Bankomāti modernāki, bet mazāk pieejami

© Publicitātes foto

Piecu gadu laikā Latvijā slēgts vairāk nekā 300 bankomātu, un šī gada sākumā 15 Latvijas novados vispār nebija neviena.

Lai gan bankomātu kopskaits turpināja samazināties arī šogad, tomēr tas lielākoties noticis uz modernizācijas un lielpilsētu rēķina. Novados bankomātu pieejamība ir nedaudz uzlabojusies – pašlaik šīs iekārtas ir visos Latvijas novados.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīcībā esošā informācija gada sākumā liecināja, ka 85 pašvaldībās, tas ir, 77% no visām pašvaldībām, nebija nevienas bankas filiāles, bet 15 novados nebija arī neviena bankomāta. Pateicoties Swedbank apņēmībai uzstādīt bankomātu tajos novados, kuros līdz šim skaidras naudas izmaksas iespējas nebija pieejamas, šī gada laikā atklāti jauni bankomāti Amatas, Aknīstes, Baltinavas, Beverīnas, Burtnieku, Garkalnes, Krustpils, Pārgaujas, Riebiņu, Rugāju, Rundāles, Sējas, Vārkavas, Jēkabpils, Daugavpils un Ciblas novadā.

Tomēr, neraugoties uz jauno bankomātu atklāšanu lauku reģionos, šo ierīču Latvijā kļūst arvien mazāk. Latvijā bankomātu tīklus uztur septiņas bankas – Swedbank, SEB, Citadele, DNB banka, Nordea bankas Latvijas filiāle, PrivatBank, Rietumu banka. Gada laikā bankomātu kopējais skaits Latvijā ir samazinājies par 17 iekārtām jeb aptuveni par 1,6%.

Palielina funkcionalitāti, ne skaitu

Plašāko bankomātu tīklu ar 412 iekārtām patlaban nodrošina Swedbank. Aptuveni ceturtā daļa šīs bankas iekārtu ir ar iemaksas/izmaksas funkciju, divas trešdaļas – izmaksu iekārtas, bet aptuveni 3% iekārtu ir paredzētas tikai skaidras naudas iemaksai. «Pēdējos gados esam ieguldījuši daudz resursu tieši bankomātu funkcionalitātes paplašināšanā, pakāpeniski virzoties uz mērķi ikvienu bankomātu padarīt funkcionālāku, apvienojot tajā naudas iemaksas/izmaksas funkcijas. Tādējādi mainās arī pašu aparātu skaits,» Neatkarīgajai skaidroja Swedbank ārējās komunikācijas vadītāja Vineta Savicka, piebilstot, ka ik pa laikam kāda bankomāta darbību nākas uz laiku apturēt, jo telpu īpašnieks veic remontu vai arī pārkārto telpas, tāpēc darbojošos bankomātu skaits var būt mainīgs.

Līdzīgi rīkojas arī SEB banka. «Šā gada sākumā SEB bankas tīklā darbojās par pieciem bankomātiem vairāk – 229 aparāti. Bankomātu skaita samazinājums ir saistīts ar iemaksas/izmaksas tipa bankomātu ieviešanu, kas pakāpeniski aizstāj tos bankomātus, kuri nodrošināja tikai vienu no šiem pakalpojumiem,» Neatkarīgajai uzsvēra SEB bankas ārējās komunikācijas vadītājs Mārtiņš Panke. Tuvāko četru gadu laikā SEB banka bankomātu tīkla modernizācijā plāno ieguldīt vairāk nekā trīs miljonus eiro, nomainot 90% bankomātu un uzstādot jaunas, modernas iekārtas ar augstu darbības stabilitāti un drošības standartiem. Lielu daļu naudas izmaksu bankomātu plānots aizstāt ar naudas iemaksas un izmaksas bankomātiem.

Lauki bešā nepaliks

V. Savicka neslēpj, ka daļai bankomātu, analizējot cilvēku plūsmu, atrastas ērtākas atrašanās vietas un tie ir pārcelti uz citu vietu. «Savukārt Rīgas teritorijā, analizējot klientu paradumus un bankomātu izmantošanas intensitāti, draudzīgo bankomātu pārklājumu un tirdzniecības vietu slēgšanu, ir apturēta 11 bankomātu darbība. Taču, ja kādā no vietām jutīsim nepieciešamību to atjaunot, uz to varēsim operatīvi reaģēt,» solīja V. Savicka.

Arī M. Panke šogad būtiskākās izmaiņas SEB bankas bankomātu tīklā skaidro nevis ar bankomātu skaita izmaiņām, bet ar to atrašanās vietu maiņu – šogad uz klientiem ērtāk pieejamām vietām pārvietoti aptuveni 20 bankomātu. Šobrīd SEB tīklā darbojas 224 bankomāti – 35 naudas iemaksas/izmaksas bankomāti, 27 iemaksas bankomāti un 162 izmaksas bankomāti.

Taču laucinieki bažījas, ka nākamgad varētu turpināties bankomātu likvidēšanas tendence un atkal kāds novads varētu palikt bez iespējas izņemt skaidru naudu. V. Savicka uzsvēra, ka šādām bažām nav pamata, jo Swedbank un Latvijas Pašvaldību savienības noslēgtā memoranda ietvaros banka ir apņēmušies uzstādīt bankomātus arī tajos novados, kuros citas kredītiestādes nākotnē varētu izlemt no saviem bankomātiem atteikties. «Taču no savas puses nozīmīgas izmaiņas bankomātu skaitā nākamā gada pirmajā ceturksnī šobrīd neplānojam,» piebilda Swedbank pārstāve.



Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais