Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma izmaiņas, kas paredz diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu atcelšanu par pilngadīgām un darbspējīgām personām. Neapliekamo minimumu gan varēs atgūt, tikai iesniedzot ienākumu deklarāciju, kas licis izteikt bažas, vai iedzīvotāji pilnvērtīgi izmantos šīs iespējas un nezaudēs šo naudu par labu valstij.
Diferencēto neapliekamo minimumu paredzēts ieviest ar 2016.gada 1.janvāri. Iepriekš Finanšu ministrija norādīja, ka fiskālā ietekme no diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanas 2016.gada 1.janvārī, ņemot vērā maksāšanas kārtību, 2017.gadā būs papildu 5,86 miljoni eiro - no tiem valsts budžetā 1,17 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā - 4,69 miljoni eiro.
Gada diferencētais neapliekamais minimums būs atkarīgs no personas gūto ar nodokli apliekamo kopējo ienākumu apmēra. Nākamā gada sākumā nodokļa maksātāji ar zemākām algām, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) gada ienākumu deklarāciju, varēs saņemt pārmaksāto nodokli. To pārrēķinās, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu.
Iedzīvotāji portālā "Latvija.lv", pieslēdzoties elektroniskajai deklarēšanās sistēmai, redzēs jau automātiski aizpildītu gada ienākumu deklarāciju, tostarp gadā pienākošos neapliekamo minimumu un nodokļa pārmaksu, ja tāda veidojas. Tiem, kuriem nav iespēju nodokļu deklarāciju iesniegt elektroniski, būs iespēja to izdarīt klātienē visās VID filiālēs.
Tāpat deputātu pieņemtās izmaiņas likumprojektā paredz atcelt IIN atvieglojumus par apgādībā esošām pilngadīgām un darbspējīgām personām, kuras neturpina mācīties. Fiskālā ietekme no IIN atvieglojuma par apgādībā esošām pilngadīgām personām, izņemot pilngadīgas personas, kuras turpina mācīties izglītības iestādēs, kā arī personas ar invaliditāti, 2016.gadā un turpmākajos gados tiek plānota 25 miljonu eiro apmērā - no tā valsts budžetā pieci miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā - 20 miljoni eiro.
Saskaņā ar likuma izmaiņām visām personām turpmāk tiks piemērots nevis vienāds ar nodokli neapliekamais minimums, bet gan gada diferencētais neapliekamais minimums. Tā apmērs būs atkarīgs no maksātāja gūto ar nodokli apliekamo ienākumu apjoma, un tajā tiks ieskaitīti gan saskaņā ar vispārējo likmi apliekamie ienākumi, gan arī tādi ienākumi, kurus ar nodokli apliek pēc samazinātās likmes, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.
Likums papildināts ar normu, kas noteic, ka maksātāja gada diferencēto neapliekamo minimumu aprēķina pēc formulas, ko nosaka Ministru kabinets (MK). Formulā ņem vērā maksātāja gada apliekamos ienākumus, kā arī MK noteikto minimālo mēneša un maksimālo gada neapliekamo minimumu, gada apliekamā ienākuma apmērus, līdz kuram piemēro maksimālo un virs kura tikai minimālo gada neapliekamo minimumu. Valdība noteiks arī kārtību, kādā aprēķina un piemēro maksātāja gada diferencēto neapliekamo minimumu par nepilnu taksācijas gadu.
Jaunā kārtība paredz, ka personām, kuru gada apliekamā ienākuma apmērs nepārsniegs MK noteikto robežu, tiks piemērots maksimālais ar nodokli neapliekamais minimums. Savukārt gada apliekamajam ienākumam pārsniedzot maksimālo MK noteikto robežu, maksātājam tiks piemērots tikai minimālais ar nodokli neapliekamais minimums.
Tāpat likums nosaka, ka atbilstoši MK noteiktajām robežām gada diferencētais neapliekamais minimums tiek piemērots apgriezti proporcionāli maksātāja gada apliekamo ienākumu apmēram, un to aprēķinās un piemēros rezumējošā kārtībā, iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju.
Paredzēts, ka nākamgad minimālais mēneša neapliekamais minimums saglabāsies līdzšinējo 75 eiro apmērā, un to piemēros visiem strādājošajiem. Finanšu ministrija plānojusi, ka iedzīvotājiem ar zemākām algām - līdz 380 eiro mēnesī - diferencētais neapliekamais minimums nākamgad būs 100 eiro mēnesī, un šie nodokļu maksātāji pārmaksāto nodokli, ko pārrēķinās, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu, varēs saņemt, Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzot ienākumu deklarāciju par taksācijas gadu. Savukārt strādājošajiem, kuriem atalgojums ir no 380 līdz 1000 eiro mēnesī, neapliekamais minimums, piemērojot MK formulu, pakāpeniski samazināsies, un pie darba algas virs 1000 eiro mēnesī neapliekamais minimums paliks 75 eiro apmērā mēnesī.
Kā ziņots, iepriekš bija iecerēts palielināt neapliekamo minimumu par 10 eiro - no 75 eiro uz 85 eiro. Tomēr šodien deputāti lems par neapliekamā minimuma nepalielināšanu, par 10 eiro paaugstinot atvieglojumus par apgādībā esošiem bērniem.