konkurences padome par šādām darbībām sodījusi divus uzņēmumus – zināmāko Latvijā medicīnas iekārtu tirgotāju Arbor Medical Korporācija (turpmāk Arbor) un mazpazīstamu uzņēmumu, iespējams, izveidotu, lai apietu konkurences noteikumus, Optika un Diagnostika.
Konkurences padome pārbaudes lietu uzsāka saistībā ar vienu iepirkumu – 2014. gadā Bērnu slimnīca vēlējās iegadāties plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtu, un iepirkumā savus piedāvājumus iesniedza divi uzņēmumi Arbor un Optika un Diagnostika. Par uzvarētāju tika atzīts Arbor, jo iekārtu varēja piegādāt par zemāku cenu – 19 890 eiro) otrs piedāvājums bija par 23 000 eiro). Konkurences padome pārbaudē secinājusi, ka abu uzņēmumu komercinformācija bija brīvi pieejama un izmantojama vienam darbiniekam, tādējādi reāla konkurence starp uzņēmumiem nenotika, un tie iesniedza saskaņotu piedāvājumu. Turklāt ne tikai šajā vienā iepirkumā, bet kopumā vismaz vēl piecos – medicīnisko ierīču un aprīkojuma piegādei Rīgas dzemdību namam, mutes, sejas un žokļu ķirurģijas ierīču iepirkumā RSU Stomatoloģijas institūtam, pacientu monitoru iegādē Rīgas Austrumu slimnīcai, veterinārmedicīnas iekārtas un aprīkojuma piegādei Latvijas Lauksaimniecības universitātei, kā arī premium klases ultrasonogrāfa iepirkumā Salaspils veselības centram. Konkurences padome izpētījusi un secinājusi, ka pieteikumi šajos iepirkumos veidoti pēc vienota standarta, ir vienāds šifrs, satura rādītājs, vienāda dokumentu secība, arī kļūdas vienas un tās pašas, lapas numurētas līdzīgā rokrakstā. Pieteikumi rakstīti vienādos datumos un pat iesniegti ar vienas minūtes starpību. Piemēram, secināts, ka uz kādu no iepirkumiem abus pieteikumus vedis vienas firmas – Arbor – šoferis.
Lietas izklāstā atrodama informācija, ka Arbor darbojas gan kā vairumtirgotājs, gan piedalās publiskos iepirkumos, savukārt Optika un Diagnostika (tagad tā pārdēvēta par Life and Nature) no Arbor iegādājās medicīniskās iekārtas, ko piedāvāja iepirkumos. Secināts, ka Optika valdes loceklis V.S. ir Arbor augstas amatpersonas C.S. radinieks un līdz šim arī pats strādājis Arbor (it kā par mājaslapas veidotāju). Tas nav traucējis ar paša izveidoto uzņēmumu pieteikties iepirkumos, kuros piedalās arī viņa darba devējs. Arī iepirkumi sagatavoti ar Arbor datoriem, un tos pat palīdzējusi noformēt un izdrukāt cita Arbor darbiniece. Četros no pieciem minētajiem iepirkumiem uzvārējusi viena no šīm firmām. Konkurences padomes secinātais rada aizdomas, ka Arbor paspārnē dibinātā firma izveidota, lai piedalītos valsts iestāžu iepirkumos un pārdotu produktu dārgāk, nekā tas būtu, ja konkurss norisinātos godīgi. Šāda shēma iespējama, jo abi uzņēmumi zina, ar kādu ierīces cenu piedalīsies viena vai otra firma, un var vienoties par rīcību, proti, viens norāda dārgāku cenu, otrs – lētāku, taču – tikai šķietami lētāku, jo nav, ar ko salīdzināt.
Sākotnēji firma Arbor, bet pēc tam arī otra firma Konkurences padomei atzinusies pārkāpumā par saskaņotu piedāvājumu iesniegšanu sešos dažādu ārstniecības iestāžu medicīnas aprīkojuma iepirkumos, taču, tā kā Arbor (un vēlāk arī otra firma) izmantoja iecietības programmu jau pēc lietas ierosināšanas, atzīstot savu atbildību pārkāpumā un sniedzot būtisku papildu informāciju, tad sods Arbor samazināts uz pusi – jāmaksā 59 670 eiro, otrai firmai par 20 procentiem mazāk – 6440 eiro. Tā kā abi uzņēmumi izpelnījušies iecietību, tie netiks arī izslēgti no dalības publiskajos iepirkumos.