Āfrikas cūku mēra skarto mežacūku skaits pārsniedz 1000

© f64

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori laikā no 18.decembra līdz 23.decembrim konstatējuši 20 jaunus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumus mežacūku populācijā, līdz ar to saslimušo dzīvnieku skaits ātrāk, nekā prognozēts, pārsniedzis tūkstoti.

Kā aģentūru LETA informēja PVD pārstāvji, lielākais saslimušo dzīvnieku skaits reģistrēts Lubānas novada Indrānu pagastā, Madonas novada Dzelzavas pagastā un Kārsavas novada Salnavas pagastā, kur katrā atrastas trīs ar ĀCM slimas cūkas.

Divi slimi dzīvnieki konstatēti Liepupes un Žīguru pagastā, bet pa vienam - Ķepovas, Stalbes, Vijciema, Lejasciema, Līgo, Liezeres un Gaigalavas pagastā.

Līdz ar to ĀCM šogad konstatēts 1005 mežacūkām 50 novadu 181 pagastā.

Mājas cūku populācijā ĀCM šogad skāris 212 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas novadā.

Kā ziņots, PVD Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants iepriekš prognozēja, ka līdz šā gada beigām ar mēri inficēto mežacūku skaits pārsniegs 1000, nākamā gada laikā kaite pārņems visu Latviju, savukārt vairāku faktoru kopsakarības dēļ ar ĀCM nāksies sadzīvot vēl ļoti ilgi.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Latvijā

Lai avīzes “Kurzemes Vārds” 1919. gada 3. oktobrī nodrukātais apsveikums jaundibinātajai Latvijas Universitātei atgādina, ka augstskolu Latvijas valsts nodibināja kara laikā: “Lai pulcējas ap to kā droši sargi mūsu jaunekļi stiprām bruņām un asiem šķēpiem varenajās rokās uz cīņu pret tumsības varu, kas kā baigi draudoši ķēmi vēl spiežas ap Gaismas kalnu, kurā lepni pacēlusies mūsu jaunā Burtnieku pils.”

Svarīgākais