Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) saskata iespēju mediķu algu palielinājumam iegūt vēl aptuveni četrus miljonus eiro, daļēji neieviešot kārtību, kādā tiktu īstenoti investīciju pasākumi, lai uzlabotu pieejamību veselības veicināšanai un slimību profilakses pakalpojumiem.
Šādu noteikumu projektu izskatīšanai valdībā virza Veselības ministrija (VM).
Kā aģentūrai LETA sacīja LVSADA vadītājs Valdis Keris, mediķu arodbiedrība paralēli meklē iespējamus finansējuma avotus savu prasību izpildei. "Vienu esam jau atraduši. Šobrīd izrādās, ka uz valdību virza projektu, kurš paredz Eiropas fondu līdzekļu izlietošanu profilaksei, un tur paredzēta grandioza summa - 55 miljoni eiro, no kuriem valsts finansējums - 8,3 miljoni eiro," sacīja Keris.
Viņš atzīst, ka profilakse ir "laba lieta", tomēr, paskatoties uz plānoto finansējumu un projekta saturu, arodbiedrība saskatījusi "apšaubāmas lietas", piemēram, IT aplikācijas, monitoringa veikšanu un tamlīdzīgi. "Ir skaistu vārdu savirknējums, milzīgas summas, bet projekts nerisina nevienu no mūsdienu nozares aktuālākajām problēmām - ne rindu mazināšanu, ne pacientu līdzmaksājumu mazināšanu, ne darba samaksas palielinājumu," izteicās arodbiedrības vadītājs.
Noteikumu projektā minēts, ka publiskajā iepirkumā cilvēkresursu izmaksas nepārsniedz 80 eiro par cilvēkstundu. Keris bija sašutis par šādu finansējuma izlietojumu un vaicāja, "kādus tad mēs gatavojamies speciālistus piesaistīt profilakses veicināšanai par 80 eiro stundā?".
Arodbiedrība uzskata, ka VM iecerei paredzēto finansējumu var būtiski samazināt un daļu līdzekļu novirzīt tās pirmsstreika prasību izpildei. Keris uzskata, ka projekta apjomu var samazināt uz pusi, līdz ar to valsts budžetā ietaupot aptuveni četrus miljonus eiro.
Keris beigās piebilda, ka "tas ir mūsu arguments, ja mums saka, ka naudas nav. Nauda ir gan, tikai to ir jāgrib atrast".
Jau ziņots, ka mediķu arodbiedrība pieprasa paaugstināt vidējo darba samaksu veselības nozares darbiniekiem - gan ārstniecības personām, gan arī pārējam personālam - par 10%, sākot ar nākamā gada 1.janvāri.
Tāpat mediķi prasa saglabāt noteikto un ar LVSADA saskaņoto vidējās darba samaksas sadalījumu, kas paredz, ka vidējā ārstniecības personāla vidējā mēneša darba samaksa ir 60% no ārstu darba samaksas, bet jaunākā personāla vidējā mēneša darba samaksa ir 40% no ārstu darba samaksas.
Arodbiedrība vēlas, lai VM savlaicīgi sagatavotu un pieņemtu nepieciešamos grozījumus Ministru kabineta noteikumos "Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu ārstniecības personām" un noteikumos "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība". Tāpat, ja nepieciešams, VM savlaicīgi jāsagatavo un jāpieņem grozījumi noteikumos "Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku darba samaksu un tās noteikšanas kārtību".