Jaundzimušo paredzamais mūža ilgums Latvijā zem vidējā OECD rādītāja

Attēlam ir ilustratīva nozīme © F64

Jaundzimušo paredzamais mūža ilgums Latvijā 2013.gadā bija 73,9 gadi, kas ir par aptuveni sešiem gadiem mazāk nekā vidējais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) rādītājs, liecina OECD veiktais pētījums "Health at a glance 2015".

Pētījumā redzams, ka gan Latvijas, gan OECD jaundzimušo paredzamais mūža ilgums 1970.gadā bija aptuveni 70 gadu, bet 2013.gadā Latvijas rādītājs bija atpalicis no OECD vidējā rādītāja, kas bija 80,5 gadi.

Visilgākais jaundzimušo paredzamais mūža ilgums 2013.gadā - 83,4 gadi - bija Japānā. Tai sekoja Spānija, kurā paredzamais mūža ilgums bija 83,2 gadi, un Šveice, kurā paredzamais mūža ilgums bija 82,9 gadi.

Francijā šis rādītājs 2013.gadā bija 82,3 gadi un Itālijā - 82,8 gadi, savukārt Lielbritānijā - 81,1 gadi un Vācijā - 80,9 gadi.

Pētījumā iekļauto valstu vidū viszemākais mūža ilgums - 56,8 gadi - bija Dienvidāfrikā. Virs tās ierindota Indija, kur jaundzimušo mūža ilgums 2013.gadā bija 66,5 gadi, un Krievija, kurā šis rādītājs bija 70,7 gadi.

Abās pārējās Baltijas valstīs paredzamais mūža ilgums ir atšķirīgs. Lietuvas mūža ilgums - 73,5 gadi - līdzinās Latvijas rādītājam, savukārt Igaunija, kura ir OECD dalībvalsts, vairāk tuvojas vidējam OECD rādītājam. Igaunijā jaundzimušo paredzamais mūža ilgums 2013.gadā bija 77,3 gadi.

OECD pētījumā apkopoja datus par 34 dalībvalstīm, kā arī partnervalstīm, tai skaitā Brazīliju, Kostariku, Ķīnu, Kolumbiju, Indiju, Indonēziju, Latviju, Lietuvu, Krieviju un Dienvidāfriku.

Jaundzimušo vidējais paredzamais mūža ilgums ir gadu skaits, kādu vidēji nodzīvotu attiecīgā gadā dzimušie, ja viņu dzīves laikā mirstības līmenis katrā vecumā paliktu tāds, kāds tas bija dzimšanas gadā.

Latvijā

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.