Krievijas armija Gotlandes piekrastē izgāzusi no Liepājas atvestus kodolatkritumus [papildināta]

© Scanpix

Krievijas armija tiek turēta aizdomās, ka tā deviņdesmito gadu sākumā Baltijas jūrā, Gotlandes piekrastē, izgāzusi no Liepājas atvestus ķīmiskos ieročus un kodolatkritumus, vēstī Zviedrijas Televīzija (SVT).

Zviedrijas valdība tikusi informēta par šo incidentu jau pirms 10 gadiem, bet nekādus soļus nav spērusi.

Kā tika skaidrots televīzijas reportāžā, Militārās drošības dienesta MUST rīcībā ir trīs slepeni dokumenti ar informāciju par šiem atgadījumiem.

Pastāv aizdomas, ka no Krievijas armijas kuģiem bīstamās kravas jūrā izgāztas vairākkārt laika posmā no 1991. līdz 1994.gadam, teikts slepenajos ziņojumos, kas datēti ar 1999.gada novembri un decembri, kā arī 2000.gada jūniju.

Ķīmiskie ieroči un radioaktīvie materiāli uz Zviedrijas piekrasti atvesti no Liepājas Karostas flotes bāzes.

Zviedrijas aizsardzības spēku amatpersonas par iespējamo bīstamo kravu izgāšanu informējušas tolaik sociāldemokrātu vadīto valdību drošības jautājumiem veltītā sanāksmē, kurā piedalījušies izlūkošanas un muitas dienestu, kā arī ieroču neizplatīšanas un eksporta uzraudzības aģentūras pārstāvji, tomēr nekāda reakcija nav sekojusi.

Ne Aizsardzības un Ārlietu ministrijā, ne premjerministra birojā amatpersonas nespēja atcerēties, ka būtu saņemti ziņojumi par bīstamo kravu izgāšanu.

Atbilstoši televīzijas informācijas avota liecībai viens no prominentākajiem Zviedrijas izlūkiem Bertils Lundīns informāciju Ārlietu ministrijai nodevis neoficiālā kārtā.

Svens Ūlofs Petešons tolaik bija ārlietu ministres Annas Lindas politiskais padomnieks. Televīzija viņam vaicāja, kas Lindai tika pateikts. "Ka krievi Baltijas jūrā modernajos laikos izgāzuši munīciju un ķīmiskos ieročus," viņš atbildēja.

Ministre kļuvusi "ļoti dusmīga" un gribējusi, lai lieta tiktu izmeklēta. Tomēr Aizsardzības ministrija viņai norādījusi, ka pārmeklēt plašus Baltijas jūras apgabalus būtu pārāk dārgi, nezinot precīzu bīstamās kravas atrašanās vietu.

2003.gadā Lindu noslepkavoja kāds garīgi nelīdzsvarots vīrietis.

Tikmēr pašreizējais ārlietu ministrs Karls Bilts, kurš laikā no 1991. līdz 1994.gadam ieņēma premjerministra amatu, ceturtdien paziņoja, ka viņš par notikušo nav bijis informēts.

1994.gadā Bilta valdību nomainīja sociāldemokrāti, kuri atradās pie varas līdz 2006.gadam.

Krievijas Stokholmas vēstniecības preses atašejs Anatolijs Kargapolovs sakarā ar šo lietu nevēlējās sniegt komentārus, līdz jautājums nebūs rūpīgi izmeklēts Maskavā.

Tajā pašā laikā Zviedrijas premjerministrs Frēdriks Reinfelts ceturtdien pieprasījis iepriekšējo valdību locekļiem paskaidrojumus, aģentūrai AFP pavēstīja premjera pārstāve.

Viņa uzsvēra, ka pašreizējā centriski labējā valdība neko "nav zinājusi".

"Tā valdībai ir jauna informācija. Mēs sakām, ka jautājumi adresējami iepriekšējām valdībām," norādīja premjera pārstāve.

Nākamo trešdien Helsinkos paredzēts Baltijas jūras reģiona valstu samits, kurā gaidāma arī Krievijas premjerministra Vladimira Putina piedalīšanās.

Latvijas Aizsardzības ministrija ir vairākkārt pievērsusies Baltijas jūras attīrīšanas jautājumam un lūgusi Krievijai un Vācijai informāciju par Baltijas jūrā atstāto piesārņojumu, taču vispatverošu informāciju no Krievijas puses neesam saņēmuši.

"Mūsu rīcībā šobrīd nav faktu, kas apliecinātu, ka Zviedrijas televīzijā izskanējusī informācija atbilst patiesībai, tomēr Aizsardzības ministrija neizslēdz iespējamību, ka Krievijas karaspēka izvešanas procesā Baltijas jūrā varētu būt nogremdēti militāri konteineri. Sadarbībā ar Baltijas jūras valstīm mēs vēlreiz precizēsim mums pieejamo informāciju par Baltijas jūrā esošo piesārņojumu. Ja tā rezultātā tiks iegūta jauna, līdz šim nebijusi informācija, mēs attiecīgi vērsīsimies pie valstīm, kuras varētu sniegt detalizētāku informāciju,lai lemtu par tālāku rīcību", norāda Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

Svarīgākais