Pirmie patvēruma meklētāji Latvijā varētu ierasties ne ātrāk kā pēdējās janvāra dienās vai februārī, aģentūra LETA noskaidroja Iekšlietu ministrijā.
Saskaņā ar Grieķijai nosūtīto pārvietošanas grafiku pirmajā reizē Latvija plāno uzņemt līdz desmit patvēruma meklētājiem. Līdz bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanai patvēruma meklētāji uzturēsies patvēruma meklētāju uzņemšanas centrā "Mucenieki".
Saskaņā ar EK lēmumā noteiktajiem termiņiem un panākto vienošanos ar Grieķijas pusi Grieķija janvāra otrajā pusē sāks darbu pie patvēruma meklētāju failu atlases atbilstoši Latvijas nosūtītajam profilam. Latvijas amatpersonas sadarbībā ar Grieķijas kolēģiem izzinās failu saturu, nepieciešamības gadījumā veiks personu intervijas, kā arī nodrošinās drošības pārbaudes un citas nepieciešamās darbības.
Atbilstoši "Rīcības plānam personām, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, pārvietošana un uzņemšana Latvijā" sadarbībai ar Itāliju un Grieķiju ir nozīmēti divi sakaru virsnieki jeb koordinatori.
Lai iepazītos ar apstākļiem uz vietas, iekšlietu nozares amatpersonas darba vizītē Grieķijā uzturējās pagājušā gada nogalē, kur nodibināja profesionālus kontaktus ar Grieķijas nacionālo kontaktpunktu pārvietošanas jomā, Eiropas patvēruma biroju un tikās ar starptautisko organizāciju pārstāvjiem.
Vizītes laikā tika izzināta arī citu valstu pieredze un patvēruma meklētāju pārvietošanas process.
Kā ziņots, Latvija ir norādījusi, ka vēlas uzņemt ģimenes ar bērniem un būtiskas ir svešvalodu prasmes, iegūta pamatizglītība vai profesionālā izglītība, vēlama darba pieredze vai prasmes, derīgi ceļošanas dokumenti.
Lai arī jau pērn 29.septembrī valdība konceptuāli atbalstīja bēgļu uzņemšanas plānu, koalīcijas partneru iebildumu dēļ tā galīgā pieņemšana aizkavējās par vairākām nedēļām, līdz novembra sākumā valdība pieņēma tā galīgo versiju. Precizētais plāns sadalīts trīs rīcības virzienos - personu atlase un pārvietošana, patvēruma meklētāju uzņemšana un sociālekonomiskā iekļaušana.
Iepriekš kopējās plāna izmaksas tika lēstas 15 453 442 eiro, bet tagad tās par 459 415 eiro samazinājušās, līdz ar to kopējais papildus nepieciešamais finansējums 2016. un 2017.gadā ir 14 994 027 eiro. ES fondu finansējums plānots 6 525 506 eiro apmērā, bet valsts budžeta finansējums iecerēts 8 468 521 eiro apmērā.
Saskaņā ar ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes lēmumu Latvijai no Itālijas un Grieķijas būs jāuzņem papildu 281 persona, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība. Šobrīd kopējais patvēruma meklētāju skaits, kas Latvijai būs jāuzņem divu gadu laikā, ir 531 persona. Neraugoties uz šo patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijā iekļūst patvēruma meklētāji arī no citām valstīm.