Salmonellu infekcijas avots bērnudārzā varētu būt Miķeļdienas tirdziņa pārtikas izstrādājumi

© F64

Salmonellu infekcijas avots Talsu pirmsskolas izglītības iestādē "Sprīdītis", iespējams, bijuši konditorejas izstrādājumi no bērnudārzā organizētā Miķeļdienas tirdziņa, aģentūrai LETA pieļāva bērnudārza vadītāja Ilze Solovjova.

Iestādes vadītāja apšaubīja, ka infekcijas avots varētu būt bijis bērnudārza virtuves bloks. Viņa norādīja, ka Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) 6.novembrī veiktajā pārbaudē bērnudārza virtuves blokā paņemtajos pārtikas produktu paraugos un virsmu nomazgājumos salmonellu klātbūtne nav konstatēta. Arī nevienam no virtuves bloka darbiniekiem nav konstatēti salmonelozi apstiprinoši analīžu rezultāti.

Lai gan PVD pārbaudēs konstatējis citas neatbilstības, ko bērnudārza vadībai uzdots novērst, taču tās ir neatbilstības ar B vērtējumu jeb tādas neatbilstības normatīvo aktu prasībām, kas būtiski neietekmē pārtikas produktu kvalitāti un nekaitīgumu, uzsvēra bērnudārza vadītāja. Viņa norādīja, ka inficēšanās ar salmonellām, visticamāk, varētu būt notikusi no Miķeļdienas tirdziņa konditorejas izstrādājumiem, ko bija sarūpējuši bērnu vecāki.

"Protams, tagad to vairs pārbaudīt nav iespējams," atzina Solovjova. Miķeļdienas tirdziņš noticis 29.septembrī, bet saskaņā ar ārstu sniegtajām ziņām pirmie salmonelozes gadījumi konstatēti 9.oktobrī, un, ņemot vērā inkubācijas periodu, notikušais varētu būt saistīts ar Miķeļdienas tirdziņu, pieļāva Solovjova.

"Mēs absolūti neizvairāmais no atbildības un atzīstam faktu, ka tas ir noticis mūsu bērnudārzā, taču [PVD konstatētās] neatbilstības virtuvē nevar sasaistīt kopā ar salmonelozi," savu viedokli pauda pirmsskolas izglītības iestādes "Sprīdītis" vadītāja. Viņasprāt, ja infekcijas avots būtu bērnudārza ēdiens, tad ar salmonellu baktērijām inficējušos bērnu un darbinieku skaits būtu lielāks. Turklāt arī nevienam no virtuves bloka darbiniekiem nav konstatēti salmonelozi apstiprinoši analīžu rezultāti, norādīja Solovjova.

Bērnudārza vadība nolēmusi turpmāk vairs nerīkot šādus tirdziņus, lai izvairītos no līdzīgu situāciju atkārtošanās nākotnē.

Komentējot PVD konstatētās neatbilstības, Solovjova atzina, ka bērnudārza vadība nepārsūdzēs piemēroto sodu 350 eiro apmērā par konstatētajiem pārkāpumiem pārtikas apritē. Viņa gan pauda viedokli, ka PVD vajadzētu stingrāk kontrolēt arī produktu piegādātājus. Kā ziņots, PVD pārbaudē konstatēja, ka bērnudārza virtuves ledusskapī kopā ar citiem produktiem tiek glabātas bojātas, ar putnu fekālijām aplipušas olas. "Esam lauzuši līgumu ar šo piegādātāju. Šis ir jau ceturtais piegādātājs, ar kuru šogad līgums ir lauzts, jo tiek piegādāti nekvalitatīvi produkti," norādīja Solovjova.

Kā informēja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītāja vietniece Eliko Bērziņa, vakar bērnudārzā veikta kārtējā pārbaude, kurā secināts, ka lielākā daļa iepriekš konstatēto neatbilstību ir novērstas. "Palikuši vēl pāris punkti paškontroles sistēmā, pie kā vēl jāpiestrādā, bet pārējais viss tiešām ir izdarīts." Nākamā pārbaude paredzēta 26.novembrī.

Pēc bērnudārza vadības iniciatīvas nolemts "pašu zināšanai" vēlreiz veikt analīzes, nododot laboratorijā nomazgājumu paraugus no virtuves virsmām un virtuves darbinieku rokām. Šo analīžu rezultāti vēl nav saņemti.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju, atsevišķi neizdalot saslimušos un bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātājus, bērnudārzā "Sprīdītis" kopumā konstatēti 57 šādi gadījumi (55 bērniem un diviem pieaugušajiem), un no tiem 11 ir laboratoriski apstiprinātie bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātāji, bet visiem pārējiem diagnosticēta salmoneloze, tai skaitā 17 salmonelozes gadījumi ir laboratoriski apstiprināti. Kā informēja Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas Ventspilī vecākā epidemioloģe Jeļena Mundeciema, lielākajai daļai saslimušo slimības gaita bijusi viegla, bet pieciem - vidēji smaga. Slimnīcā gan neviens saslimušais nav ticis ievietots, visi ārstējušies ambulatori. Ja neskaita bērnudārza "Sprīdītis" audzēkņus, visā bijušā Talsu rajona teritorijā šī gada 11 mēnešos salmoneloze laboratoriski apstiprināta četriem bērniem no divām ģimenēm.

Pēdējā laikā jauni salmonelozes gadījumi bērnudārzā vairs nav konstatēti. Vēl šodien bērnudārzā ir spēkā slimību ierobežojuši pasākumi, kas ietver ārkārtas dezinfekcijas darbus, audzēkņu veselības stāvokļa sistemātisku novērošanu, temperatūras mērīšanu bērniem divas reizes dienā, publisko pasākumu atcelšanu u.c.

Kā ziņots, Talsu pirmsskolas izglītības iestādē "Sprīdītis" konstatēti salmonelozes gadījumi. Neviens no saslimšanas gadījumiem nav vērtējams kā smags, atzina Mundeciema. Neviens saslimušais nav ticis ievietots slimnīcā, visi ārstēti ambulatori.

Pēc konstatētajiem salmonelzoes gadījumiem PVD bērnudārzā "Sprīdītis" 6.novembrī veica pārbaudi, kuras laikā konstatēja neatbilstības, ko uzdeva novērst. Balstoties uz pārbaudes aktu, PVD pieņēmis lēmumu piemērot naudas sodu 350 eiro apmērā Talsu pirmsskolas izglītības iestādei "Sprīdītis" saistībā ar pārkāpumiem pārtikas apritē. Neatbilstības bijušas saistītas ar pārtikas produktu uzglabāšanu, mazgāšanas un dezinfekcijas instrukcijām un virtuves termometriem. PVD konstatēja, ka bērnudārza virtuvē tika uzglabāta bojāta pārtika. Ledusskapī kopā ar citiem produktiem glabātas ar putnu fekālijām aplipušas, bojātas olas. Pārbaudē izņemta arī veca paprika un brūklenes, kam nebija identificējams derīguma termiņš.

Lai gan ēdienu paraugos un virsmu nomazgājumos salmonellas nav konstatētas un bērnu saslimšanas cēlonis nav noskaidrots, tomēr bērnudārza virtuvē konstatētie higiēnas prasību pārkāpumi neatkarīgi no tā, kas ir bijis infekcijas izcelsmes avots, būtu varējuši veicināt slimības izplatīšanos, iepriekš norādīja Bērziņa.

PVD bija ierosinājis administratīvo lietu pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa panta "Pārtikas aprites prasību pārkāpšana" piektās daļas "Par citiem pārkāpumiem pārtikas apritē", par ko juridiskajām personām paredzēts naudas sods no 20 līdz 700 eiro, konfiscējot pārtiku vai bez konfiskācijas. Ja šādus pārkāpumus pēc soda piemērošanas PVD konstatēs atkārtoti gada laikā pēc soda piemērošanas, nākamreiz juridiskajām personām jau var piemērot sodu no 700 līdz 4000 eiro.

Svarīgākais