Par godu Starptautiskajai tualetes dienai, kas tiek atzīmēta novembrī, nozares eksperti ir izveidojuši neparastu apskatu, proti, Latvijā gaumīgāko publisko dāmu un kungu istabu topu. Kā labākais tualetes projekts Latvijā atzīts restorāns “VillAmor” Rīgā, kam seko Liepupes muiža (2. vieta) un Mālpils muiža (3. vieta).
4. vietu ieņem restorāns “Annas dārzs”, 5. vietu – restorāns “MIO”, 6. vietu – “Jonathan SPA” Amatciemā, 7. vietu – restorāns “Aqua Luna”, 8. vietu – “Bibliotēka No.1”, 9. vietu – restorāns “Fazenda Bazārs” Siguldā un topu noslēdz Kuldīgas novada muzejs. Jāmin, ka ekspertiem bija jāizvēlas labākie projekti no vairāk nekā 40 pieteiktajām vietām Latvijā.
Indra Salcēviča, žūrijas eksperte: “Patiess gandarījums, ka Latvijā sabiedriskās vietās arvien vairāk piedomā pie tualetes interjera, nevis tikai pie centrālo telpu dizaina. Visi topā iekļautie projekti ir gaumīgi un ataino šī brīža tendences. Šobrīd modē ir grezna klasika ar modernā interjera elementiem vai tieši pretēji – vienkāršs skandināvu funkcionālisms.”
Topa veidošanā varēja piedalīties ikviens, iesakot labākos sabiedrisko tualešu projektus Latvijā trīs kategorijās – sabiedriskās vietas (restorāni, viesnīcas, kafejnīcas, tirdzniecības vietas u.tml.), sociālās nozīmes ēkas (skolas, slimnīcas, bibliotēkas, muzeji, koncertzāles), kā arī biroji un industriālās celtnes. Visvairāk tika pieteikti projekti sabiedrisko vietu kategorijā. Kopā tika ieteiktas vairāk nekā 40 vietas, no kurām speciāli izveidota žūrija izvēlējās 10 labākās.
Projekta žūrijā bija 12 eksperti, kā, piemēram, Indra Salcēviča, Mārcis Baltskars, Alise Kolosova, Ilze Krastiņa, Elmārs Tannis, Delfi “Tava Māja” un “Tavs dārzs” redaktore Zane Bitmane, Mixnews interneta žurnāla “Woman” redaktore Karina Evans, kā arī citi, tostarp, starptautiski interjera eksperti.
Pēc ANO iniciatīvas novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Tualetes diena (World Toilet Day). Sākotnējais tās mērķis bija pievērst uzmanību cilvēku antisanitārajiem dzīves apstākļiem pasaulē. Lai gan pirmās liecības par klozetpodiem ar ūdeni ir atrastas grieķu, romiešu, seno ķīniešu un šumeru kultūrās pirms vairākiem tūkstošiem gadu, tomēr pirmais modernais klozetpods tika izgudrots Anglijā 16.gadsimta beigās karalienes Elizabetes I galmā. Mūsdienu poda prototipu ar atsevišķu ūdens tvertni pirmo reizi prezentēja 200 gadus vēlāk – 18.gs beigās to izdarīja skots Aleksands Kummings (Alexander Cummings). Bet par uzvaras gājiena sākumu var minēt zinātnieku L.Pastēru, kas aktīvi norādīja uz kopsakarībām starp slimībām un higiēnas neievērošanu, veicinot izpratni par sanitārās telpas nepieciešamību mājās.