Jauni salmonelozes gadījumi Talsu bērnudārzā nav konstatēti

Infekcijas avots var būt savvaļas dzīvnieki, mājdzīvnieki, kā arī cilvēki. Salmonellas vairojas gan izkārnījumos, gan pārtikas produktos (gaļas produkti, olas, piens, salāti, konditorejas izstrādājumi) © F64

Jauni salmonelozes gadījumi Talsu pirmsskolas izglītības iestādē "Sprīdītis" vairs nav konstatēti, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas Ventspilī vecākā epidemioloģe Jeļena Mundeciema.

Statistikā par iepriekš reģistrētajiem gadījumiem nelielas korekcijas ieviesuši no ģimenes ārstiem saņemtie dati par precizētajām diagnozēm. Tādējādi, atsevišķi neizdalot saslimušos un bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātājus, kopumā konstatēti 54 šādi gadījumi. No tiem 11 ir laboratoriski apstiprinātie bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātāji, bet visiem pārējiem diagnosticēta salmoneloze, tai skaitā 15 akūtas salmonelozes gadījumi ir laboratoriski apstiprināti.

Pirmsskolas izglītības iestādes "Sprīdītis" vadītāja Ilze Solovjova aģentūrai LETA pauda, ka situāciju viņas vadītajā iestādē nebūtu korekti raksturot ar vārdu savienojumu "salmonelozes uzliesmojums", jo esot runa par bezsimptomu salmonellu baktēriju nēsātājiem. Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas epidemioloģe Jeļena Mundeciema gan uzsvēra, ka runa ir par grupveida saslimšanas gadījumiem un bezsimtomu nēsātāji ir 11 no 54 gadījumiem, bet pārējos gadījumos diagnosticēta salmoneloze ar tādiem simptomiem kā caureja un paaugstināta temperatūra.

Piektdien bērnudārza darbība uz vienu dienu bija apturēta, lai veiktu dezinfekcijas un profilaktiskos pasākumus, ko nav iespējams veikt audzēkņu klātbūtnē. Šodien bērnudārzs darbību ir atsācis. Apmeklējums šodien ir 65%-70% līmenī, kas, pēc bērnudārza vadītājas teiktā, esot tuvu ikdienas apmeklējuma līmenim. Bērnudārzs strādā karantīnas režīmā, norādīja Solovjova, uzsverot, ka tiek stingri ievēroti visi nepieciešamie profilaktiskie pasākumi. Jau iepriekš ziņots, ka veikti ārkārtas dezinfekcijas darbi. Audzēkņu veselības stāvoklis sistemātiski tiek novērots. Divas reizes dienā bērniem tiek mērīta temperatūra. Atcelta dalība publiskos pasākumos.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) 6.novembrī veicis pārbaudes bērnudārza virtuves blokā. Tika paņemti gan pārtikas produktu paraugi, gan virsmu nomazgājumi, taču salmonellu klātbūtne tajos netika konstatēta. Tomēr PVD pārbaudē konstatējis citas neatbilstības, kas neatkarīgi no tā, kas ir bijis infekcijas izcelsmes avots, būtu varējušas veicināt slimības izplatīšanos, norādīja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītāja vietniece Eliko Bērziņa. Neatbilstības bijušas saistītas ar pārtikas produktu uzglabāšanu, mazgāšanas un dezinfekcijas instrukcijām un virtuves termometriem.

Atkārtotajā pārbaudē piektdien, 13.novembrī, secināts, ka neatbilstības lielā mērā ir novērstas. "Protams, situācija jau bija cita, taču ir vēl lietas attiecībā un mazgāšanu un dezinfekciju, kur jāpiestrādā, kā visu pareizi ieviest dzīvē," norādīja Bērziņa, piebilstot, ka nākamā PVD pārbaude bērnudārzā paredzēta 19.novembrī.

Kā ziņots, Talsu pirmsskolas izglītības iestādē "Sprīdītis" konstatēti salmonelozes gadījumi, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra Kurzemes reģionālās nodaļas Ventspilī vecākā epidemioloģe Jeļena Mundeciema.

Salmonelozes gadījumi konstatēti visās 11 bērnudārza grupās, kā arī diviem iestādes darbiniekiem. Nevienam no virtuves bloka darbiniekiem nav konstatēti salmonelozi apstiprinoši analīžu rezultāti. Lielākā daļa saslimšanas gadījumu ir relatīvi viegli, bet dažos gadījumos slimības gaita ir vidēji smaga, kad saslimušajiem ir temperatūra līdz 40 grādiem, caureja vairāk par 10 reizēm dienā u.c. slimības simptomi.

Neviens no saslimšanas gadījumiem nav vērtējams kā smags, atzina Mundeciema. Neviens saslimušais nav ticis ievietots slimnīcā, visi ārstēti ambulatori. Pirmais saslimšanas gadījums konstatēts 13.oktobrī.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki, reaģējot uz šo informāciju, 6.novembrī veikuši pārbaudi bērnudārza virtuves blokā. "Tika paņemti gan pārtikas produktu paraugi, gan virsmu nomazgājumi, taču salmonellu klātbūtne tajos netika konstatēta," informēja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda.

Salmoneloze ir lipīga kuņģa-zarnu trakta infekcijas slimība, kuras simptomi parādās sešas līdz 72 stundas pēc inficēšanās. Biežākie simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis un galvassāpes.

Infekcijas avots var būt savvaļas dzīvnieki, mājdzīvnieki, kā arī cilvēki. Salmonellas vairojas gan izkārnījumos, gan pārtikas produktos (gaļas produkti, olas, piens, salāti, konditorejas izstrādājumi). Inficēšanās var notikt, ja cilvēka organismā nokļūst pavisam niecīgs salmonelozes ierosinātāju daudzums. Mazi bērni var inficēties, spēlējoties ar mājdzīvniekiem, kuri pārnēsā salmonellas - putniem, bruņurupučiem, pelēm un žurkām. Salmoneloze izplatās ar netīrām rokām, siekalām u.c. veidā kontaktējoties tiešā saskarsmē ar slimības nēsātāju.

Latvijā

Gan pasaulē, gan Latvijā katru gadu palielinās bērnu skaits, kuriem nepieciešama pediatriskā paliatīvā aprūpe, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes dienesta vadītāja vietniece aprūpes jautājumos Sofja Tomase.

Svarīgākais